MALOWANIE - ZRÓB TO SAM. Kolor i znaczenie: kolory wnętrz według pór roku
Coraz częściej odświeżmy wnętrza i bierzemy się za malowanie ścian, podążając za naturą. Ruch w przyrodzie sprawia, że jesteśmy bardziej dynamiczni. Każda pora roku ma charakterystyczne kolory i te kolory wprowadźmy do dekorowania wnętrz.
Spis treści
- Kolor i znaczenie: wnętrza na wiosnę
- Kolor i znaczenie: wnętrza na lato
- Kolor i znaczenie: wnętrz w zimowych dekoracjach
Aby żyć harmonijnie, potrzebujemy kontaktu z naturą, nie zawsze możemy kontemplować zmiany w przyrodzie. Stwórzmy sobie namiastkę natury we własnym mieszkaniu. Dobrze, gdy aranżacja wnętrz podąża za porami roku. Kolory wnętrz można dobierać inspirując się naturą. Podczas dekorowania warto przyjąć strategię, by aranżacje wnętrz były krótkotrwałe, ale ciągle świeże.
Należy wybrać elementy, które łatwo wymienić - serwetki, flakony, doniczki, poduszki, narzuty czy obrusy. Przymierzając się do wprowadzenia zmian we wnętrzach, warto w sobie rozbudzić świadomość, że wraz z porami roku zmieniają się kolory wnętrz. Dla każdej pory roku charakterystyczna jest określona gama barw - dzięki temu, że jest ograniczona, nie wnosi chaosu. Codzienne obcowanie z dobrze dobranymi kolorami sprawi, że życie rodzinne nabierze nowych barw.
Kolor i znaczenie: wnętrza na wiosnę
Wiosna to najbardziej żywotna pora roku, również we wnętrzach. W ostrym słońcu pomieszczenia przyprószone szarzyzną zimy wprost wołają, by zabrać się do pracy. To najlepszy okres na remont mieszkania - wraz z budzącym się życiem zyskujemy dużą dawkę energii. Wiosna to światło i kolor. Dominują barwy przyrody - żywy błękit nieba, czerwień tulipanów, oraz barwy Wielkanocy - uroczysta biel obrusów, świeża zieleń żyta i jaskrawa żółć kurczaków. Dużą dawkę światła podkreślą jasne tkaniny. Zasłony powinny być lekkie, przepuszczające światło - doskonale wyglądają barwne plamy organzy, woali czy perkalu. Efekt świeżej i świetlistej aranżacji wiosennej będzie bardziej widoczny, jeśli plamy kolorystyczne będą wyraziste. Dlatego warto stosować komplety - pojedyncza poduszka, doniczka czy skromna prymulka wiosny nie czynią. Elementów powinno być wiele, atak wiosny powinien być zmasowany - tylko komplet doniczek, cały zestaw porcelany czy obfita dekoracja z tkanin da efekt. Ta sama zasada obowiązuje przy tworzeniu kompozycji roślinnych - zadziała pęk jednakowych kolorystycznie i gatunkowo tulipanów, frezji czy narcyzów - jednym słowem w tym przypadku ilość przechodzi w jakość. Równie istotne jest miejsce, w którym kompozycja zaistnieje. Dobrze jest ustawić kwiaty tak, by były widoczne w wejściu. Wchodząc do tak udekorowanego domu, od razu mamy dobry nastrój.
Kolor i znaczenie: wnętrza na lato
Latem we wnętrzach królują barwy wyblakłe - to wynik oddziaływania światła. Dominują pszeniczne, piaskowe i słomkowe żółcie. Obfitość tanich kwiatów sprawia, że to głównie one dekorują wnętrze. Z nadejściem lata cieszmy się dostojną czerwienią róż czy nasyconymi miodowymi słonecznikami. Piękne kompozycje można stworzyć z peonii w odcieniach różu oraz bieli. Letni skwar schłodzą pastelowe mieczyki. To czas, gdy żyjemy poza domem, bo ogród wysuwa się na plan pierwszy i pochłania naszą energię. Ważnym miejscem w życiu rodziny staje się taras, który może się stać przestrzenią naszych działań dekoratorskich. Miejscem widocznym i szczególnie wyrazistym jest tarasowy stół, przy nim koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Powiązanie z porą roku wyrazimy poprzez poduszki na krzesła, obrusy, zastawę stołową o wyrazistej barwie lub z motywami roślinnymi. Intensywny kolor i piękny kształt owoców podkreślą przezroczyste naczynia. Prostym i tanim zabiegiem jest użycie kompletu serwetek papierowych z letnim wzorem. Wszystkie elementy aranżacji powinien łączyć motyw przewodni - kolor, wzór.
Kolor i znaczenie: wnętrz w kolorach jesieni
Klimat jesieni budują zszarzałe światło i mgły - ich działanie sprawia, że niebo jest szare, a powietrze mało przejrzyste - to świat za woalem. Pogoda zagania nas do mieszkań. Po wiośnie to druga tak wyrazista pora roku, dlatego powinna być szczególnie eksponowana. Kolory jesieni są bardzo intensywne - to olbrzymie plamy pomarańczy, zmasowany atak brązów oraz fioletów. Obfitość plonów przyrody sprawia, że mamy czym dekorować dom. Typowo jesienne kwiaty to chryzantemy i wrzosy, ale do jesiennych kompozycji można też włączyć warzywa i owoce. Są doskonałym środkiem do stworzenia wyszukanych kompozycji, które można układać na srebrnych, miedzianych lub cynowych tacach. Ich różnobarwny stos to doskonałe tło dla innych naczyń. Również tkaniny stosowane we wnętrzu jesienią powinny być pełne i mięsiste. O tej porze roku dobrze się czujemy wśród welurów i aksamitów, sprawdzą się też tkaniny bogato haftowane i żakardy. Jesienną szarugę pomoże przetrwać komplet ozdobnych poduszek. To czas, w którym warto wczuć się w klimat dekoracji epoki baroku. Tworzywem do aranżacji mogą być też przedmioty lub tkaniny w kolorze starego złota i wschodnia ornamentyka.
Kolor i znaczenie: wnętrz w zimowych dekoracjach
Zimę kojarzymy z białą i srebrzystą, przełamaną błękitem barwą śniegu, od której odcinają się wiechy bezlistnych gałązek i zielone sylwety iglaków. Tak naprawdę zima jest u nas zwykle szarobura - a tej kolorystyki nie akceptujemy we wnętrzach. Wylansowana w XIX wieku choinka z wielobarwną oprawą pełną świecidełek w udany sposób rozprasza zimowy mrok. Lecz warto odkryć, że oprócz tej dekoracji zimą mamy okazję puścić wodze fantazji i bawić się wszelkimi barwami i deseniami bez odniesień do natury. Jeśli są motywy wzięte z natury, to zgeometryzowane, schematyczne - powtarzalne, wzięte z projektów komputerowych. Kolory łączy się w zestawy, które są oderwane od natury - fiolet i pomarańczowy ze srebrnym, szarym lub czarnym, czekoladowy brąz lub róż z bielą. Zimą żyjemy przy sztucznym świetle, dlatego warto radykalnie je wzmocnić - kiedy brakuje słońca, poprawi nam ono nastrój. W sztucznym świetle te nienaturalne barwy wyglądają dobrze. Efektowny będzie pokój udekorowany detalami różowymi czy amarantowymi i podkreślony silnym światłem.