Pisanki wielkanocne ręcznie robione. Inspiracje i pomysły na oryginalne pisanki DIY

2025-03-05 12:59

Jak zrobić ładne pisanki wielkanocne? Podpowiadamy, jak wykonać zabawne i oryginalne pisanki z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów. Dzielimy się także pomysłami na eko zdobienia bez grama chemii! Zobacz, jak wykorzystać naturalne barwniki i zachwycić wszystkich feerią barw na własnoręcznych pisankach.

Spis treści

  1. Historia pisanek - tradycja ozdabiania jajek
  2. Znasz je wszystkie? Rodzaje pisanek
  3. Pisanki wielkanocne ręcznie robione - kolorowane barwnikiem
  4. Pisanki wielkanocne malowane farbą
  5. Jajka wielkanocne bogato zdobione - koraliki, cekiny, tasiemki
  6. Pisanki wielkanocne cieniowane, czyli w konwencji ombre
  7. Jajka wielkanocne w stylu eko
  8. Dekorowanie pisanek na Wielkanoc - oklejanie konfetti
  9. Oryginalne pisanki - faktury i wzory tekstylne
  10. Jak zrobić pisanki z gazety? Pisanki decoupage krok po kroku
  11. Jajka wielkanocne - efekty specjalne
  12. Pisanki wielkanocne ręcznie robione. Inspiracje

Dekorowanie jajek wielkanocnych to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Można do tego wykorzystywać różne techniki – nie tylko malowanie, lecz także oklejanie jajek tasiemkami, koralikami, kolorowym papierem, filcem, piórami, a także włóczką. Oryginalnym pomysłem będą rónież jajka wielkanocne ze wstążki. Możliwości jest wiele!

Tak powstałe wyjątkowe pisanki wielkanocne można szeroko wykorzystać jako dekorację — zamocować na gałązkach wierzby stojących w wazonie, zaczepić o lampę wiszącą nad stołem lub powiesić w oknie. 

Historia pisanek - tradycja ozdabiania jajek

Okazuje się, że takie dekoracje znane były już przez Sumerów! Na ziemiach polskich pojawiły się w X wieku, szybko też zostały włączone do obchodów Wielkanocy. Pisanka, a właściwie jajko, symbolizuje początek nowego życia.

Metody dekoracji jajek wielkanocnych
Piasanki wielkanocne

Autor: agencjafree/living4media, Archiwum prywatne

Znasz je wszystkie? Rodzaje pisanek

Tradycyjne pisanki to jajka wielkanocne malowane bądź zdobione rysunkami (dawniej pisać = rysować). Ale jajka wielkanocne mają co najmniej kilka rodzajów. Zależnie od regionu dekorowane są na różne sposoby.

Kraszanki, a więc jajka wielkanocne naturalnie barwione, nabierają koloru, gdy gotuje się je w odpowiednim wywarze barwnym. Drapanki, zgodnie z nazwą, są zdobione rysunkami wydrapywanymi na barwionej skorupce.

Mamy też oklejanki (a więc jajka wielkanocne oklejane różnymi ozdobami) oraz nalepianki (zdobione papierowymi wycinankami, naklejanymi na skorupkę). A może pisanki ażurowe, czyli ażurki? To nic innego jak wydmuszki, na których misternie wycina się dekoracyjne otwory.

Pisanki wielkanocne ręcznie robione - kolorowane barwnikiem

Do zdobienia jajek wielkanocnych możesz wykorzystać gotowe farbki lub naturalne pigmenty.

Wśród najczęściej wymienianych naturalnych barwników znajdziemy:

  • czerwoną kapustę: zabarwi pisanki na kolor jasnofioletowy,
  • hibiskus, żurawinę, czerwoną herbatę: nadadzą pisankom kolor czerwony,
  • szpinak: zabarwi pisanki na zielono,
  • kurkumę: nada pisankom kolor jasnopomarańczowy,
  • łupiny cebuli: pisanki będą w kolorze bordowym lub ciepłego brązu,
  • buraka czerwonego nada pisankom barwę jasnej czerwieni.

Kolorowe barwniki do jajek wielkanocnych możemy przygotować samodzielnie. Dla przykładu do garnka wkładamy łupiny cebuli, zalewamy wodą i w takim wywarze gotujemy jajka. To najprostszy sposób na pisanki wielkanocne. Gdy pogotujemy jajka w dużej garści łupin od 5 do 10 minut, pisanki wielkanocne będą miały jednolity kolor i doskonale zaprezentują się na tle białej, koronkowej serwety włożonej do wiklinowego koszyczka. Tak zabarwione pisanki można dodatkowo ozdobić wzorami, które wydrapiemy na skorupce jajka. W ten sposób przygotujemy pisanki drapanki!

Do barwienia jajek możesz też użyć gotowych preparatów spożywczych dostępnych w sklepach – wybór należy do nas. Tradycyjny koszyk ze święconką to najlepsze miejsce na jajka wielkanocne barwione naturalnie (czyli za pomocą łupin cebuli). Jeśli jednak wolimy mocniejsze, nowocześniejsze kolory, śmiało korzystajmy z barwników spożywczych, które rozrabiamy z wodą. Następnie w przygotowanym roztworze zanurzamy jajko na ok. 5 minut i mamy gotową pisankę.

Warto pamiętać, że im dłuższy czas zanurzenia w barwniku, tym intensywniejszy będzie kolor jajka wielkanocnego. Nie musimy zanurzać całego jajka w barwniku, a jedynie jego połowę lub 1/3. W ten sposób stworzymy ciekawe i oryginalne pisanki wielkanocne.

Zobacz także: Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc, DIY. Barwienie pisanek krok po kroku

Pisanki wielkanocne malowane farbą

Wyjątkowe jajka wielkanocne da się wyczarować w kilka chwil za pomocy farby plakatowej. Wystarczy nam tylko pędzel.

Dla ciekawszego efektu możemy też użyć do tego gumki umoczonej w farbie - dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskamy efekt stemplowania.

Jajka wielkanocne bogato zdobione - koraliki, cekiny, tasiemki

Kolejnym sposobem na ozdabianie pisanek wielkanocnych jest posmarowanie ich klejem i posypanie koralikami, cekinami, przewiązanie nićmi, tasiemkami, kolorowymi piórkami lub po prostu bibułą.

Tak przygotowane pisanki wielkanocne z pewnością zwrócą uwagę jako główna dekoracja świątecznego koszyczka.

Pisanki wielkanocne cieniowane, czyli w konwencji ombre

Modne cieniowania, czyli konwencja ombre, widzieliśmy już na włosach i paznokciach. W ostatnich latach pojawiały się też w dodatkach dla domu, zwłaszcza szklanych dekoracjach. Teraz przyszedł czas na pisanki wielkanocne w stylu ombre! Do ich przygotowania potrzebne nam będą oczywiście jajka, a do tego kubeczek napełniony wodą i różnokolorowe lakiery.

Do kubka z wodą wlewamy po kilka kropel lakieru do paznokci (wybór kolorów zależy wyłącznie od nas), a następnie zanurzamy w nim jajko. Po chwili wyciągamy je i mamy gotową pisankę w oryginalne wzory. Warto pamiętać, że może ona pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną ze względu na obecność lakieru!

Zobacz także: Pisanki wielkanocne DIY. Naturalne barwniki. Zdjęcia

Jajka wielkanocne w stylu eko

Niekonwencjonalnym pomysłem na malowanie jajek wielkanocnych w efektowne wzory jest użycie roślinnych szablonów. Szukamy niewielkich listków o ładnym pokroju. Do ugotowanych na twardo jajek przyklejamy je klejem roślinnym, po czym całość szczelnie owijamy na przykład skarpetką.

Następnie jajko wkładamy do barwnika. Gdy zafarbuje się na żądany odcień, skarpetkę i listek usuwamy. To bardzo prosty sposób na wielkanocne pisanki w stylu eko - uda się, nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych.

Dekorowanie pisanek na Wielkanoc - oklejanie konfetti

Nie masz pomysłu, jak efektownie ozdobić jajka wielkanocne? Przygotuj naturalny klej z mąki i wody. Do głębokiej miseczki wsyp konfetti.

Zasada jest prosta - ugotowane na twardo jajko zamocz w kleju, a potem obtocz w konfetti. Gdy jajko wyschnie, będzie miało nie tylko ciekawą fakturę, ale też zachwyci wielobarwnością.

Oryginalne pisanki - faktury i wzory tekstylne

Jajka wielkanocne można ozdobić również fragmentami tkanin, pasmanteryjnych ozdób, wstążek. Ugotowane na twardo jajka (lub wydmuszki, które w tym wypadku mogą być lepsze) smarujemy klejem roślinnym i oklejamy na przykład kawałkami cieniutkiej organzy czy batystu w pastelowych kolorach. Połączenia tkanin maskujemy wykończeniem z pasmanteryjnych taśm albo wstążek.

Aby te dekoracje utrzymały się na pisankach, używamy mocnego kleju typu kropelka. Ze względu na chemiczny skład lepiej użyć wydmuszek.

Jak zrobić pisanki z gazety? Pisanki decoupage krok po kroku

Ciekawym rozwiązaniem jest także zdobienie pisanek metodą decoupage. Prawdziwe dzieło sztuki uzyskasz, naklejając na jajka wycinanki z papieru.

Ten sposób ozdabiania pisanek jest bardzo oryginalny, ale niestety czasochłonny. Osoby bardziej zabiegane mogą skorzystać z gotowych ozdób do naklejania. Własnoręcznie wykonane pisanki będą ciekawą dekoracją na Wielkanoc.

Jak ozdobić pisanki metodą decoupage?

Jajka możemy okleić dla przykładu gazetami – powstają wtedy dekoracje tanie, oryginalne i oczywiście ekologiczne.

Do wykonania gazetowych pisanek będą nam potrzebne: jajka lub wydmuszki, klej, gazeta (najlepiej czarno-biała), pędzelek.

Przygotowania zaczynamy od umieszczenia pierwszej wydmuszki w podstawce na jajka. Następnie przy użyciu pędzla nakładamy klej na jajko. Z gazety wyrywamy lub wycinamy wąskie paski, którymi następnie oklejamy wydmuszkę.

Czynność powtarzamy w zależności od tego, ile pisanek jest nam potrzebne. Gotowe jajka wielkanocne możemy umieścić w podłużnym naczyniu, dekorując je na przykład mchem. Tak przygotowane dekoracje prezentuje się bardzo ciekawie na stole wielkanocnym, a co najważniejsze, nie wymagają od nas dużych nakładów pracy.

Jajka wielkanocne - efekty specjalne

Pisanki wielkanocne w stylu eko nie muszą mieć jednolitej barwy. 

Oto nasze podsumowanie najciekawszych rozwiązań:

  1. Jeśli chcemy, aby pisanki miały motywy roślinne, na skorupce (przed barwieniem) umieśćmy listki (płatki kwiatów, natkę pietruszki)  i owińmy bardzo ściśle jajko rajstopą, aby wzorek się nie przesuwał. Gdy jajko ugotuje się już w kolorowym wywarze, ostrożnie zdejmujemy rajstopę.
  2. Zabarwioną pisankę możemy wydrapać w ażurowy wzorek. Lekko wyskrobujemy wzorek, jaki chcemy mieć na pisance, przy użyciu np. igły, nożyczek, pilniczka.
  3. Jeśli przed barwieniem jajko natrzemy olejem, zabarwi się ono niejednorodnie i będzie miało ciekawą fakturę.
  4. Ładne nierówności uzyskamy też, jeśli wcześniej ugotowane jajko ostudzimy i lekko "obijemy", aby skorupka popękała. Tak przygotowane wkładamy na chwilę do barwienia i uzyskamy ciekawą, popękaną fakturę pisanki.
  5. Nasze pisanki będą pięknie lśnić, jeśli po ostygnięciu nasmarujemy skorupki olejem.

Pisanki wielkanocne ręcznie robione. Inspiracje

Zobacz także: Najmodniejsze wianki wielkanocne. Zobacz, jakie wzory królują w 2025 roku!