Jak odnowić panele podłogowe? Oto kilka praktycznych wskazówek
Panele podłogowe mogą służyć wiele lat, pod warunkiem że będą zadbane i odpowiednio konserwowane. A co jeżeli podłoga już jest uszkodzona? Zamiast zmieniać panele w mieszkaniu zobaczcie, jak możecie je naprawić samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Koszty będą niewielkie w porównaniu do położenia nowych paneli, a satysfakcja to dodatkowa nagroda.
Spis treści
- Odnawianie paneli – samodzielnie czy ze specjalistą?
- Jak odnowić panele podłogowe? Skuteczne sposoby
- Panele winylowe. Inspiracje
- Jak dbać o panele podłogowe?
- Jakie panele podłogowe do kuchni? Zdjęcia
Odnawianie paneli – samodzielnie czy ze specjalistą?
Uszkodzenia na panelach to najczęściej zarysowania, plamy, ubytki lub po prostu starcie wierzchniej warstwy, przez co podłoga zaczyna wyglądać mało atrakcyjnie. W przypadku drobnych mankamentów, takich jak na przykład rysy, a nawet ubytki, damy sobie radę samodzielnie. Inaczej sprawa ma się z cyklinowaniem. Renowacja paneli tą metodą powinna zostać wykonana przez profesjonalistę. Teoretycznie można szlifować podłogę samodzielnie, ale nie mamy gwarancji, że zrobimy to równo.
Jak odnowić panele podłogowe? Skuteczne sposoby
- Cyklinowanie – tego typu naprawa paneli podłogowych może się sprawdzić wyłącznie wtedy, gdy panele mają grubość minimum 8 mm, bo samo szlifowanie spowoduje ubytek warstwy o około 2 mm. Cyklinować możemy panele drewniane, a po usunięciu odpowiedniej warstwy następuje drugi, ważny etap – lakierowanie lub olejowanie specjalnymi preparatami, które odpowiednio zabezpieczą podłogę. Czy można cyklinować panele laminowane? Tak, ale pod warunkiem, że ich warstwa wierzchnia jest odpowiedniej grubości – najlepiej sprawdzić to w sklepie lub u producenta.
- Kredka do mebli – w przypadku płytszych rys dobrym pomysłem będzie użycie kredki woskowej – kupicie ją w sklepach budowlanych lub internetowych. Nie będzie to zbyt trwałe rozwiązanie, dlatego trzeba powtarzać zabieg co jakiś czas.
- Masa reperująca – jak odnowić porysowane panele podłogowe, jeżeli są zbyt cienkie, by je cyklinować? Masa reperująca będzie świetnym sposobem. Renowacja paneli podłogowych odbywa się poprzez nałożenie specjalnej pasty w miejsce ubytku. Masa pokryje ubytek, a kolejnym krokiem będzie zamalowanie jej lakierem o odpowiedniej barwie, zbliżonej do koloru paneli.
- Malowanie paneli laminowanych – to ostatnia deska ratunku. Zresztą renowacja paneli laminowanych poprzez malowanie stała się ostatnio modna. Zmieniając ich kolor, możemy nadać wnętrzu nowy styl – na przykład skandynawski, wybierając szarości lub biel. Przed pomalowaniem podłogi, należy zetrzeć wierzchnią warstwę, aby farba lepiej się trzymała. Wystarczy zrobić to zwyczajnym papierem ściernym, pamiętając również o listwach podłogowych. Następnie dokładnie oczyszczamy podłogę i nakładamy specjalną farbę przeznaczoną do malowania paneli. Farbę trzeba nanieść kilka razy (nawet osiem cienkich warstw), a pomiędzy każdym malowaniem odczekać ok. 3 godzin (lub tyle, ile zaleci producent). Pracę wykonujemy wałkiem lub pędzlem. Malowanie paneli podłogowych zapewnia podłodze należytą ochronę i trwałość. Podłoga będzie odporna na ścieranie i zabrudzenia, a na dodatek całkowicie zmienimy wygląd wnętrza.
- Malowanie paneli podłogowych MDF – zasada jest taka sama jak w przypadku paneli laminowanych. Ścieramy warstwę wierzchnią, a następnie całość pokrywamy kolejnymi warstwami farby.
Warto wiedzieć: nawet renowacja paneli laminowanych nie jest trudna, wystarczy trochę pomysłowości i czasu.
Panele winylowe. Inspiracje
Autor: serwis prasowy Quick-Step
Panele winylowe jodełka z podkładem, Dąb Karmel Botaniczny, Quick-Step.
Jak dbać o panele podłogowe?
Wiemy już, jak odnowić panele, ale o wiele lepszą metodą jest dbanie o nie zawczasu. Przydatne będzie bardzo częste sprzątanie – panele łatwo myć i odkurzać, by nie zalegał na nich bród, a to właśnie przyniesiony z zewnątrz piasek odpowiada za powstawanie rys. Dodatkowo można stosować różne środki nabłyszczające i pasty, które również chronią wierzchnią warstwę paneli.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na drewniane panele, warto regularnie je pastować, a podłogę woskowaną – woskować co kilka miesięcy, aby panele nie straciły blasku, a drewno pozostawało w pełni zabezpieczone.
Najważniejszą zasadą dbania o panele jest jednak odpowiedni wybór klasy ścieralności. Jakość ma znaczenie, a jeśli chcemy się cieszyć podłogą przez wiele lat, stawiajmy na klasę AC4, a nawet AC5. Po takich panelach można śmiało chodzić w butach, ponieważ są odporne na zarysowania, a w razie potrzeby nadają się do cyklinowania.
Jakie panele podłogowe do kuchni? Zdjęcia
Autor: mat. prasowe RuckZuck
Panele Villa 4V - Dąb Avola