Jesienny lampion decoupage: dekoracje ZRÓB TO SAM
Jak wykonać jesienny lampion decoupage? Jesienne dekoracje są pełne ciepła i nostalgii. Z naszym zrób to sam wykonasz lampion techniką decoupage umilający długie wieczory!
Autor: Patrycja Malitka
Spis treści
- Technika decoupage: moda na dekoracje!
- Technika decoupage: kiedyś a dziś...
- Lampion decoupage
- Jesienny lampion decoupage: potrzebne materiały
- Jesienny lampion decoupage: KROK PO KROKU
- WIDEO: jak zrobić lampion z plastrów drewna i słoika
- Decoupage jak zrobić:
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper”, czyli wycinać. Jednak znim rozpowszechniła się pod obecną nazwą, technika decoupage przeszła niezwykle długą i krętą drogę: od wschodniej Syberii, poprzez Chiny, francuskie dwory aż po współczesność! Poznaj niezwykłą historię rozwoju techniki decoupage!
Technika decoupage: moda na dekoracje!
Największe 'bum" decoupage przypada na koniec XVII wieku, kiedy na dworach europejskich stały się popularne meble z dalekiego wschodu. Hit polegał na wykończeniu mebli laką tj. żywicą sumaka lakowego (Rhus verniciflua). W owym czasie produkcja jak i wyrób tak zdobionych przedmiotów były bardzo drogie. Zapotrzebowanie na pięknie dekorowane wschodnie meble nie słabła, więc i metod na ich tańszą dekorację przybywało. Weneccy rzemieślnicy opracowali zbliżoną efektem metodę dekoracji, w której zamiast laki wykorzystywano sandarak - naturalną miękką żywicę. Rzemieślnicy wycinali elementy tanich dzieł, naklejali je na zdobiony przedmiot, a na koniec zabezpieczali sandarakiem. Wkrótce wenecki wynalazek doczekał sie własnego przydomku: "lacca contrafatta" czyli podrabiana laka. Niebawem jednak zaczęto odchodzić od naśladowania wzornictwa dalekowschodniego na rzecz kopi dzieł znanych artystów. W XVIII wieku popularne stało się zatrudnianie nadwornych artystów do dekorowania dzieł w posiadłościach. Rosnące zapotrzebowanie na "prawdziwą sztukę", długi czas realizacji zleceń, jak i coraz wyższe ceny oryginalnych prac artystów spotęgowały rozkwit "szarej strefy" kopi. Reprodukowane rysunki popularnych artystów wycinano, przyklejano na nowe podłoże i wielokrotnie lakierowano. Dzięki tym zabiegom wielokrotnie lakierowane dzieła przypominały oryginalną, ręcznie malowaną powierzchnię. Dzięki tym praktykom kopiarskim technika decoupage'u zyskała nowy, niechlubny przydomek - "l'arte del povero" czyli w mowie potocznej: sztuki biedaków.
Technika decoupage: kiedyś a dziś...
W XVIII i XIX wieku technika decoupage dotarła do Europy. Zdobienie było elementem zabawy i wypełniania wolnego czasu, między innymi na dworze Ludwika XV. W kolejnych wiekach jednak zapomniano o tej wszechstronnej technice zdobienia. Dziś decoupage przechodzi prawdziwy renesans. Technika ta dla większości stała się ciekawym hobby. Decoupage jest dla każdego, nie trzeba mieć żadnych zdolności manualnych, żeby tworzyć swoje małe dzieła. Piękno w technice decoupage polega na niepowtarzalności, dlatego wnętrza wypełnione ręcznie zdobionymi przedmiotami nabierają wyjątkowego charakteru.
Lampion decoupage
Technika decoupagejest prosta i efektowna. Czas przetworów już prawie za nami. Jeśli pozostał Wam niewykorzystany słoiczek, możecie przerobić go na nietuzinkowy, jesienny lampion. W kolejnym odcinku zrób to sam pokażemy Wam jak w kilka chwil wykonać urokliwy lampion uprzyjemniający swoim nastrojem coraz dłuższe, jesienne wieczory. Takie jesienne dekoracje wprowadzą przytulny nastrój do wnętrza. Ich wykonanie jest dość proste: oto instrukcja jak zrobić decoupage - lampion ze słoika.
Jesienny lampion decoupage: potrzebne materiały
Materiały potrzebne do wykonania jesiennego lampionu:1. słoik,2. serwetka papierowa z motywem jesiennym,3. nożyczki,4. klej do decoupage,5. pędzelki z miękkiego włosia,6. sznurek.
Jesienny lampion decoupage: KROK PO KROKU
KROK 1: Dekoracje słoika zacznijcie od wybrania serwetki do decoupage, której nadrukowaną warstwę oddzielcie od reszty pozostałych warstw. Przyłóżcie serwetkę do słoika i przytnijcie odpowiedni kawałek serwetki.
KROK 2: Dopasowany kawałek serwetki przyklejcie klejem do decoupage'u. Pamiętajcie, żeby do nakładania kleju w technice zdobienia przedmiotów metodą decoupage używać bardzo miękkiego pędzelka. Serwetka na śliskiej powierzchni jest troszkę trudniejsza do opracowania i może się "szarpać". Jeśli nawet uszkodzicie serwetkę lampion nie będzie wyglądał źle. Zagniecenia i otarcia nadadzą lampionowi swoisty urok.
KROK 3: Po naklejeniu serwetki poczekajcie, aż klej zaschnie. Do dekoracji góry słoiczka możecie użyć zwykłego sznurka. Oplećcie kilkakrotnie miejsce nakrętki i zwiążcie końce sznurka w kokardkę.
KROK 4: Na koniec do słoiczka włóżcie wkład świeczki o jesiennym zapachu. Wieczorem wygląd lampionu umili Wam chwile przy ciepłej herbacie i dobrej książce. Taka jesienna dekoracja będzie przytulnym dodatkiem do każdego wnętrza.
WIDEO: jak zrobić lampion z plastrów drewna i słoika
Pomysł na lampion ze słoika i drewna - wideo instrukcja.