Przepiśnik: jak zrobić zeszyt na przepisy? Poradnik DIY [WIDEO]

2018-10-03 17:07

Przepiśnik to tradycyjny zeszyt na przepisy, w którym gromadzi się różnorodne receptury i w ten sposób można je ocalić od zapomnienia. Warto wskrzesić ten zwyczaj, najlepiej robiąc przepiśnik samodzielnie. Będzie o wiele ciekawszy niż sklepowy gotowiec.

Przepiśnik
Autor: agencjafree/living4media Przepiśnik, czyli zeszyt na przepisy, to tradycyjna autorska książka kucharska

Spis treści

  1. Przepiśnik domowej roboty, czyli zeszyt na przepisy DIY
  2. Jak zrobić przepiśnik: instrukcja WIDEO

Co to jest przepiśnik? W dawnej polszczyźnie słowo to oznaczało, najprościej mówiąć, przepisywacza, a więc np. średniowiecznego skrybę. Współcześnie to znaczenia zanikło (jak też funkcja przepisywacza), a przepiśnik to po prostu zeszyt na przepisy lub książka, w których wszystkie receptury zapisane są ręcznie. Wprawdzie w dobie internetu można z łatwością znaleźć w sieci przepis prawie na wszystko. Jednak jak wiadomo z doświadczenia, w kuchni najlepiej wychodzą przepisy wielokrotnie sprawdzone chociażby przez nasze mamy i babcie, przekazywane często z pokolenia na pokolenie. Chcąc ocalić rodzinne bądź gromadzone przez lata receptury na pyszności i przekazać je kolejnym pokoleniom, warto zebrać je w jednym i trwałym miejscu: przepiśniku! Radzimy, jak zrobić taki zeszyt na przepisy krok po kroku.

..  Pasteryzacja, czyli pasteryzować przetwory na zimę? >>>

Przepiśnik domowej roboty, czyli zeszyt na przepisy DIY

Aby kartki z rodzinnymi przepisami nie uległy zniszczeniu, należy zadbać o ich należytą oprawę. Dziś pokażemy, jak własnoręcznie i małym kosztem wykonać indywidualny, rodzinny zeszyt na przepisy, który będzie domową księgą rodzinnych przepisów.

Jak zrobić przepiśnik: instrukcja WIDEO

Do wykonania przepiśnika potrzebne będą:

  • sztywna okładka - do zrobienia okładki oraz grzbietu przepiśnika;
  • cerata do oklejenia (lub inny materiał, który łatwo umyjemy - chodzi o to, żeby przepiśnik zabierać do kuchni bez obaw, że się pobrudzi);
  • kawałek tasiemki;
  • dobry klej - najlepiej polimerowy;
  • kartki papieru;
  • nożyczki;
  • ołówek;
  • linijka;
  • opcjonalnie: nóż introligatorski.

W naszym intruktażu wykorzystana jest maszyna do szycia, jednak można sobie też poradzić bez niej, ręcznie łącząc lub zszywając kartki. Dokładną instrukcję, jak zrobić przepiśnik, znajdziesz w materiale wideo poniżej: