Jak odnowić parapet? Odnawianie parapetu zrób to sam
Parapety to nie tylko ozdoba, lecz przede wszystkim zabezpieczenie przed wilgocią, pomoc w regulacji temperatury i ochrona ścian przed zabrudzeniami. Dodatkowo to również wspaniała ozdoba, a nawet dodatkowa przestrzeń do zaaranżowania. A jak odnowić parapet? Jak przywrócić mu dawną świetność lub nadać nową funkcjonalność? O tym w poniższym artykule.
Spis treści
- Odnawianie parapetu – kiedy będzie potrzebne?
- Jak odnowić parapet? Praktyczne porady „zrób to sam”
- Całkowita metamorfoza parapetu
- Jak dbać o parapet, by zawsze wyglądał doskonale?
Odnawianie parapetu – kiedy będzie potrzebne?
Parapet narażony jest na wilgoć i działanie promieni słonecznych. To również miejsce, gdzie powstają zarysowania, plamy, odkształcenia materiału lub inne uszkodzenia. W przypadku parapetów drewnianych może zacząć odchodzić lakier lub farba. Jeżeli tak się dzieje, warto postawić na renowację, zwłaszcza że wymiana parapetu to spory koszt oraz dodatkowe prace remontowe.
Jak odnowić parapet? Praktyczne porady „zrób to sam”
Zanim zabierzecie się do renowacji, warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest parapet, i ustalić strategię pod tym kątem.
Jak odnowić parapet drewniany?
Drewno najczęściej pokryte jest lakierem lub tak zwaną lazurą ochronną. Z czasem te materiały mogą zacząć się ścierać, matowieć lub odchodzić. W takich przypadkach przyda się szlifierka, która pomoże zedrzeć warstwę ochronną. Jeżeli nie posiadamy takiego sprzętu, można użyć papieru ściernego, zaczynając od grubszych oczek, a kończąc na tych najdrobniejszych. Ta metoda będzie wymagała więcej siły i cierpliwości, ale będzie równie skuteczna. Wyszlifowany parapet można pomalować lakierem lub olejem, choć ta druga metoda jest nieco bardziej wymagająca. Olejowanie należy powtarzać co kilka miesięcy, a tego typu powierzchnia będzie się również szybciej brudzić.
Jak odnowić parapet z kamienia?
Do oczyszczania kamiennych parapetów trzeba dobrać odpowiedni preparat przeznaczony do kamiennym powierzchni. Można go kupić w internecie lub szukać w sklepach budowlanych bądź z chemią gospodarczą. Kiedy wyczyścicie parapet, koniecznie zabezpieczcie go impregnatem do kamienia, który pozwala zasklepić mikroszczeliny. Brud i woda nie będą już w niego wnikać. Pamiętajcie, aby do czyszczenia kamiennego parapetu nie używać środków zawierających kwas, np. fosforowy, mrówkowy, solny lub octowy. Na skutek ich działania kamień zmatowieje i przestanie wyglądać estetycznie.
Autor: mat. pras. Bloomingville
Ładny parapet wewnętrzny przyciąga uwagę i dopełnia wnętrze. Zarówno drewniane, jak i marmurowe parapety świetnie eksponują okno. Należy po prostu dobrać ich materiał do stylu i funkcji wnętrza. Aby parapet był estetyczny i cieszył przez długie lata, potrzebny jest odpowiedni montaż. Tak naprawdę osadzenie parapetu to nic trudnego, spokojnie zamontujesz go samodzielnie, mając odpowiednią wiedzę
Jak odnowić parapet z marmuru?
Tu działamy podobnie jak w przypadku kamienia w ogóle. Należy wystrzegać się kwasowych środków czyszczących (na przykład wody z octem) i stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do czyszczenia marmuru. W przypadku poważnych uszkodzeń nie warto działać samodzielnie, bo marmur jest mimo wszystko delikatny i łatwo zniszczyć jego naturalne piękno. W takich wypadkach lepiej wezwać specjalistę.
Jak odnowić parapet z lastryka?
Parapety z lastryka kojarzymy ze starym budownictwem. Niektórzy uznają je za tak nieestetyczne, że zakrywają je w całości. W jaki sposób? Podpowiadamy poniżej. Niemniej lastryko jest materiałem, który wraca do łask, dlatego odpowiednie wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni może wystarczyć, by cieszyć się jego wyglądem. Ewentualnie możemy parapet malować. Dobrze sprawdzi się specjalna farba do betonu, która tworzy solidną powłokę, odporną na zniszczenia. Ewentualnie parapet z lastryka możemy osłonić drewnem, pokryć okleiną albo zabudować.
Lastryko – modny materiał wykończeniowy >>>
Całkowita metamorfoza parapetu
Najprostszą i najszybszą metodą będzie użycie nakładki PCV. Można ją dowolnie docinać, tak by zakryć skutecznie cały parapet. Jeżeli jednak zależy nam na przemianie okna w przytulny kącik, najlepszą metodą będzie wykonanie drewnianej zabudowy. Drewniana osłona, pełniąca równocześnie funkcję siedziska lub blatu, da nam możliwość zaaranżowania przestrzeni za pomocą poduszek, lampionów lub innych bibelotów. Jeżeli parapet jest szeroki, stanie się kącikiem do czytania lub po prostu miejscem relaksu. Warto wiedzieć, że dekoracja okien to osobna dziedzina! Liczba pomysłów i inspiracji jest ogromna.
Jeżeli parapet ma dużą styczność z wilgocią, można zabudować go kafelkami. To dobra opcja zwłaszcza w łazience lub kuchni, jeżeli parapet znajduje się tuż przy zlewie. Nie musicie używać takich samych płytek jak na ścianach. Spróbujcie wykorzystać coś wzorzystego lub mozaikę.
Jak dbać o parapet, by zawsze wyglądał doskonale?
Codzienne dbanie o parapety to podstawa. Przykładowo, na parapetach chętnie stawiamy kwiaty. Jeżeli nie będziemy wycierać miejsca pod doniczkami, wilgoć szybko pozostawi plamy trudne do usunięcia. Dlatego kładąc coś na parapecie, używajmy podstawek. Zaopatrzmy się w środki do pielęgnacji konkretnej powierzchni (na przykład płyn do marmuru, dostępny w sklepach internetowych i stacjonarnych).
Jeżeli parapet jest w bardzo nasłonecznionym miejscu – udekorujmy go kwiatami, których liście stworzą odpowiedni cień. Ochronimy w ten sposób parapet przed wyblaknięciem lub zmatowieniem pod wpływem promieni słonecznych.
.. Mycie okien i parapetów – co jest ważne? >>>
Autor: mat. pras. Bloomingville
Parapet z lastryko.
Autor: Sandberg, materiały prasowe
Jedna okazała roślina o efektownym pokroju i ozdobnych liściach z głębokimi wcięciami robi wrażenie. Monstera jest mocnym akcentem. Stoi na uboczu, ale już od wejścia dobrze ją widać. Mniejsze kwiaty na stoliku i parapecie tylko podkreślają jej majestatyczny charakter. Taka roślina potrzebuje przestrzeni, żeby pokazać całe swoje piękno, dlatego najlepiej wygląda w przestronnych pomieszczeniach. Wydaje się, że całe wnętrze jest jej podporządkowane, podkreśla to tapeta z lekko zgeometryzowanym wzorem roślinnym (Sandberg Signature Senecio, np. Tapety-sklep.com). Równie pięknie będzie się prezentować na gładkim jednolitym tle. Ciemnozielone skórzaste liście na białej ścianie stworzą wyrazisty kontrast.
Autor: Thinkstockphotos.com