Farba kredowa do mebli. Malowanie i cieniowanie mebli KROK PO KROKU

2024-05-06 12:36

W ostatnich latach farba kredowa stała się wnętrzarskim hitem – zwłaszcza wśród miłośników DIY. Najczęściej chodzi o farbę kredową do mebli, dzięki której można stworzyć na ich powierzchni urocze przecierki czy cieniowanie. Na czym polega malowanie mebli farbą kredową oraz jak uzyskać najlepszy efekt dekoracyjny? Przeczytaj nasz poradnik z instrukcją krok po kroku.

Spis treści

  1. Farba kredowa – co to jest?
  2. Farba kredowa do mebli – kolory
  3. Malowanie farbą kredową krok po kroku: cieniowanie mebli
  4. Odnawianie starych mebli: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak korzystać z farb kredowych do mebli, by uzyskać unikalny efekt trójwymiarowego cieniowania? To nie takie trudne, jeśli zna się kilka praktycznych (i bajecznie prostych) sztuczek.

Farba kredowa – co to jest?

Farba kredowa, jak wskazuje nazwa, zawiera w sobie naturalną kredę. Zależnie od producenta może się różnić składem oraz właściwościami. Mamy więc np. farby kazeinowe, mineralne, a także farby na bazie żywic akrylowych. Warto się przyjrzeć specyfikacji, bo nie wszystkie farby „kredowe” z nazwy zawierają kredę!

A do czego wykorzystuje się farby kredowe? Ich zastosowań jest wiele, bo służą np. do malowania ścian i boazerii. Jednak największą popularnością cieszą się farby kredowe do mebli. Powód? Pozwalają uzyskać wspaniałe efekty dekoracyjne – zwłaszcza efektowne przecierki oraz cieniowania.

Żeby dekoracyjne cieniowanie było trwałe, warto użyć farby bazowej (np. kazeinowej) o większej przyczepności, ją zaś pokryć farbą kredową o sporej zawartości naturalnej kredy. Dzięki temu podczas przecierania nie naruszymy warstwy bazowej, a więc zapewnimy drewnu lepszą ochronę.

Farba kredowa do mebli – kolory

Do wyboru mamy szeroką paletę kolorystyczną farb kredowych. Jednak aby osiągnąć dekoracyjne przecierki i cieniowania, lepiej zwrócić uwagę na odcienie pastelowe. Tych zaś jest sporo: od złamanej bieli przez kremy, szarości, pudrowy róż, delikatną miętę po rozbielony błękit i subtelny fiolet.

Nie przegap:

Jak odnowić szafę: 6 sposobów na odnowienie starych zniszczonych mebli

Zrób to sam: jak odnowić stare krzesło?

Jak przemalować meble: techniki malowania mebli i farby do mebli

Malowanie farbą kredową krok po kroku: cieniowanie mebli

Aby meble z drewna osiągnęły oryginalny efekt cieniowania, malowanie docelowym kolorem farby kredowej poprzedzić musimy kilkoma zabiegami.

KROK 1

Po umyciu i odtłuszczeniu mebla wodą z płynem do naczyń (a przed malowaniem) wystające elementy drewnianego dekoru i rantów świecujemy bezbarwną świeczką. W zależności od efektu głębi, jaki chcemy uzyskać, robimy to na większej lub mniejszej powierzchni mebla. Najciekawiej prezentować się będą przetarcia na załamaniach mebla, w narożnikach i na dekoracyjnych nogach - te elementy warto choćby musnąć woskiem, by efekt cieniowania był jeszcze ciekawszy na malowanym meblu.

KROK 2

Miękkim pędzlem nakładamy pierwszą warstwę farby kredowej do mebli (np. kazeinowej) na powierzchnię odnawianego mebla. Kolor farby tej warstwy powinien być ciemniejszy od ostatecznego koloru, jakim wykończymy mebel. Tylko wtedy uzyskamy efekt głębi oraz dekoracyjne przecierki. Czekamy około 1-2 godzin, aż farba dobrze wyschnie.

KROK 3

Drobnoziarnistym papierem ściernym delikatnymi muśnięciami przecieramy miejsca uprzednio nawoskowane i zamalowane pierwszą warstwą farby. Im więcej farby zedrzemy, tym bardziej efekt cieniowania ustąpi wrażeniu postarzenia mebla ("odrapania"). Dlatego na tym etapie pracujmy delikatnie i z dużą uwagą.

KROK 4

Ponownie świecujemy wybrane partie mebla - tym razem gładkie powierzchnie. W tym celu przyłóżmy świecę równolegle do gładkiej powierzchni mebla i delikatnymi muśnięciami nałóżmy cienką warstwę wosku.

KROK 5

Jeśli zależy nam na wyraźniejszym efekcie cieniowania i głębi, możemy na tym etapie powtórzyć świecowanie najbardziej wystających elementów dekoracyjnych mebla.

KROK 6

Nakładamy drugą, kryjącą warstwę farby kredowej do mebli - tym razem w docelowym kolorze, jaki chcemy nadać naszemu meblowi. Podobnie jak po nałożeniu pierwszej warstwy, czekamy ok. 1-2 godzin, aż farba wyschnie.

KROK 7

Analogicznie jak to miało miejsce po pierwszej warstwie farby, delikatnie przecieramy gładkie powierzchnie mebla drobnoziarnistym papierem ściernym - jeszcze delikatniejszymi ruchami niż uprzednio. W miarę złuszczania się farby z nawoskowanych miejsc możemy stopniować przezierność spodniej warstwy farby, aż uzyskamy zadowalający efekt końcowy.

Warto wiedzieć: jeśli nie mamy papieru ściernego albo boimy się, że za mocno zetrzemy farbę, użyjmy mokrej gąbki.

Odnawianie starych mebli: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak przywrócić życie staremu krzesłu, komodzie czy biurku? Dowiedz się z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej!

Jaką farbą pomalować ściany w pokoju? Farba do salonu
Nasi Partnerzy polecają