Zrób to sam: haftowanie. Modny haft
Niegdyś haftu uczyły się pensjonarki, a damy w pałacach nie wyobrażały sobie bez niego konwersacji. Dziś haft znów jest modny, więc w cyklu Zrób to sam, pokazujemy modne techniki haftowania.
Haft to jeden z najstarszych sposobów zdobienia pościeli, ubrań, obrusów, serwet, a nawet „malowania” obrazów. Przetrwał dzięki sztuce ludowej i mimo że wciąż błędnie kojarzony jest ze staroświeckością, ma wielu zwolenników. Tej pasji oddają się głównie kobiety, ale jak twierdzą wtajemniczeni, haftują także mężczyźni. W cyklu Zrób to sam pokazujemy najpopularniejszy - choć wymagającego wyjątkowej cierpliwości i staranności - jest haft krzyżykowy.
Autor: archiwum
Nie masz jeszcze ekologicznej torby na zakupy - biegnij do sklepu. Chcesz być oryginalna - ozdób ją własnoręcznie.
Haft Linea na torbie
Autor: archiwum
Po odrysowaniu delikatnie odchylamy wzór i kalkę, by sprawdzić, czy motyw jest cały i dobrze widoczny na płótnie.
Autor: archiwum
Nawlekamy nitkę na igłę (nr 22) i przystępujemy do haftowania. Najpierw, posiłkując się liniami (oprócz motywu wskazują one także typ ściegu), wykonujemy backstitch, czyli ścieg za igłą. Igłę wkłuwamy od spodu w odległości jednego ściegu, następnie przeciągamy nitkę i wkłuwamy igłę, jakby wracając, robiąc ścieg. Czynności te powtarzamy. Po lewej stronie odstępy są dwa razy dłuższe niż po prawej.
Autor: archiwum
Diagram: każdy kwadracik na nim oznacza jeden krzyżyk na tkaninie.
Zrób to sam: Kurs haftu krzyżykowego
W Zrób to sam pokazujemy także modny i prosty haft krzyżykowy. Zalecamy używanie dobrej jakości materiałów - szczególnie początkującym. Lepiej bowiem kupić droższe i specjalistyczne i nie męczyć się z rozdzielaniem nitki czy nie martwić się, że obrazek z kwadratowego zrobił się nagle prostokątny. Można się wtedy szybko zniechęcić.
Autor: archiwum
Rozpoczęcie: przekładamy igłę po lewej stronie tkaniny, pod tkanymi przęsełkami, dzięki czemu nić nie jest widoczna po prawej stronie i jest dobrze zamocowana, przebijamy igłę blisko wprowadzonej nici na prawą stronę robótki. Ściegi, które będziemy wykonywać po prawej stronie, dodatkowo przytrzymają zamocowaną nitkę.
Autor: archiwum
Ścieg kryjący: wykonujemy go po zrobieniu odpowiedniej ilości półkrzyżyków, z prawej do lewej strony, zaczynając od prawej strony na dole, przeciągając nitkę po przekątnej do góry do lewej strony.
tkanina typu Aida,igły hafciarskie z tępą końcówką,nożyczki,tamborek,specjalne nici (my użyliśmy dwóch rodzajów: Muliny i Cotton Perle),diagram,przydatne będą też: karta kolorów nici, centymetr