Jaki papier ścierny do drewna, metalu i innych materiałów? Gradacje papieru ściernego
Papier ścierny jest nieodłącznym elementem remontu czy naprawy. Jaki papier ścierny wybrać do drewna, a jaki do metalu, aby osiągnąć idealną gładkość szlifowanego materiału? Pomocna będą wiedza na temat gradacji papieru ściernego oraz fachowe wskazówki dotyczące szlifowania danej powierzchni.
Spis treści
- Jak wybrać odpowiedni papier ścierny?
- Po czym poznać dobry papier ścierny?
- Rodzaje papieru ściernego
- Gradacja papieru ściernego
- Jaki papier ścierny do drewna, metalu i innych powierzchni?
- Jaka gradacja papieru ściernego do danej powierzchni?
Papier ścierny to inaczej cienki nośnik z mocnego kartonu, tkaniny bawełnianej bądź włókniny syntetycznej, do którego przylegają ziarna ścierne z naturalnych materiałów, takich jak np. korund, lub syntetycznych – elektrokorund czy karborund.
Jak wybrać odpowiedni papier ścierny?
Wybór papieru ściernego zależy od tego, czy obróbkę będziemy wykonywać ręcznie, czy za pomocą szlifierki, oraz od materiału, jaki mamy zamiar szlifować, np. metalu czy drewna. Do szlifierki musimy dobrać innego rodzaju materiały ścierne, np. tarczę listkową do szlifowania drewna, którą mocujemy na szlifierce kątowej zamiast papieru ściernego do drewna. Korzystanie ze szlifierki wiąże się też z wyborem mniejszej gradacji papieru ściernego niż w w przypadku obróbki ręcznej.
Po czym poznać dobry papier ścierny?
Wysokiej jakości papier ścierny ma ziarna, które są dobrze połączone z nośnikiem i nie odczepiają się nawet przy dużych obciążeniach i wysokiej temperaturze. Nośnik powinien być zaś mocny i odporny na rozrywanie. Liczy się też dobranie papieru ściernego do określonego materiału. Tylko tak odpowiednio wykorzystamy właściwości ziaren ścierających.
.. Jak wybrać farbę do drewna? >>>
Rodzaje papieru ściernego
Wyróżniamy kilka rodzajów papieru ściernego, które są zwykle zaznaczone kolorem lub opatrzone napisem. W marketach budowlanych możemy więc znaleźć: papier ścierny do drewna, metalu, tworzyw sztucznych, betonu czy papiery uniwersalne. Na papierze od spodu podana jest informacja dotycząca jego stopnia ziarnistości, tzw. gradacji. Generalna zasada dotycząca gradacji papieru ściernego jest następująca: im wyższa jej liczba, tym drobniejsze ziarno. Z kolei grubsze ziarna oznaczają większy efekt ścierania (czyli „pracują” mocniej). Gradację – inaczej zwaną granulacją papieru ściernego – oznacza się literą P i towarzyszącą jej liczbą.
Gradacja papieru ściernego
Zazwyczaj dostępne są papiery ścierne od P 24 do P 2500. Jak klasyfikowana jest ziarnistość papierów ściernych?
- ziarnistość najbardziej ostra: 40-60;
- ziarnistość średnia: 80-120;
- ziarnistość drobna: 150-180;
- ziarnistość bardzo drobna: 220-240;
- ziarnistość superdrobna: od 280.
Papiery ścierne do ręcznego użytku sprzedawane są zazwyczaj w arkuszach A4 lub w większych rolkach. W sklepach można wybrać także pomiędzy papierem twardym a elastycznym. Ten drugi przyda się jako papier ścierny do drewna.
Jaki papier ścierny do drewna, metalu i innych powierzchni?
Dobór odpowiedniej gradacji do obróbki drewna zależy od rodzaju drewna oraz pracy, jaką zamierzamy wykonać. Pamiętajmy o zasadzie przechodzeniu ziarnistości: niezależnie od tego, czy zamierzamy szlifować metal, czy drewno, zaczynamy zawsze od papieru o ostrzejszej ziarnistości, przechodząc w dalszych etapach pracy do papieru o drobniejszej gradacji. Nie poleca się stosowania tylko jednej gradacji papieru, ponieważ zazwyczaj nie osiągniemy efektu idealnie gładkiej powierzchni.
.. Remont mieszkania - kompendium wiedzy >>>
Jaka gradacja papieru ściernego do danej powierzchni?
Pamiętając o powyższej zasadzie, można w przybliżeniu oszacować to, w przypadku jakiego materiału sprawdzi się dana ziarnistość:
Papier ścierny do drewna – ziarnistość od P 24 do P 400.
Papier do powierzchni lakierowanych – od P 40 do P 1200.
Papier ścierny do betonu – P 20-24.
Papier ścierny do metalu – P 80-500 i P 800-1500.
Papier do tworzyw sztucznych i lakieru o wysokim połysku – P 600-1200.
Autor: archiwum
Mieszkanie przeszło grunotwną metamorfozę. Teraz jest tu jasno, przestronnie i funkcjonalnie. Każdy kąt wykorzystano na praktyczne regały i szafy.Projekt wnętrz: Iza Gemzała/ Prosty PlanZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Karolina Bąk
Ściany we wnętrzu zostały pomalowane na biało. Część z nich zdobi oryginalna cegła.
Autor: agencjafree/living4media
Posiadanie dużej ilości kolorowych czasopism potrafi wprowadzić do salonu niezły chaos. Takie umieszczenie czasopism pozwala wprowadzić nie tylko porządek do salonu, ale i do magazynów - możesz je ułożyć od najstarszych do najnowszych, ale też zawsze wiesz gdzie skończyłeś czytać. Do zrobienia wieszaka wystarczy tradycyjny, drewniany kij od szczotki, wieszaki, wiertarka - wytniesz nią otwory, w których umieścisz wieszaki, oraz mocny sznurek. Wiertarką wytnij otwory w równych odstępach - o 2 więcej niż do wieszaków. Przez dwa ostatnie przeciągnij sznurek (ustal jego optymalną długość) i mocno zwiąż końcówki. Gotowy wieszak powieś na odpowiedniej wysokości.