Jak odnowić szafę: 6 sposobów na odnowienie starych, zniszczonych mebli
W cyklu zrób to sam przedstawiamy 6 inspiracji, jak odnowić szafę. Jeśli szafa przestała pasować do wystroju pomieszczenia, jest zniszczona i niezbyt dobrze się prezentuje lub po prostu nam się znudziła, nie musimy kupować nowej. Po prostu ją odmieńmy!
Autor: Sylwester Rejmer
Klasycystyczne szafy takie jak ta to antyki warte nawet 10 tys. zł.
Spis treści
- Jak odnowić szafę? Sposób 1: przemalowanie mebla
- Jak odnowić szafę? Sposób 2: oczyszczenie szafy
- Jak odnowić szafę? Sposób 3: zmiana uchwytów
- Jak odnowić szafę? Sposób 4: oklejenie szafy
- Jak odnowić szafę? Sposób 5: dołożenie elementów
- Jak odnowić szafę? Sposób 6: odnawiamy wnętrze starej szafy
- Jak odnowić stare meble: wideo
W naszym cyklu zrób to sam namawiamy was do odnawiania mebli. Zobaczcie, jak można w prosty sposób samodzielnie przeprowadzić metamorfozę szafę. Podsuwamy kilka pomysłów, można je zresztą łączyć ze sobą. Ważne jednak, żeby wszystko dopasować do charakteru mebla i pomieszczenia, tak by powstała spójna całość. Tylko wtedy efekt przeróbki będzie doskonały.
Jak odnowić szafę? Sposób 1: przemalowanie mebla
Przemalowanie to szczególnie efektowny pomysł w przypadku starych mebli typu "szafa babuni". Zmiana koloru starej szafy na pastelowy doda romantyzmu, wykonana "przecierka" - rustykalnego charakteru, a czyste, żywe czy wręcz neonowe kolory spowodują, że mebel sprawdzi się nawet w estetyce pop-art. Szafę możemy malować w paru kolorach, domalowywać na niej dodatkowe wzory ręcznie lub z szablonu.
Sprawdź też: 7 pomysłów na odnowienie starych drzwi >>>
Nasza rada: pomalowanie szafy farbą tablicową pozwoli na wykorzystanie drzwi jako podręcznego notatnika.
Jak odnowić szafę? Sposób 2: oczyszczenie szafy
Oczyszczenie starej szafy do surowego drewna ma sens w przypadku bardzo zniszczonych powłok, a skoro zadaliśmy sobie już tyle trudu, oceńmy, czy mebel właśnie w tym stanie nie prezentuje się najlepiej. Wtedy wystarczy już tylko wybrane zabezpieczenie (lakier, wosk itp). Tego typu szafa pasuje zwłaszcza do wnętrz skandynawskich, eko lub rustykalnych.
Jak odnowić szafę? Sposób 3: zmiana uchwytów
Czasem aby odnowić szafę, która przestała się nam podobać, wystarczy zmiana uchwytów na niebanalne - np. skórzane paski bądź liny, kolorowe ceramiczne gałki (np. niedrogie i łatwo dostępne w sklepach indyjskich) lub przeciwnie - przy starej szafie - bardzo nowoczesne ze stali nierdzewnej. Jeśli mamy zdolności do majsterkowania, możemy pokusić się nawet o stworzenie własnego projektu. Ważne, żeby wybrany na uchwyt do szafy element był wytrzymały i dało się w nim dobrze zamocować solidne wkręty. Możemy wykorzystać np. grube fragmenty okorowanej gałęzi, drewniane szpulki, nietypowe metalowe odlewy czy plastikowe zabawki dziecięce.
Jak odnowić szafę? Sposób 4: oklejenie szafy
Kolejnym pomysłem na odnowienie starej szafy jest jej oklejenie. Całą szafę lub jej fragmenty możemy okleić ciekawie dobraną tapetą, wydrukowaną lub wyciętą grafiką czy materiałem. Użycie takiej samej tapety do oklejenia szafy jak na ścianie spowoduje optyczne "zniknięcie" mebla w pomieszczeniu. Ciekawy efekt daje także wykorzystanie takiego samego motywu jak na ścianie, ale przeskalowanego, np. na tle kwiecistej tapety użyjmy na meblu kilkakrotnie powiększonych kwiatów z tego samego wzoru.
Można też wykorzystać do tego fototapetę. Biała szafa oklejona powiększonym i rytmicznie powtarzającym się zdjęciem będzie ciekawym akcentem nowoczesnego wnętrza. Powierzchnię mebla, po oczyszczeniu papierem ściernym, malujemy na biało farbą do malowania drewna, a następnie na każdych drzwiach naklejamy wcześniej przygotowane zdjęcia. Na zakończenie całość lakierujemy bezbarwnym lakierem.
Zobacz też: Tapetowanie i oklejanie szafy krok po kroku >>>
Jak odnowić szafę? Sposób 5: dołożenie elementów
Na płyciny odnawianej szafy możemy dokleić różne elementy, zgodnie z stylem pomieszczenia, np. kompozycje z fragmentów luster czy mozaiki ceramicznej. Brakujące ornamenty starego mebla możemy zastąpić żartobliwymi współczesnymi nawiązaniami: zamiast rzeźbionego ornamentu - plecionką z kolorowych żyłek lub kolorowymi koralikami, zamiast drewnianej głowy lwa - plastikowym odpowiednikiem pomalowanym na zdecydowany kolor. Prostą, ciężką szafę z lat 50. możemy odmłodzić, nabijając drzwi pineskami bądź przewiercając w regularnych odstępach śruby. Inny pomysł to rozpięta w zygzak kontrastowa guma, która nie tylko uatrakcyjni drzwi, ale i umożliwi np. wsunięcie pod nią dziecku pluszaków.
Jak odnowić szafę? Sposób 6: odnawiamy wnętrze starej szafy
Podczas odnawiania starej szafy nie zapomnijmy o jej wnętrzu. Czasem wystarczy skupić się na wnętrzu, żeby polubić swoją szafę na nowo. Na przykład pomalujmy drążek na wesoły kolor i wymieńmy wieszaki na barwne. Jeżeli nie chcemy ich wyrzucać, stare drewniane wieszaki możemy zindywidualizować, wypalając ozdobne wzorki lub nasze imiona (niedrogie wypalarki dostępne są w marketach budowlanych). Weźmy także przykład z naszych babć i oklejmy zniszczone półki w szafie kwiatową tkaniną lub nowoczesną graficzną tapetą. W wersji romantycznej możemy uszkodzone szczyty półek osłonić koronką, a w nowoczesnej metalową listwą. Bez większej rewolucji możemy również odmienić szafę, przyklejając od wewnętrznej strony drzwi wycięte w fantazyjny wzór lustro z tworzywa, w którym będziemy mogli się przejrzeć. Możemy również z samoprzylepnych liter wykleić od środka ulubione motto.
Jak odnowić stare meble: wideo
Stare meble, które mamy w domu, możemy szybko odnowić, dobierając odpowiednie produkty. Innowacyjna technologia produkcji farb pozwala zmienić praktycznie każdą powierzchnie, czy to będzie stara boazeria, stara szafa, czy stare mebelki – nie musimy tego zrywać, wyrzucać, wystarczy to tylko odpowiednio przygotować i nanieść dobrą farbę. Dzięki temu uzyskamy w szybki i tani sposób zupełnie nowe wnętrze.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Szafa przed zmianą.