Zimowe przybranie domu: dobre pomysły, inspirujące zdjęcia
Zimowe dekoracje to nie tylko świąteczne renifery, bombki choinkowe czy sympatyczne figurki mikołajów. W okresie jesienno-zimowym, a więc od listopada do lutego warto zaprosić do swojego mieszkania odrobinę zimowej magii i przemienić swoje domy w królestwa przytulności, ciepła i zimowej beztroski. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak udekorować dom na zimę i wykorzystać do tego m.in. naturalne materiały.
Autor: materiały prasowe Dekoria
Spis treści
- Wszystkie kolory zimy
- Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
- Zimowe dekoracje - wykorzystaj dary natury
- Stwórz przytulny, ciepły klimat
Czym kierować się, wybierając zimowe dodatki do domu? Przede wszystkim jakością, tak aby domowe akcesoria służyły nam dłużej, niż jeden sezon. Dlatego lepiej zdecydować się na przedmioty, które po okresie jesienno-zimowym znajdą nowe zastosowanie i nie wylądują od razu na śmietniku. Będzie to korzystniejsze dla środowiska, a i domowy budżet łatwiej będzie dopiąć.
Wszystkie kolory zimy
Gdy myślimy o zimie i zimowych dekoracjach, na pewno od razu na myśl przychodzi nam śnieg. Warto wykorzystać ten symbol zimy w przystrajaniu swojego mieszkania. Jak? Jednym sposobem będzie zakup sztucznego śniegu w sprayu i udekorowanie nim okien, tworząc delikatną powłoczkę szronu na szybach. Sztucznym śniegiem możemy również pokryć inne zimowe dekoracje, np. szyszki czy gałązki jodłowe i świerkowe.
Wybierając zimowe dekoracje do domu, skupmy się również na kolorystyce. Ponieważ zima kojarzy się ze śniegiem, drzewkami iglastymi i ciepłem ognia, warto wprowadzić do wnętrz kolory, które je reprezentują, a więc: biel, srebro i granat (śnieg oraz szron), głęboka zieleń (drzewka świerkowe i jodłowe) oraz złoto i czerwień (blask świec, palącego się ognia w kominku, owoce ostrokrzewu, czerwone od mrozu policzki).
Zimowe kolory możemy użyć np. w tekstylnych dekoracjach i wyposażyć zimowy salon w białe poszewki na poduszki (np. z dekoracyjnym, zimowym printem) lub pledy w delikatnych beżach i szarościach, lub intensywnych czerwieniach.
Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
Agnieszka Malec, stylistka Urzadzamy.pl, pokazuje, jak w prosty sposób wykonać bezpretensjonalną, nowoczesną dekorację świąteczną w stylu skandynawskim. Wystarczy do tego kilka puszek, parę świec, nieco mchu (z legalnego źródła, np. ze sklepu ogrodniczego), trzy hiacynty i garść dodatków. Szczegóły wraz z instrukcją wykonania w naszym wideo DIY.
Autor: archiwum
Szyszki wystąpiły tym razem jako jeden ze składników świątecznego stroika. Pomalowane na srebrno, połączono zostały z piankowymi bombkami i zielonymi gałązkami.
Zimowe dekoracje - wykorzystaj dary natury
Zimowe dekoracje czerpią inspiracje bezpośrednio z natury i darów, które oferuje w tym czasie. Dlatego, urządzając zimowe mieszkanie, nie może w nim zabraknąć szyszek w różnym rozmiarze i kształcie, pachnących gałązek jodłowych i świerkowych, a także orzechów czy kasztanów.
Jak wkomponować zimowe dary natury w nowoczesne wnętrza? Dobrym pomysłem będą minimalistyczne stroiki z gałązek i szyszek (możemy oprószyć je sztucznym śniegiem i dodać np. kawałki suszonych jabłek czy pomarańczy), kompozycje z szyszek, orzechów i suszonych owoców w szklanych naczyniach, a także duże, pojedyncze szyszki pokryte złotym lub srebrnym brokatem, ułożone na meblach.
Zimowe dekoracje z suszonych pomarańczy, goździków, gwiazdek kardamonu, lasek wanilii i suszonych jabłek nie tylko wypełnią pomieszczenie niesamowitym aromatem, ale będą się pięknie prezentować jako samodzielna kompozycja lub część większego stroika (koniecznie w zestawie ze świeczką). Możemy ozdobić nimi np. parapet, stół w kuchni lub stolik kawowy w salonie.
Autor: archiwum
Modne cotton ballsy ozdobiły dziecięcy pokój. To przyjemny, przytulny element świątecznej dekoracji wnętrza. Będą wyglądały świetnie w każdym stylu aranżacji wnętrza. Ocieplą go i wprowadzą magiczną, lekko baśniową atmosferę.
Stwórz przytulny, ciepły klimat
Gdy za oknem mróz i śnieg, a temperatura nie zachęca do wyjścia, zimowe dekoracje doskonale ocieplają wnętrze i wprowadzają do niego przytulny klimat. Jak podnieść temperaturę w domu bez podkręcania kaloryferów, wyłącznie przy pomocy zimowych dekoracji? To bardzo proste!
Skupmy się na elementach wystroju, które "ogrzeją" wnętrze. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wszelkiego rodzaju miękkich tekstyliów, a więc pledów, ciepłych koców, miękkich poduszek czy miłych w dotyku zasłon (np. z grubej bawełny lub przyjemnego w dotyku weluru oraz aksamitu). By ogrzać stopy i zapewnić im maksymalny komfort podczas zimowych wieczorów, przyda się miękki dywan, np. w kolorze beżowym lub jasno-szarym. Jeśli nie mamy dywanu, zaczerpnijmy inspiracji ze skandynawskich wnętrz i wyłóżmy podłogi w salonie miękkimi baranimi skórami (najlepiej kupić sztuczne, wtedy będziemy pewni, że nie ucierpiało żadne zwierzę).
Nieodłącznym elementem dekoracyjnym w zimowych mieszkaniach jest oświetlenie. Nic w lepszy sposób nie tworzy przytulnego, radosnego klimatu, jak sznur światełek emitujących ciepłe światło lub ozdobny lampion. Pamiętajmy również o świecach i świeczkach, które możemy wkomponować w dekoracje z gałązek iglaków i szyszek.
Dekorowanie domu na zimę to duża frajda! Wcale nie musimy ograniczać się do świątecznych ozdób - lepiej wybierać dekoracje, które możemy wykorzystać także w okresie poświątecznym, a nawet w wiosenno-letnich miesiącach. Urządzając swoje zimowe gniazdko, nie zapominajmy o umiarze - zamiast podkreślić wyjątkowy klimat wnętrza, zbyt dużo dekoracji może je przytłoczyć.