Samodzielne farbowanie tkanin. Proste sposoby na nowy wygląd ubrań i tekstyliów!

2025-02-25 15:27

Farbowanie ubrań i tkanin nie jest rzeczą nową, choć z pewnością zapomnianą. Czasami jest to ostatnia deska ratunku dla wyblakłej poszewki lub ulubionej sukienki. Z naszym artykułem przekonasz, że nie ma w tym nic trudnego. Sprawdź, jak samodzielnie farbować tkaniny w domu krok po kroku.

Spis treści

  1. Podstawowe zasady farbowania tkanin w domu
  2. Kiedy samodzielnie farbować tkaniny?
  3. Jak farbować tkaniny: przygotuj materiały
  4. Farbowanie materiałów - instrukcja krok po kroku
  5. Metody barwienia: farbowanie tkanin na zimno
  6. Farba do tkaniny – barwienie w pralce
  7. Kreatywne ozdabianie poszewek na poduszki
  8. Malowanie tkanin
  9. Malowanie na tkaninie – DIY
  10. Farbowanie tkanin w domu. Zdjęcia

Nieco zapomniana przez lata technika farbowania ubrań i tkanin w domowym zaciszu zaczyna powoli się odradzać.

Często marzą nam się modne, sezonowe dodatki do domu, ale ich wymiana co kilka tygodni to spory wydatek. Dzięki farbowaniu w domu możemy w prosty sposób odświeżyć naszą garderobę bądź uzyskać zupełnie nowy kolor dla domowych tekstyliów: obrusów, bieżników, podkładek pod talerze, zasłon czy poszewek na poduszki.

Jak rozpocząć przygodę z farbowaniem tkanin? Przeczytaj nasz poradnik.

Podstawowe zasady farbowania tkanin w domu

Farbowanie tkanin i ubrań w domu ma swoje liczne zalety, ale i ograniczenia. Naczelną zasadą jest fakt, że im bardziej naturalna jest tkanina, tym farbowanie przyniesie lepszy efekt.

I tak najwdzięczniejszymi tkaninami do farbowania są len, bawełna, jedwab czy trykotaż. Prób farbowania dokonywać można również na wiskozie, sylonie oraz tkaninach mieszanych (tzw. syntetykach do 50%). Im więcej sztucznych domieszek w tkaninie, tym efekt finalny może być bardziej rozmyty bądź wręcz nieudany. Szczęśliwie – podążając za duchem stylu eko – najmodniejsze tekstylia do wnętrz są wykonane z materiałów naturalnych.

Zobacz też: Tkaniny do sypialni - 23 pomysły na wystrój

Lniane bieżniki, zasłony, obrusy, jedwabne poszewki na poduszki czy nawet bawełniane koszulki (z których po farbowaniu możemy coś uszyć) to idealne materiały do farbowania we własnym zakresie.

Warto spróbować farbowania na tkaninie, której nam mniej szkoda w razie nieudanego eksperymentu. Pamiętajmy również, że każdy materiał nieco inaczej absorbuje barwnik do tkanin, stąd wymaga indywidualnego potraktowania. Na tkaninach, na których szczególnie nam zależy, warto też dokonać wstępnej próby na wybranym, niewidocznym fragmencie.

Kiedy samodzielnie farbować tkaniny?

Zdarzyły się wam odbarwić lniane zasłony, bądź bawełniana poszewka? A może macie w domu pożółkłe obrusy bądź prześcieradła, które straciły na estetyce?

W takich przypadkach farbowanie tkanin barwnikiem ma swoje szczególne uzasadnienie – odświeżamy dobre gatunkowo tkaniny, nadając im modny odcień i ratujemy je od zapomnienia w czeluściach szaf i schowków.

Kluczową regułą jest, by pożółkłe czy wypłowiałe materiały zawsze farbować na kolor ciemniejszy niż oryginał. Niebieskiej poszewki nigdy nie zafarbujemy na kanarkowy żółty, ale już wypłowiały błękit na czekoladowy brąz – jak najbardziej.

Ważne, by farbowana tkanina nie miała żadnych plam bądź skrajnych odbarwień. W tym wypadku ryzykujemy, że uzyska niejednolity kolor w naznaczonych plamą miejscach. Farbowany materiał należy więc uprzednio dokładnie wyprać i w miarę możliwości usunąć z tkaniny wszelkie niedoskonałości (na przykład za pomocą odplamiacza). Im tkanian będzie bardziej jednolita, tym efekt farbowania będzie bardziej zadowalający.

Farbowanie tkanin
Autor: Thinkstockphotos.com Farbowanie tkanin w domowym zaciszu zaczyna przeżywać renesans. Mnogość wariantow i rozwiązań związanych z tątechniką pobudza wyobraźnię i jest prawdziwą kopalnią pomysłów dla dawno nie używanych materiałów.

Jak farbować tkaniny: przygotuj materiały

Aby proces farbowania w domu przebiegł sprawnie i bez błędów, przygotujmy uprzednio konieczny asortyment. Do farbowania tkanin w domu potrzebne będą:

  • duży emaliowany garnek,
  • miska,
  • metalowa łyżka do mieszania (bądź emaliowana chochla),
  • sól,
  • barwnik do tkanin w proszku (do kupienia w pasmanterii, cena: ok. 3 zł),
  • tkanina do farbowania,
  • gorąca woda,
  • gumowe rękawiczki.

Farbowanie materiałów - instrukcja krok po kroku

Standardowo jedna saszetka barwnika do tkanin (np. barwnik do tkanin ARGUS bądź SUPER KOLOR) pozwala na zafarbowanie ok. 0,5 kg materiału. Chcąc jednak uzyskać głęboki i mocny kolor podczas farbowania materiału, warto poświęcić całą saszetkę nawet na mniejsze partie farbowanej tkaniny. Również w przypadku, kiedy nasza bluzka lub poszewka ma w sobie domieszkę elastanu bądź innych syntetyków, warto zwiększyć stężenie barwnika.

Wielkość emaliowanego garnka dobieramy także do wielkości tkaniny – ważne jest, aby tkanina była całkowicie zanurzona w garnku i by można było ją swobodnie mieszać podczas farbowania. Dzięki temu barwnik będzie mógł równomiernie dostać się do każdego skrawka. Jeśli materiał będzie wystawał poza linię garnka bądź jego ilość uniemożliwi mieszanie – mogą powstać nieestetyczne przebarwienia, a uzyskany finalnie kolor będzie niejednolity.

Zobacz też: Malowanie zasłon - zrób to sam 

Farbowanie tkanin KROK 1 - zanurzamy materiał w barwniku do tkanin

Przygotowujemy barwnik do tkanin i materiał. Przeznaczoną do farbowania tkaninę zanurzamy w misce na ok. 15-20 min w bardzo ciepłej wodzie. W międzyczasie gotujemy w czajniku litr wody i wlewamy ją do emaliowanego garnka. Wsypujemy zawartość saszetki z barwnikiem do tkanin i intensywnie mieszamy.

Do rozpuszczonego w garnku barwnika dolewamy jeszcze 1-1,5 litra gorącej wody i po wymieszaniu, zanurzamy w roztworze przeznaczoną do farbowania tkaninę. Naczynie z tkaniną stawiamy na gaz i całość gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 min, mieszając całość metalową łyżką co kilka minut. Przez cały ten czas materiał musi być całkowicie zanurzony w barwniku.

Farbowanie tkanin KROK 2 - dodajemy sól do farbowania

Po upływie 30 minut do garnka z barwnikiem i tkaniną wsypujemy garść soli stosownie odmierzony na każdy litr wody (około 2-3 garści powinny wystarczyć). Podczas dodawania soli materiał należy odgarnąć łyżką na bok tak, aby sól rozpuszczała się w wodzie, nie na materiale. Mieszamy intensywnie.

Po dodaniu soli zauważymy, że woda zaczyna być coraz bardziej klarowna - sól powoduje, że pigment wnika głębiej w tkaninę. Jeśli nie dostrzegamy efektu, możemy zwiększyć dawkę soli. Barwnik do tkanin z solą gotujemy przez następne 30 minut, mieszając co jakiś czas. 

Farbowanie tkanin KROK 3 - płuczemy ufarbowany materiał

Po upływie 30 min zdejmujemy garnek z ognia i czekamy, aż ostygnie. Następnie przez gumowe rękawice (aby nie zabarwić skóry rąk) wyjmujemy tkaninę i płuczemy ją nad wanną w zimnej wodzie 3-4 razy (bądź więcej) – aż do całkowitego wypłukania nadmiaru barwnika do tkanin, soli i uzyskania czystej wody w misce. Wieszamy materiał do wyschnięcia (nie suszymy go na słońcu!). Jeśli go dobrze wypłuczemy, nie powinien farbować podczas następnego prania. Gotowe!

Przeczytaj: Dom Ani to wnętrzarska perełka! Jednak dwie rzeczy spędzają jej sen z powiek

Metody barwienia: farbowanie tkanin na zimno

To najprostsza, choć dosyć czasochłonna metoda. Jeżeli chcemy farbować tkaniny ręcznie, barwnik należy rozpuścić we wrzątku, a później przelać go do miski z letnią wodą. Następnie zanurzamy tkaninę i namaczamy, aby dokładnie złapała kolor. Później płuczemy w czystej wodzie z dodatkiem octu, aby kolor się utrwalił.

Farba do tkaniny – barwienie w pralce

Mniej pracochłonną metodą jest barwienie w pralce. Automat ustawiamy na pranie w temperaturze 40-60 stopni, a barwnik wsypujemy na miejsce proszku. Na koniec dodajemy ocet. Musimy pamiętać, aby nie odwirowywać prania.

Ważne: barwione tkaniny muszą wyschnąć samodzielnie. Nie należy suszyć ich na słońcu.

Zobacz: Genialna metamorfoza domu-kostki z PRL w stylu art déco

Kreatywne ozdabianie poszewek na poduszki

Gdy nasze poszewki wyblakną lub posiadamy monotonne modele, które chcemy odmienić, również możemy użyć w tym celu farb.

Istnieje wiele kreatywnych metod, które możemy wykorzystać. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • Wycinanie stempli z ziemniaków (np. geometryczne wzory), maczanie ich w farbie i odbijanie na tkaninie.
  • Zmięty i zawiązany materiał, można częściowo zanurzać w farbie. Efekt gradientu podczas takiego farbowania można otrzymać przez stopniowe wydłużanie czasu moczenia poszewki w barwniku.

Pofarbowane poduszki można prać w pralce, farba do tkanin jest trwała.

Malowanie tkanin

Malowanie na tkaninie znacznie różni się od farbowania. Przede wszystkim można to porównać do malowania na płótnie. Używamy pędzli i specjalnych farb.

Farba do malowania tkanin dostępna jest w sklepach dla plastyków lub dobrych sklepach papierniczych. To dosyć spory wydatek – za mały słoiczek (50 ml) zapłacimy ok. 5 zł. Jeżeli więc chcemy skompletować całą gamę kolorów, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Oprócz farb możemy również zaopatrzyć się w mazaki do tkanin. Ciekawym rozwiązaniem będzie także farba do tkanin w sprayu, która pozwoli nam działać z wykorzystaniem szablonów.

Malowanie na tkaninie – DIY

Jak coś namalować na przykład na poszewce? Po pierwsze, znów warto wybrać naturalny materiał, na którym farba będzie się dobrze trzymać. Jeżeli nie chcemy malować na tkaninie „od ręki”, wystarczy, że przygotujemy sobie szablon i odrysujemy kontury (świetnie sprawdzą się proste formy, takie jak kwiat, motyl czy liście). Ciekawym rozwiązaniem może być również odbijanie wzorów na przykład za pomocą ziemniaka. Później wystarczy domalować wybrane elementy pędzelkiem, a efekt będzie doskonały!

Przed użyciem farby przeczytajmy dokładnie instrukcję – niektóre są od razu gotowe do użycia, inne trzeba rozmieszać z wodą. Należy również wiedzieć, jaki jest czas wysychania farb i czy nie trzeba ich utrwalać na przykład żelazkiem.

Farbowanie tkanin w domu. Zdjęcia

Przeczytaj także: Dwa identyczne salony i kuchnie na dwa sposoby. Która architektka zrobiła to lepiej?