Pierniczki na choinkę: jak zrobić i udekorować?
Pachnące, smakowite, ręcznie robione, jedyne w swoim rodzaju – pierniczki na choinkę! W wielu polskich domach to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim ich produkcja to wyjątkowy czas, który można spędzić z rodziną lub przyjaciółmi. Poza tym to frajda i nic nie nastraja do świąt tak jak zapach pierniczków roznoszący się po całym mieszkaniu. Jeżeli więc jesteście gotowi do pracy, mamy dla was sprawdzony przepis na pierniczki choinkowe oraz pomysły na ich zdobienie.
Spis treści
- Tradycyjne pierniczki choinkowe – przepis
- Wegańskie pierniczki na choinkę
- Lukrowane pierniczki na choinkę
- Pierniczki, choinka i najpiękniejsze zdobienia
- Pierniczki na choinkę – nie do jedzenia, lecz do ozdoby
- Jak zaprezentować pierniczki choinkowe?
Tradycyjne pierniczki choinkowe – przepis
Twarde pierniczki na choinkę to połowa sukcesu. Oprócz tego wypieki powinny być bardzo cienkie i bez żadnych odkształceń, słowem – idealne, tak by pięknie prezentowały się na gałązkach i zbytnio ich nie obciążały. Oto pierwszy przepis na ciasteczka, który musi się udać!
Składniki:
- 1 szklanka sztucznego lub prawdziwego miodu
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżeczki cynamonu
- 100 g margaryny
- połowa opakowania przyprawy do piernika
- 1 czubata łyżka kakao
- 1 płaska łyżeczka sody
- 3/4 szklanki mąki pszennej
Przygotowanie:
Do rozgrzanego rondelka wlewamy miód, dodajemy cukier puder, margarynę, cynamon, przyprawę do piernika i kakao. Całość musi przestygnąć (ale nie wkładajmy rondelka do lodówki!), a gdy tak się stanie, dodajemy sodę i mieszamy. Do garnka dosypujemy mąkę i wyrabiamy ciasto. Możemy użyć miksera. Po tym etapie wkładamy ciasto do lodówki, owinięte w folię spożywczą. Najlepiej, aby przeleżało tak całą noc.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Rozwałkowujemy masę jak najcieniej i wycinamy dowolne wzory za pomocą foremek. Nie zapomnijmy zrobić dziurek za pomocą słomki! Ciasteczka rozkładamy na papierze i pieczemy 5-8 minut. Uwaga: pierniki na choinkę możemy upiec nawet dwa miesiące wcześniej i przechowywać je w pudełkach lub pojemnikach.
Wegańskie pierniczki na choinkę
Ta wersja jest równie łatwa jak ta tradycyjna. Co będzie potrzebne?
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1/4 szklanki oleju koksowego (w wersji płynnej)
- 2 szklanki cukru
- po jednej łyżeczce kardamonu, cynamonu, kakao, sody
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- pół szklanki wody
Przygotowanie:
Mieszamy olej i cukier, dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto – powinno być gładkie i błyszczące. Chowamy je na 30 minut do lodówki, a następnie dzielimy na cztery części i rozwałkowujemy. Pierniczki na choinkę powinny się piec ok. 10 minut w temperaturze 180 stopni.
Jak widać, ciasto na pierniczki choinkowe jest łatwe w przygotowaniu. Dzięki niemu z łatwością zrobimy mnóstwo ciasteczek. Pozostaje jeszcze pachnące pierniczki choinkowe udekorować. Oto kilka pomysłów!
Lukrowane pierniczki na choinkę
Twarde pierniki na choinkę już wystygły, więc rozłóżmy je na stole i na dobry początek przygotujmy lukier. Potrzebujemy jedno białko i jedną szklankę cukru pudru. Białko należy utrzeć z cukrem pudrem aż do uzyskania idealnej konsystencji, bez najmniejszej grudki. Lukier możemy uatrakcyjnić barwnikami spożywczymi. W wersji wegańskiej użyjmy czterech łyżek aquafaby, jednej łyżki soku z cytryny i ok. 250 g cukru pudru. Całość utrzyjmy, aż lukier stanie się błyszczący i gładki.
Z papieru do pieczenia wykonajmy rożek, który posłuży do dekorowania ciasteczek. Najpierw ozdóbmy brzegi pierniczków, a później wymyślajmy dowolne wzorki. Warto mieć pod ręką różne kolory lukrów. Niektóre pierniczki na choinkę pomalujmy w całości.
.. Dekorowanie pierników lukrem – 15 pomysłów na wzory >>>
Pierniczki, choinka i najpiękniejsze zdobienia
Lukier królewski możemy potraktować jako klej. Przygotujmy wiórki kokosowe, koraliki cukiernicze (z łatwością dostaniemy je w wielu supermarketach), mak, płatki migdałowe – co tylko przyjdzie nam do głowy! Polukrowane pierniczki posypujemy ozdobami. Jeżeli lubimy to, co naturalne, sięgnijmy też po ziarna słonecznika czy jagody goji. Zróbmy przegląd spiżarni i przekonajmy się, jak wiele materiałów mamy w domu!
Pierniczki na choinkę – nie do jedzenia, lecz do ozdoby
Pierniczki choinkowe są naprawdę bardzo trwałe i mogą służyć przez wiele lat – wystarczy dobrze je zabezpieczyć. Po roku oczywiście nie będą jadalne, dlatego możemy używać do dekoracji takich materiałów, które nie służą do jedzenia: farb akrylowych lub farb w sprayu. Pierniczki możemy pomalować na złoto albo użyć brokatu w sprayu – będą się cudownie mienić. Sypki brokat z łatwością przykleimy do lukru, a efekt będzie oszałamiający. Do pierniczków można również przyczepić kawałki materiałów, guziki lub świąteczne ozdóbki, które dostaniemy na przykład w sklepach papierniczych i pasmanteriach.
.. Domek z piernika – jak go ozdobić? >>>
Jak zaprezentować pierniczki choinkowe?
Otóż… wcale nie musimy wieszać ich na choince. Pierniczki przewiązane kawałkami urokliwych wstążek możemy wyłożyć na ozdobne półmiski – będą urokliwą dekoracją stołu. W sklepach bez trudu zakupimy duże ozdobne słoje, przeznaczone właśnie do przechowywania ciasteczek. Słój wypełniony pierniczkami postawmy w kuchni, na parapecie lub kominku. Pierniczki na choinkę będą również świetną dekoracją girlandy, wieńca na drzwi wejściowe lub stroika na Boże Narodzenie.
Autor: Casey Chae/unsplash.com
Malowanie pierników - wzory.
Autor: Julia Vivcharyk/unsplash.com
Jak pięknie udekorować domek z piernika?
Autor: dagmara.pl
Przenieś się do krainy dziecięcej fantazji dzięki uroczym bombkom z kolekcji Przyjaciele Świętego Mikołaja polskiej marki Dagmara. Kolekcja utrzymana jest w tradycyjnej bożonarodzeniowej kolorystyce - radosnej czerwieni i żywej zieleni.
Autor: Ib Laursen materiały prasowe
Dekoracja w stylu skandynawskim - drewniane postaci i gałązka modrzewia.