Złoto i srebro we wnętrzach. Czy można łączyć srebro ze złotem? 3 zasady
Złoto i srebro w przeszłości świadczyły o zamożności. Chociaż dzisiaj architekci często idą w kierunku quiet luxury (cichego luksusu), drobny błysk w postaci metalicznych akcentów używany z umiarem i w odpowiednich miejscach potrafi całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Jak więc skutecznie wykorzystać złoto i srebro w aranżacji wnętrz? Oto kilka inspirujących pomysłów i praktycznych wskazówek.
Autor: Materiały prasowe/IKEA
Spis treści
- Jak wprowadzić złoto do wnętrza?
- Jak wprowadzić srebro do wnętrza?
- Czy można łączyć srebro ze złotem? 3 zasady
- Jak łączyć złoto i srebro z innymi kolorami?
- Złoto i srebro we wnętrzach. Zdjęcia, inspiracje i przykładowe aranżacje
Jak wprowadzić złoto do wnętrza?
Złote dodatki wprowadzają do wnętrza ciepło i elegancję. To kolor kojarzy się z bogactwem i przepychem, dlatego doskonale sprawdza się we wnętrzach inspirowanych stylem glamour, art déco, modern classic czy vintage.
Jako element zaskoczenia może również zostać wprowadzony w bardziej minimalistycznych aranżacjach, o ile będzie stosowany z umiarem.
Złote i srebrne dodatki powinny być jedynie akcentami, nie dominować w aranżacji. Zwracaj uwagę na ich jakość! Jeśli chcesz, by nie tylko służyły ci lata, ale także zyskiwały na wartości, możesz kupić np. antyki na targach staroci albo w serwisach aukcyjnych, ewentualnie oryginalne rzeźby od uznawanych lub początkujących artystów.
Złoto można wprowadzić do wnętrz w postaci:
- oświetlenia: złote żyrandole, lampy stołowe i kinkiety dodadzą blasku każdemu pomieszczeniu. Warto postawić na lampy z delikatnymi, przezroczystymi kloszami, które podkreślą piękno złotych elementów
- dodatków: np. ramek na zdjęcia, świeczników czy wazonów
- mebli: np. złotych nóg stołów czy krzeseł, a także detali w postaci okuć czy uchwytów do szafek
- dekoracji ściennych: luster w złotych ramach, złotych obrazów czy tapet z delikatnymi, złotymi akcentami
Jak wprowadzić srebro do wnętrza?
Srebro w przeciwieństwie do złota wprowadza do wnętrza chłodną elegancję i nowoczesny styl. Doskonale komponuje się z minimalistycznymi aranżacjami, np. w stylu industrialnym czy loftowym.
Srebro wprowadzamy do wnętrza analogicznie jak złote dodatki: za pomocą dekoracji, oświetlenia, mebli, obrazów w srebrnych ramach czy luster.
Czy można łączyć srebro ze złotem? 3 zasady
Choć złoto i srebro to dwa różne kolory o dwóch różnych odcieniach, ciepłym i zimnym, umiejętnie połączone mogą stworzyć niezwykle stylową aranżację. Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi i umiaru.
Oto kilka wskazówek, jak łączyć srebro ze złotem we wnętrzach:
- Wybierz jeden kolor dominujący, a drugi niech będzie jedynie akcentem. Przykładowo, jeśli postawisz na złoto, srebro niech będzie tylko zaskakującym niuansem.
- Srebro i złoto występują w różnych odcieniach. Sięgaj zatem po srebrne i złote dodatki, które są zbliżone w tonacji, unikaj kontrastu.
- Wybieraj proste formy i nowoczesne kształty, aby uniknąć wrażenia chaosu i zbytniego przepychu ocierającego się o kicz.
Jak łączyć złoto i srebro z innymi kolorami?
Stawiaj na klasyczne połączenia. Złoto świetnie komponuje się z czernią, bielą, beżami i szarościami. Srebro natomiast doskonale wygląda w zestawieniu z bielą, szarością i pastelowymi kolorami.
Jeśli chcesz stworzyć bardziej wyrazistą aranżację, połącz złoto lub srebro z intensywnymi kolorami, takimi jak butelkowa zieleń, głęboki granat czy fuksja. Efekt luksusu gwarantowany!
Złoto i srebro we wnętrzach. Zdjęcia, inspiracje i przykładowe aranżacje
Autor: Materiały prasowe/IKEA
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Beżowa sypialnia: jak urządzić? Jaki kolor beżu do sypialni? Z czym łączyć beżowy kolor ścian?
Autor: Getty Images/Korisbo