#zostanwdomu w Wielkanoc. Jak świętować mimo ograniczeń?

2020-03-07 11:59

W tym roku Święta Wielkanocne spędzimy w domu. Z powodu koronawirusa polskie władze odradzają podróżowania, a Kościół Katolicki zachęca wiernych do pozostania w domu. Nie ulega wątpliwości, że te święta wielkanocne będą inne niż wszystkie. Jak duchowo przeżyć Wielkanoc w domu? Jak, mimo ograniczeń, celebrować święta w gronie najbliższej rodziny?

Wielkanoc w domu
Autor: Jill Wellington/Pixabay Przeżywanie Świąt Wielkanocnych w domu może być bardzo rodzinnym i duchowym doświadczeniem

Spis treści

  1. Święta Wielkanocne w domu. Czas dla rodziny
  2. Jak spędzić Wielkanoc w domu jako osoba wierząca?
  3. Jak przygotować wielkanocne dekoracje? Oto nasze pomysły

Święta Wielkanocne w domu to rzeczywistość, z którą musimy się w tym roku zmierzyć. Brak możliwości odwiedzenia bliskich, wyjazdu do innego miasta czy kraju, wyjścia do restauracji lub do parku może przytłaczać, jednak święta spędzone w czterech ścianach mogą być rodzinnym i przyjemnym doświadczeniem.

Święta Wielkanocne w domu. Czas dla rodziny

Jak spędzić Wielkanoc w domu? Wielkanoc to rodzinne święta, ale w obecnej sytuacji najlepiej będzie, gdy zostaniemy w domu. Pozostanie w mieszkaniu oznacza, że możemy nie spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, jak mieliśmy to dotąd w zwyczaju. By nie narażać zdrowia swojego i bliskich, najlepiej ograniczyć się do kontaktów telefonicznych. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie wideo-rozmowy przez jeden z dostępnych komunikatorów (np. Skype, Zoom, Whatsapp, Messenger, FaceTime). W ten sposób, chociaż wirtualnie będziemy mogli spędzić czas z najbliższym, zobaczyć ich i złożyć im wielkanocne życzenia. Jeśli nasi bliscy to seniorzy, poświęćmy trochę czasu, by wytłumaczyć im, jak działają wideo-komunikatory.

Spędzając Święta Wielkanocne w domu, warto zastanowić się, jakie zajęcia mogą zaangażować wszystkich domowników. Wspólne przygotowywanie wielkanocnych posiłków i pieczenie ciast to wielka frajda, zwłaszcza dla dzieci. Przydzielmy każdemu z domowników konkretne zadanie, np. krojenie, obieranie, ścieranie itd. Możemy w tle puścić wesołą muzykę lub wykorzystać wspólnie spędzany czas na rozmowę. W obecnej sytuacji wszyscy jesteśmy nieco bardziej zestresowani, to naturalne, ale podczas świąt i przygotowań do ich celebracji w gronie najbliższych postarajmy się wyluzować i dobrze się bawić.

Podtrzymujmy tradycje wielkanocne, jak na przykład malowanie pisanek. Obudźmy w sobie małego artystę i zaszalejmy, dekorując jajka. Możemy wykorzystać do tego farbki, brokat, włóczkę, mulinę, flamastry, albo zabarwić jajka w skórce od cebuli czy burakach. Oprócz ozdabiania pisanek możemy wspólnie z domownikami przygotować inne wielkanocne dekoracje. Piękne stroiki z bazi, pisanek i kwiatów, papierowe zajączki, girlandy z pisanek to tylko niektóre z ozdób świątecznych, którymi przystroimy wielkanocny dom.

Święta Wielkanocne w domu to doskonała okazja na wspólne oglądanie filmów, seriali czy kabaretów. W zależności od naszych upodobań stacje telewizyjne i platformy streamingowe (jak Netflix, HBO Go, Hulu) zapewnią nam rozrywkę na najwyższym poziomie. Podczas leniwych wieczorów możemy zagrać w gry planszowe lub kalambury w towarzystwie lodów, owocowych koktajli czy gorącej czekolady.

W poranek wielkanocny wspólnie przystrójmy świąteczny stół i zasiądźmy do uroczystego śniadania. Po posiłku pozwólmy dzieciom na szukanie ukrytych przez nas wcześniej słodyczy i prezentów. Jeśli mamy możliwość wyjścia do ogrodu, pochowajmy część słodkości w liściach, grządkach lub za drzewami. Jeśli nasze pociechy są wystarczająco duże, możemy przygotować zagadki, które pomogą im wpaść na trop ukrytych czekoladowych skarbów.

Jak spędzić Wielkanoc w domu jako osoba wierząca?

Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, w tym roku nie będziemy mogli przeżywać świąt Wielkiej Nocy w kościołach. Nie oznacza to jednak, że praktykujący chrześcijanie pozostaną bez duchowego wsparcia. Wielu Polaków zastanawia się, jak duchowo przeżyć Święta Wielkanocne w tym trudnym dla wszystkich czasie. Pozostanie w domu nie oznacza, że zostaliśmy odcięci od religijnych celebracji i nabożeństw. Wiele parafii, archidiecezje i portale katolickie w Wielkim Tygodniu będą transmitować na żywo msze święte i nabożeństwa. Duchowni zachęcają wiernych, by w domowym zaciszu czytali Pismo Święte, w rodzinnym gronie odprawiali gorzkie żale czy drogę krzyżową.

Jedna z ważniejszych tradycji wielkanocnych jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Niestety, w obliczu pandemii koronawirusa święcenie w kościołach zostało odwołane, ale duchowni zachęcają wiernych do błogosławienia pokarmów w domach. Treść błogosławieństwa możemy znaleźć w internecie. A co ze spowiedzią i komunią? Duchowni zalecają, by dobrze przygotować się do świąt Wielkiej Nocy przez wzbudzenie w sobie żalu doskonałego i przyjęcie komunii duchowej (którą często przyjmują chorzy) podczas transmisji mszy świętej. Wielki Tydzień, a zwłaszcza tzw. Triduum Paschalne, a więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to dla osób wierzących czas zadumy i refleksji. By jak najlepiej przeżyć te szczególne dni, oprócz czytania Biblii, można odwiedzić któryś serwis katolicki i wczytać się w przygotowane na każdy dzień Wielkiego Tygodnia rekolekcje, teksty, modlitwy. Dobrym pomysłem może być również obejrzenie filmu religijnego – o Jezusie (np. „Pasja”), Apostołach, świętych lub o postaciach ze Starego Testamentu.

Jak przygotować wielkanocne dekoracje? Oto nasze pomysły

Nasi Partnerzy polecają