Piękne opakowania prezentów na święta. Praktyczne pomysły na niepraktyczne formaty prezentów
Prezenty świąteczne, choć niosą ze sobą wiele radości w chwili obdarowania, w momencie ich pakowania stanowią nie lada wyzwanie dla Mikołaja. Jak ładnie zapakować prezent na Boże Narodzenie, aby bez względu na swój kształt zachwycił obdarowywanego? Poznaj kilka sprytnych trików, dzięki którym pięknie zapakujesz nawet najbardziej niewymiarowy prezent świąteczny na Boże Narodzenie!
Autor: Pexels/Karolina Grabowska
Spis treści
- Jak zapakować prostokątne pudełko?
- Jak zapakować misia?
- Jak zapakować drobiazgi?
- Ekologiczne pakowanie prezentów
- Pakowanie prezentów - zleć to profesjonalistom
Pakowanie prezentów to dla jednych niesamowita frajda, dla drugich - istny koszmar pośród świątecznych przygotowań. Jak szybko i efektownie zapakować różne formaty prezentów? Sprawdź nasze metody, a pakowanie świątecznych prezentów pójdzie Ci bez trudu!
Jak zapakować prostokątne pudełko?
Prezent umieszczony w prostokątnym bądź kwadratowym pudełku to format najwdzięczniejszy do zapakowania. Jeśli chcemy nadać prezentowi indywidualny i świąteczny charakter, opakujmy go w kolorowy papier pakowy w ładny, świąteczny wzór (z motywem choinki, reniferów, Mikołaja czy śnieżynek).
Od czego zacząć pakowanie?
- Rozwiń rulon z kolorowym papierem pakowym na podłodze na szerokość czterokrotnie większą niż pudełko, które chcesz zapakować. Aby papier się nie zwijał podczas wymierzania odpowiedniej jego długości, zablokuj rulon cięższym przedmiotem (np. kubkiem).
- Następnie odmierz cztery długości pudełkiem, które chcesz zapakować i przytnij papier z lekkim zapasem.
- Przygotuj sobie kilka odcinków przezroczystej taśmy klejącej, tak by mieć jej pocięte kawałki podczas pakowania prezentu ciągle w zasięgu ręki (możesz je przykleić np. na brzegu blatu stołu).
- Połóż pudełko na dociętym papierze pakowym, zawiń w papier cztery dłuższe boki pudełka (tak, aby powstał „tunel” z papieru), a koniec papieru zaklej fragmentem taśmy (najlepiej w 2-3 miejscach, wzdłuż boku kartonu).
- Teraz najtrudniejsza część – krótsze boki prezentu. Przesuń pudełko z prezentem „w tunelu” z papieru do jednego z boków tak, by zapas wolnego papieru był odpowiednikiem płaszczyzny krótszego boku. Drugą stronę „tunelu” dotnij analogicznie, jeśli papieru było zbyt dużo.
- Zagnij do środka górną i dolną część papieru. Sklej je kawałkiem taśmy. Pozostałe dwa boki dognij tak, jak układa się papier (w trójkąty), i zaklej jeden na drugim taśmą klejącą (gdy papieru jest zbyt dużo – zetnij końcówki). Analogicznie opakuj drugi krótszy bok.
- Jeśli chcesz, możesz dodatkowo obwiązać prezent kolorową wstążką lub nakleić na jego szczycie dekoracyjną gwiazdkę z papieru. Opakowanie prezentu w kwadratowym pudełku jest gotowe!
Jak zapakować misia?
Pluszowe zabawki to często najtrudniejszy do zapakowania prezent – są nieforemne, miękkie (nie da się na nich równo złożyć papieru) i ciężko do nich dobrać takie opakowanie, aby nie wystawał choć rąbek niespodzianki. Pakowanie pluszaka w kolorowy papier pakowny może się wiązać z ryzykiem przedarcia papieru i w efekcie mało estetycznej oprawy prezentu.
Nieforemne, miękkie, o osobliwych kształtach prezenty najlepiej zapakować w kolorową folię (taką, w jaką najczęściej pakowane są kwiaty). Kolory złota, czerwieni, zieleni czy szafiru doskonale podkreślą świąteczny charakter prezentu.
Służące do przewiązania paczuszki (pakowanej jak cukierek) kolorowe tasiemki, możemy dla kurażu zakręcić na końcach nożyczkami! Proste i efektowne!
Jak zapakować drobiazgi?
Jeśli Mikołaj postanowił obdarzyć swoich ulubieńców pakietem cennych, acz niewielkich rozmiarów drobiazgów (drobne kosmetyki, bransoletka z półszlachetnych kamieni) warto zadbać o należyte ich zaprezentowanie.
Jeśli prezent składa się z kilku drobnych przedmiotów, warto zapakować je w dekoracyjne pudełko prezentowe (do nabycia w sklepach papierniczych w wielu rozmiarach lub do samodzielnego zrobienia) i przewiązać szeroką wstążką z materiału.
Jest to rozwiązanie niezwykle szybkie i efektowne. Do tego samo pudełko dekoracyjne, z uwagi na atrakcyjność, stanowi wartościowy przedmiot do przechowywania różnych skarbów i drobiazgów.
Ekologiczne pakowanie prezentów
Jeśli nie jesteś zwolennikiem konsumpcyjnego podejścia do prezentów i ich opakowań, zadbaj o dekoracje zgodne z ekologicznym podejściem do dóbr konsumpcyjnych. Pakowanie prezentów w klasyczny szary papier paczkowy bądź gazetowy może stanowić niezwykłą dekorację - przewiązując paczkę naturalnym sznurkiem bądź materiałową wstążką stanowić będą oryginalną i ciekawą odmianę opakowań prezentowych pod tegoroczną (naturalną!) choinką w... doniczce.
Pakowanie prezentów - zleć to profesjonalistom
Jeśli pakowanie prezentów nie należy do Twoich mocnych stron, zainwestuj w... kolorowe torebki prezentowe. Mając podręczny zestaw kolorowych torebek ze świątecznymi motywami oraz w różnych rozmiarach, bez problemu zapakujesz w nie prawie każdy prezent – od najmniejszego po największy. Z drugiej strony jeśli nie masz pewności, czy torebka pomieści planowany prezent, poproś o zapakowanie prezentu w sklepie, w którym go nabywasz.
CZYTAJ TAKŻE:
- Portal kominkowy - atrapa kominka. Jak udekorować atrapę kominka?
- Ozdoby świąteczne w słoiku - jak zrobić? Stroik świąteczny w słoiku DIY
Autor: Igor Dziedzicki
Portal kominkowy to hit nadchodzących świąt! Możesz zrobić go samodzielnie lub z pomocą stolarza