Zegar ścienny: przedmiot użytkowy i ozdoba. Jaki zegar ścienny wybrać do wnętrza?

2025-03-17 11:42

Zegar ścienny to przedmiot użytkowy, który jednak może się stać prawdziwą ozdobą wnętrza. Aby tak się stało, trzeba wybrać odpowiedni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie zegara ściennego. Poniżej znajdziesz rady, jak dopasować go wnętrza oraz inspirujące przykłady wnętrz z zegarami oraz przegląd ciekawych propozycji ze sklepów.

Spis treści

  1. Zegar ścienny w domu – czy naprawdę jest potrzebny?
  2. Zegar ścienny kupny czy hand made?
  3. Zegary ścienne – jakie są ich rodzaje?
  4. Jak dobrać zegar ścienny do wnętrza?
  5. Zegary pojedynczo i w kompozycjach – jak je eksponować?
  6. Zegar ścienny hand made – to proste!

Zegar ścienny w domu – czy naprawdę jest potrzebny?

Oczywiście, możesz się obejść bez zegara ściennego w domu. Wszyscy mamy telefony komórkowe, większość osób nosi zegarki ręczne, tu i tak w domu są różne urządzania (np. sprzęt RTV, piekarnik, kuchenka mikrofalowa itp.) z wyświetlaczem pokazującym aktualny czas. Po co więc zegar ścienny?

  • Ułatwia życie – zegar na ścianie sprawia, że kontrolowanie aktualnej godziny jest prostsze. Wystarczy rzut oka na ścianę i już wiemy, ile która godzina, ile czasu mamy do wyjścia z domu itp. Przyzwyczajenie do obecności zegara w pomieszczeniu sprawi, że nawet nie do końca świadomie będziemy wiedzieć, która godzina.
  • Ułatwia zachowanie punktualności – osoby punktualne z natury często lubią kontrolować czas, a niepunktualnym zegar ścienny może pomóc w wychodzeniu z domu na czas itp. Niektórzy wieszają w domu nawet kilka zegarów ściennych, np. w głównym salonie czy strefie dziennej, kuchni czy w aneksie, w łazience i przedpokoju. 
  • Ułatwia dyskretne kontrolowanie czasu – zegar ścienny w domu ale także w miejscu pracy, np. gabinecie kosmetycznym, lekarskim itp. umożliwia dyskretne sprawdzenie godziny. Nie wypada przecież przy gościach czy pacjentach albo klientach zerkać na zegarek ręczny czy do telefonu, by sprawdzić godzinę.
  • Rola dekoracyjna – pojedynczy zegar, a nawet ich kolekcja niesie ze sobą fantastyczne walory dekoracyjne. Zegar ścienny odpowiednio dobrany do wnętrza dodaje mu charakteru i podkreśla jego styl.

Zegar ścienny kupny czy hand made?

Możesz zrobić zegar samodzielnie, projektując według własnego pomysłu (np. zamiast godzin zdjęcia rodzinne albo ulubionych miejsc). Mechanizm i wskazówki możesz pozyskać z mniej atrakcyjnego zegara ściennego albo kupić, np. na Atrix.pl, Allegro.pl, Zegary-dzwony.pl. W tych miejscach dostaniesz też cyfry, cyferblaty czy mechanizmy… chodzące do tyłu, czyli tzw. wsteczne. Aby taki ekstrawagancki zegar spełniał swoje zadanie, cyfry naklej tak, by 1, 2, 3 itd. szły od 12 w lewo (odwrotnie niż zwykle). Na przeciwko niego zaś zawieś lustro – będziesz w nim widzieć zegar w wersji tradycyjnej. Jeśli nie masz czasu albo zdolności manualnych, wybierz coś z gotowej oferty. Poniżej kilka przykładów.

Zegary ścienne – jakie są ich rodzaje?

Dzielimy je ze względu na rodzaj mechanizmu, formę, sposób wykonania oraz sposób wskazywania godziny. Mamy więc w czym wybierać:

  • zegary mechaniczne – wymagają nakręcania ręcznego sprężyny (także poprzez np. podciąganie ciężarków, kluczykiem itp.)
  • zegary z wymaganym źródłem zasilania – np. baterią (wymienia się ją raz na wiele miesięcy) albo prądem elektrycznym (nie wymagają uwagi, poza sytuacją awaryjną).
  • zegary analogowe – z tradycyjnymi wskazówkami i cyferblatem (mogą być w różnych stylach).
  • zegary elektroniczne – godzina jest prezentowana na wyświetlaczu (z reguły są nowoczesne).
  • zegary ścienne zwykłe – tzn. z cyferblatem okrągły czy kwadratowym w obudowie albo bez niej. Spotyka się też wersję minimalistyczną z cyframi i mechanizmem ze wskazówkami bez cyferblatu.
  • zegary ścienne szafkowe – z reguły są to zegary dawne z cyferblatem, wskazówkami, mechanizmem sprężynowym zamknięte w szafkach oraz nowoczesne stylizowane na dawne. Wśród wiszących zegarów szafkowych dawnych spotyka się z wahadłem, z wahadłem i ciężarkami, z kukułką, kurantami, w pełni zamknięte oraz z opuszczonymi wahadłem lub ciężarkami poza małą szafkę (te zegary w Polsce nazywa się ślązakami, w Niemczech Freischwinger, a w krajach anglojęzycznych – freeswinger albo balcony clock. Takie zegary po raz pierwszy pojawiły się na rynku za sprawą marki Lenzkirch.

Jak dobrać zegar ścienny do wnętrza?

Aby zegar ścienny stał się ozdobą wnętrza, powinien pasować do wystroju. . Oto kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę, wybierając zegar ścienny:

  • Zarówno zegary nowoczesne, minimalistyczne, jak i te antyczne albo po prostu stare (ale autentyczne!) doskonale odnajdą się w każdym niemal wnętrzu, bo... są ponadczasowe. Można je nawet wyeksponować, by dodawały aranżacji pazura.
  • Można też wybrać zegar, który idealnie wpisze się w styl wnętrza albo stał w wyraźnej opozycji do wystroju (wymaga to większego doświadczenia w tworzeniu aranżacji). Kontrast bywa doskonałym sposobem na dodanie charakteru wnętrzu.
  • Ważne są proporcje zegara i ściany, na której ma zawisnąć. Zarówno za duży, jak i za mały zegar się nie sprawdzą. Ten w rozmiarze XXL przytłoczy wnętrze i zdominuje aranżację, a ten za mały będzie wyglądał groteskowo i będzie trudno odczytać godzinę z dalszej części pomieszczenia. Najbardziej uniwersalne są zegary o średnicy 30-40 cm: dobrze się prezentują, a cyferblat i wskazówki są widoczne.
  • W dużym wnętrzu możesz skusić się na model przeskalowany albo zegar szafkowy po dziadkach czy kupiony na pchlim targu.
  • W małym wnętrzu i przy braku miejsca sprawdzą się zegary ścienne płaskie. Lepiej nie zawieszać szafkowego, bo będzie zawadzał, a z kolei ten w wersji XXL potrzebuje perspektywy, by dobrze wyglądał.

Zegary pojedynczo i w kompozycjach – jak je eksponować?

  • Efektowny, okazały zegar to nie tylko chronometr, ale także doskonała ozdoba wnętrza. Ustaw albo zawieś go tak, by był widoczny i grał główną rolę w aranżacji. Można też wpleść go w galerię ścienną złożoną ze zdjęć, plakatów czy grafik. Zegar w megaskali to fantastyczna ozdoba. Sprawdzi się zwłaszcza na ścianie w większym pomieszczeniu lub zamykającej perspektywę.
  • Lubisz zegary albo je zbierasz? Stwórz z nich oryginalną kompozycję. Może je łączyć czas powstania, rodzaj mechanizmu, materiał, z jakiego je zrobiono czy kolorystyka. Jeśli będą wskazywać jedną godzinę, dekoracja stanie się spokojniejsza, gdy będą wskazywać różne (nawet te niesprawne!) – zyska dynamikę, ale też może dawać wrażenie chaosu.
  • Możesz też zabawić się, łącząc zegar ścienny z rysunkiem szafki (na farbie kredowej) albo doklejając taką naklejkę itp.

Zegar ścienny hand made – to proste!

Możesz zrobić zegar samodzielnie, projektując według własnego pomysłu (np. zamiast godzin zdjęcia rodzinne albo ulubionych miejsc). Mechanizm i wskazówki możesz pozyskać z mniej atrakcyjnego zegara ściennego albo kupić, np. na Atrix.pl, Allegro.pl, Zegary-dzwony.pl. W tych miejscach dostaniesz też cyfry, cyferblaty czy mechanizmy… chodzące do tyłu, czyli tzw. wsteczne. Aby taki ekstrawagancki zegar spełniał swoje zadanie, cyfry naklej tak, by 1, 2, 3 itd. szły od 12 w lewo (odwrotnie niż zwykle). Na przeciwko niego zaś zawieś lustro – będziesz w nim widzieć zegar w wersji tradycyjnej.