Konsola łazienkowa - pomysłowy stolik ze starej maszyny do szycia: ZRÓB TO SAM
Konsola łazienkowa to praktyczny i atrakacyjny mebel. Taki stolik pod umywalkę będzie niepowtarzalny, jeśli wykonamy go samodzielnie. Konsola łazienkowa zrobiona ze starej maszyny do szycia nada Twojej łazience wyjątkowego szyku. Zobacz, jak ją zrobić.
Autor: Michał Przezdzik
Nawet drewniana podstawa pod starą maszynę do szycia może stać się stylową podstawą umywalki, a praktyczne szufladki na nici - praktycznym schowkiem na kosmetyki.
Spis treści
- Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: nowa funkcja mebla
- Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 1 – oczyszczamy metal z rdzy
- Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 2 – oczyszczamy blat
- Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 3 – osadzamy umywalkę
Zabytkowa maszyna do szycia popularnej niegdyś fabryki Singera to prawdziwy rarytas współczesnych aukcji z antykami. Niestety - pozbawione ponad 20% oryginalnej substancji maszyny tracą swoją cenę rynkową. Egzemplarzy zachowanych w całości lub chociaż w większości, jest jak na lekarstwo (stąd ich wysokie ceny na aukcjach). Pchle targi i prywatne antykwariaty dysponują zazwyczaj fragmentami bądź wyłącznie żeliwnymi stelażami pod maszynę właściwą. Propagując postawę zachowawczą wobec antyków, nie popadajmy w przesadę – lepiej wykorzystać zdezelowane elementy w nowej formie, niż pozwolić im na zapomnienie w czeluściach garażu. Będąc w posiadaniu zdezelowanej lub częściowo tylko zachowanej podstawy maszyny, możemy nadać jej nowe życie w formie nowej funkcji. Nowej czyli jakiej? W zrób to sam wyjaśniamy jak zrobić z maszyny do szycia konsolę łazienkową, czyli podstawę pod umywalkę.
Przeczytaj też: Meble z palet w zrób to sam. Jak zrobić stolik z europalety - opis i cena>>
Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: nowa funkcja mebla
Najprościej byłoby otrzymać z takiego sprzętu stolik / biurko do pracy lub toaletkę z ciekawą, żeliwną podstawą (blat wówczas możemy dobrać dowolny: drewniany, marmurowy, szklany, połączyć szkło z drewnem, itd.). Jednak chcąc maksymalnie wykorzystać stylistyczny potencjał naszego Singera i jego wpływu na otoczenie, warto posunąć się o krok dalej. Jak zrobić konsolę łazienkową ze starej maszyny do szycia? To prostsze niż może Ci się wydawać.
Polecamy też: Kwietnik z drabiny: jak zrobić półkę ze starej drabiny ZRÓB TO SAM>>
Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 1 – oczyszczamy metal z rdzy
Tak jak w przypadku większości prac konserwatorskich, tak i tutaj zacząć winniśmy od oczyszczenia posiadanego mebla. Jeżeli podstawa maszyny jest bardzo przerdzewiała, postępujmy przy niej tak, jak w przypadku oczyszczania przerdzewiałej balustrady balkonowej. Metalową szczotką (np. miedzianą), energicznymi ruchami przecieramy powierzchnię balustrady. W zależności od stopnia jej przerdzewienia i łatwości w oczyszczaniu, dobieramy następne kroki postępowania (szczotki z twardszego surowca - mosiężne lub stalowe, czy pomalowanie żeliwnej podstawy preparatem do usuwania starych powłok malarskich). Po oczyszczeniu podstawy z rdzy, wyrównujemy jej powierzchnię papierem ściernym (np. o granulacji 120). Na koniec przecieramy całą powierzchnię podstawy delikatnie (!) zwilżoną rozpuszczalnikiem szmatką, i po chwili możemy przystąpić do malowania metalowej podstawy na wybrany kolor farbą do metalu.
Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? Aranżacja WC na tip-top>>
Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 2 – oczyszczamy blat
Jeżeli chcemy zachować drewniany blat, a jest on w stanie zadowalającym, możemy spróbować oczyścić go, matowiąc bądź zdzierając wierzchnią jego warstwę stalowym zdzierakiem. Chcąc profesjonalnie wykończyć oryginalny blat, wygładzamy go następnie drobnym papierem ściernym (120, 180). Po każdym „secie” wyrównywania całej powierzchni blatu, przemywamy go delikatnie zwilżoną wodą bawełnianą szmatką. Powtarzamy czynności (szlifowanie + przecieranie wodą) kilkukrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Po oczyszczeniu blatu wycinamy w nim odpowiedni otwór na przewody kanalizacyjne (najczęściej wystarczy delikatnie poszerzyć istniejący już otwór po maszynie do szycia) i wygładzamy miejsca wycięcia papierem ściernym.W kolejnym etapie możemy pomalować blat podkładem zabezpieczającym przed wilgocią (w przypadku używania blatu jako podstawy umywalki jest to raczej warunkowe), a po jej wyschnięciu malujemy wybranym kolorem bejcy i nakładamy politurę. Nakładanie politury jest zajęciem dość pracochłonnym, wymagającym czasu i cierpliwości (po każdej nałożonej warstwie politury musimy odczekać, aż dobrze wyschnie i wypolerować ją zwitkiem z trawy morskiej, po czym nałożyć kolejną warstwę – czynności powtarzamy do uzyskania chcianego efektu). Chcąc więc uprościć swoją pracę (wersja dla mniej wymagających) oczyszczony blat po pokryciu blatu wybraną bejcą, woskujemy go woskiem do drewna. Chcąc bardziej podkreślić usłojenie drewna, zaleca się jego olejowanie, lub wykończenie poprzez przetarcie blatu zwykłym olejem lnianym. Drewniany blat dodatkowo zabezpieczyć możemy również taflą hartowanego szkła (mlecznego, transparentnego, przyciemnianego bądź w dowolnym kolorze) z zaokrąglonymi, sfazowanymi rantami, o nieco mniejszej powierzchni niż oryginalny blat. To pozwoli na dłuższe i efektywniejsze użytkowanie naszej konsoli łazienkowej.Jeśli nie dysponujemy zachowanym, oryginalnym blatem, możemy zamówić bądź samodzielnie przyciąć na wymiar podstawę naszej umywalki z dowolnego materiału: drewna, szkła, marmuru etc. Pamiętając o otworze na hydraulikę, przy materiałach innych niż drewno lepiej zlecić zrobienie płyty na wymiar fachowcowi.
Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>
Konsola łazienkowa ze starej maszyny do szycia: KROK 3 – osadzamy umywalkę
Krok ostatni i chyba najbardziej satysfakcjonujący. Mając uprzednio wybrana umywalkę wiemy już, że pasować będzie idealnie pod wycięty przez nas lub fachowca otwór w blacie. Wystarczy ją delikatnie osadzić na przygotowanym blacie, podłączyć niezbędną hydraulikę i nasza stylowa podstawa pod umywalkę jest gotowa!
Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>
Autor: Andrzej T. Papliński
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: agencjafree/living4media
Autor: archiwum
Kącik do pracy w mieszkaniu powinien być wygodny i estetyczny, oprócz biurka trzeba zadbać o meble i pojemniki do przechowywania, tak by dokumenty i inne materiały miały swoje miejsce.