Żaluzje fasadowe. Czym są i czemu warto po nie sięgnąć?
Żaluzje fasadowe są sposobem na to, by jednocześnie zapewnić sobie kontrolę nad światłem i temperaturą w mieszkaniu, a zarazem dodać nieco elegancji fasadzie naszego domu.
Autor: mat. prasowe Anwis
W minimalistycznym domu jednorodzinnym aluminiowe żaluzje zewnętrzne świetnie współgrają zarówno ze szkłem, jak i dużą, utrzymaną w jednolitej tonacji ścianą.
Spis treści
- Wygoda żaluzji zewnętrznych
- Żaluzje zewnętrzne – gwarant eleganckiej, nowoczesnej fasady
- Żaluzje fasadowe. Dodatkowe zabezpieczenia i możliwości
Kojarzą się nam głównie z budynkami użyteczności publicznej, z wielkimi przeszklonymi gmachami. To prawda, że stosuje się je głównie tam, gdzie dominują bardzo duże okna lub wręcz szklane ściany. I choć sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnej architekturze, nie wahajmy się eksperymentować z ich użyciem także i w innych stylach.
Wygoda żaluzji zewnętrznych
Systemy żaluzji fasadowych Anwis chronią wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wspomagają pracę klimatyzacji, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Działają bowiem jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu.
Żaluzje firmy Anwis możemy wygodnie i płynnie kontrolować, decydując o stopniu nasłonecznienia wnętrza. Zmiany położenia lamel możemy dokonać przy pomocy mechanizmu korbowego lub elektrycznie, przy pomocy silnika obsługiwanego pilotem radiowym.
Ponadto istnieje możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej. Wówczas żaluzje będą automatycznie ustawiały swoją pozycję, zależnie od siły wiatru, nasłonecznienia lub temperatury wnętrza. Osłony mogą również wchodzić w skład urządzeń podłączonych do systemu inteligentnego zarządzania domem.
Żaluzje zewnętrzne – gwarant eleganckiej, nowoczesnej fasady
Żaluzje zewnętrzne nadają fasadzie ciekawy i nowoczesny charakter. Ich głównym elementem są poziome lamele aluminiowe o różnych kształtach i szerokościach. Będzie to świetne dopełnienie budynku w duchu hi-tech, jak i innych oszczędnych stylistyk.
Główną zaletą takiego elementu fasady jest prosty, geometryczny rysunek, który nadaje budynkowi elegancji i lekkości.
Żaluzje zewnętrzne świetnie współgrają z dużymi szklanymi powierzchniami, m.in. dzięki bogatej kolorystyce lamel i osprzętu. W ofercie Anwis znajdują się kolory dopasowane do najnowszych trendów stolarki otworowej. Wśród nich znajdziemy, np.: bazaltowy szary czy antracyt strukturalny. Poza standardową kolekcją istnieje możliwość wykonania żaluzji zewnętrznej w kolorze niestandardowym.
Żaluzje fasadowe. Dodatkowe zabezpieczenia i możliwości
W celu zabezpieczenia żaluzji przed działaniem wiatru, lamele aluminiowe posiadają dodatkowe stabilizatory w postaci bocznych prowadnic lub stalowych linek w osłonie z PCV.
Producent zadbał także o zabezpieczenie poszczególnych elementów żaluzji przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Ciężar własny żaluzji wynosi średnio 2-3 kg na m² i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budynku. Lekka i prosta budowa żaluzji fasadowych, a także wykończenie prowadnic, blach osłonowych i elementów mocujących zapewnia systemowi stabilność i trwałość.
Nowość – żaluzje fasadowe ANWIS system samonośny.
Główną ideą żaluzji samonośnej Anwis jest zapewnienie jej stabilności na dużych powierzchniach poprzez zastosowanie specjalnych wieszaków łączących skompletowaną rynnę górną z prowadnicami żaluzji. Jest to ważny szczegół ułatwiający montaż.
Żaluzja fasadowa w systemie samonośnym montowana jest do fasady, ramy okiennej lub też do innych trwałych elementów elewacji. Do fasady budynku montuje się ją za pomocą specjalnie zaprojektowanych teleskopowych uchwytów.
W prowadnicach żaluzji zamiast tradycyjnych szczotek zastosowano specjalną wkładkę z tworzywa zwaną „insertem”. Zaletą tego układu jest łatwa wymienialność „insertu” podczas prac konserwacyjnych oraz obniżenie poziomu hałasu:
Żaluzje fasadowe w systemie samonośnym stanowią idealne rozwiązanie w przypadku gdy:
-
ocieplenie elewacji znacznie utrudnia montaż żaluzji fasadowej
-
brak jest możliwości montażu standardowych uchwytów górnych do nadproża lub ściany
-
żaluzje fasadowe montowane są na przeszklonej elewacji