Jak zrobić zabawkę dla psa? Pomysły DIY
Każdy właściciel psiaka prędzej czy później zorientuje się, że zgromadził w domu całkiem pokaźną kolekcję zabawek dla pupila. Gryzaki, gumowe kości, piłki - tego nigdy za wiele. Jednak niektóre zabawki dla psa to koszt nawet kilkudziesięciu złotych, a przecież wiadomo, że zwierzę dosyć szybko się znudzi, albo zniszczy gadżet. Dlatego chcieliśmy wam zaproponować kilka propozycji z cyklu DIY, które bez problemu przygotujecie za grosze. A radość zwierzaka będzie równie wielka!
Spis treści
Zabawki dla psa, które zrobisz sam
1. Mata węchowa
To zdecydowanie jedna z najlepszych zabawek dla psa w każdym wieku, która pełni wiele funkcji. Uspokaja zwierzę, pozwala mu rozładować energię i daje mnóstwo frajdy. Mata węchowa dla psa to zabawka, która w sklepach zoologicznych może kosztować nawet 100 zł, tymczasem jej wykonanie w domu będzie kosztowało nie więcej niż 10 zł. Potrzebny będzie kawałek gumowej wycieraczki z otworami, minimum 40 cm długości (im większy pies, tym większy kawałek), stara polarowa bluza lub koc z polaru (najlepiej, aby kolorów było jak najwięcej) i… czas.
Wykonanie maty zajmie mniej więcej godzinę. Materiał należy pociąć na paski, a następnie każdy otwór w wycieraczce trzeba przewiązać kawałkiem polaru, z każdej strony. Czyli jedno kółko to łącznie cztery kawałki materiału. Po wypleceniu całej maty, powstanie gęsta, ciasno utkana zabawka z frędzlami. To właśnie w nich ukrywamy małe smaczki, które pies musi znaleźć i wydostać.
2. Kula smakula - zabawka dla małego psa
Do wykonania gadżetu potrzebna będzie piłka tenisowa (musi być pusta w środku) i ostry nożyk. W piłce wycinamy niewielkie otwory - na tyle duże, by móc włożyć do nich smakołyki. Gotową zabawkę kładziemy na podłodze. Zadaniem psa jest toczenie piłki w taki sposób, aby wypadły z niej wszystkie smaczki.
3. Zabawka dla psa DIY - koc pełen przysmaków
To chyba najprostsza zabawka, jaką możecie wymyślić! Potrzebny będzie stary ręcznik lub niewielki koc. Rozłóżcie materiał na płasko i układajcie smaczki, zwijając całość w rulon. Na końcu możecie obwiązać powstałą „roladę“ sznurkiem, aby pupil napotkał większą trudność w zdobycia wszystkich przysmaków.
4. Tajemnicze pudełko
Kolejna zabawka dla psa, która nie będzie was kosztowała prawie nic. Wystarczy zamykane opakowanie po jajkach (koniecznie papierowe!) i miękki sznurek lub papierowa taśma. W pudełku schowajcie kilka smakołyków, a następnie obwiążcie pudełko sznurkiem lub oklejcie taśmą. Aby pies mógł dostać się do środka, będzie musiał albo rozszarpać opakowanie, albo sprytnie zdjąć sznurek. Pamiętajcie, by dopingować psiaka i chwalić go za wytrwałość.
5. Zabawki dla psa - suchy basen
Potrzebny będzie spory karton lub duża, plastikowa miska. Napełnijcie ją lekkimi piłeczkami lub kulkami z gazety. Pomiędzy piłeczki wrzućcie smaczki. Pies będzie musiał po nie zanurkować, a szukanie ich da mu wiele radości!
Jak zrobić zabawkę dla psa?
6. Znikający smakołyk
To właściwie nie zabawka dla psa, ale zabawa. Przygotujcie kubeczki po jogurtach. Możecie też wykorzystać sylikonowe papilotki na babeczki. Następnie ustawcie w rzędzie 4-5 kubeczków, ale tylko pod jednym z nich ukryjcie smakołyk. Zadaniem psa jest wskazać kubek, gdzie może znajdować się smaczek – w nagrodę może go spałaszować. Jednak nawet, jeżeli psiak będzie obalał łapą każdy kolejny w poszukiwaniu pyszności, i tak zabawa będzie przednia!
7. Szarpak
Aby zrobić szarpak dla psa, znów będziecie potrzebować jakiejś tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem będzie polar, to idealny materiał, bo jest miękki i pluszowy. Wytnijcie cztery długie paski i zawiążcie je w górnej części na supeł. Następnie zaplećcie je w warkocz, a na końcu zwiążcie.
8. Zabawka dla psa ze starej skarpetki
Zabawkę możecie wykonać na dwa sposoby: napełniając skarpetkę watą (wówczas powstaje pluszak) albo szeleszczącą folią. Gotową skarpetę obwiążcie sznurkiem lub zszyjcie, aby nic z niej nie wypadało. Nie oplatajcie jej gumką, bo pies może ją przegryźć i zjeść. Bezpieczeństwo pupila jest najważniejsze.
Domowe zabawki dla psa niewiele kosztują, a pozwalają psu rozładować nadmiar energii i zaspokoić potrzeby – a jedną z nich jest wąchanie. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy spacery stają się krótsze i psiak więcej czasu spędza w domu.