Pisanki jak dzieła sztuki – domowe sposoby na wielkanocne dekoracje
Na świątecznym stole i w koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć pisanek. Jak je udekorować w oryginalny, niebanalny sposób? Prezentujemy kilka genialnych patentów na wyjątkowe wielkanocne pisanki.
Spis treści
- 1. Pisanki farbowane naturalnymi barwnikami
- 2. Pisanki w stylu eko – subtelne wzory i pastele
- 3. Pisanki we wszystkich kolorach tęczy – malowanie jaj farbami
- 4. Kolorowe pisanki malowane flamastrami
- 5. Pisanki wyklejanki – dekoracje w różnych stylach
- Pomysły na pisanki i wielkanocne ozdoby – GALERIE ZDJĘĆ
Istnieje mnóstwo sposobów na dekorację wielkanocnych jajek. Jaką metodę wybrać, kiedy w ferworze świątecznych przygotowań brakuje czasu na pracochłonne tradycyjne skrobanie wzorów lub malowanie ich woskiem? Oto kilka pomysłów, które mogą Ci się przydać.
1. Pisanki farbowane naturalnymi barwnikami
Wykorzystanie naturalnych barwników to jeden z najbardziej popularnych i co najważniejsze zdrowych sposobów na zrobienie ekologicznych pisanek. Naturalne barwniki nie zawierają żadnych składników chemicznych, które mogłyby przeniknąć przez skorupkę jajka. Dlatego tak kolorowane pisanki są jedynymi, które bez obaw można zjeść. Najpopularniejsze są jaja pomarańczowo-brązowe, farbowane w łupinach cebuli.
Do uzyskania kolorowych pisanek możemy użyć także liści czerwonej kapusty (kolor granatowy), soku z buraków (kolor różowy), szpinaku (kolor jasnozielony), kurkumy lub curry (kolor żółty), łupin orzechów włoskich (kolor czarny).
Przygotowanie wywaru jest bardzo proste – do garnka wkładamy naturalny barwnik i zalewamy wodą (warto dodać odrobinę soli, aby skorupki jaj nie popękały podczas barwienia), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut, następnie dodajemy trochę octu i odcedzamy przez sitko.
Jeśli zależy nam na intensywnym kolorze, do garnka z odcedzonym barwnikiem wkładamy surowe jaja i gotujemy. Delikatniejszy odcień uzyskamy, wkładając ugotowane wcześniej jaja do gorącego barwnika (aż całość zupełnie wystygnie). Intensywność koloru zależy nie tylko od czasu barwienia, ale również od odcienia skorupki jajka – im jaśniejsza, tym prędzej i mocniej się zabarwi.
2. Pisanki w stylu eko – subtelne wzory i pastele
Popularność stylu eko dotarła także na wielkanocny stół. Ufarbowane naturalnymi barwnikami jaja można dodatkowo ozdobić wzorami – wystarczy zanurzyć w soku z cytryny patyczek higieniczny i namalować nim na jajku dowolne desenie – sok usunie barwnik ze skorupki.
Innym ciekawym pomysłem jest odbicie na skorupkach kształtów prawdziwych roślin. Przed farbowaniem przykładamy do jaja gałązkę z listkiem lub kwiatek i zawijamy całość kawałkiem cienkiej pończochy i mocno wiążemy (aby przytrzymać naszą zieloną ozdobę na miejscu).
Tak przygotowane jajo wkładamy do barwiącego wywaru. Po wyjęciu zdejmujemy z ufarbowanego jaja pończochę i odklejamy roślinkę – w jej miejscu skorupka ma naturalny kolor. Do tego typu wzorów pasują pastelowe kolory, które uzyskamy dzięki barwnikom ze szpinaku, kawy, natki pietruszki, soku z buraka.
Autor: agencjafree / living4media
Barwienie jajek wielkanocnych może być przyjemną zabawą dla całej rodziny, a własnoręcznie wykonane pisanki we wzory wybrane przez domowników ozdobią wielkanocny stół jak żadne inne!
3. Pisanki we wszystkich kolorach tęczy – malowanie jaj farbami
Wielbiciele dekoracyjnego minimalizmu i jednokolorowych ozdób mogą wybrać superszybki sposób na stworzenie efektownych pisanek – wystarczy pomalować jaja farbami w sprayu. Oprócz farb potrzebne będzie spore kartonowe pudełko oraz podstawki na jajka (takie, które jak najmniej zasłaniają skorupkę jajka oraz mogą się ubrudzić).
Ponieważ farby w sprayu intensywnie pachną, malowanie nimi jaj warto wykonywać na dworze. Karton ustawiony na jednym z boków posłuży jako osłona w trakcie używania sprayów – farba osiądzie w jego wnętrzu. W kartonie ustawiamy jaja na podstawkach i pryskamy farbą z odległości 20-30 cm – warstwa farby będzie cienka, na powierzchni skorupek nie zostaną zacieki, całość dość szybko wyschnie.
Najbardziej efektowne są kolory metaliczne. Uwaga: tak pomalowane pisanki nie nadają się do jedzenia – szkodliwe związki chemiczne zawarte w farbie mogą przeniknąć przez skorupkę.
4. Kolorowe pisanki malowane flamastrami
Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci. Ugotowane na twardo jaja można pomalować w najróżniejsze wzory. Efekt końcowy zależy tylko i wyłącznie od inwencji twórców. Aby kolory były intensywne, warto wybrać jaja o jasnych skorupkach, ewentualnie przed malowaniem, w trakcie gotowania jaj na twardo, dodać do wody ocet – rozjaśni skorupki.
Jeśli z pomalowanych w ten sposób jaj chcesz stworzyć spójną kompozycję ogranicz liczbę kolorów np. do trzech – wtedy bez względu na wzór wszystkie pisanki będą do siebie pasować.
5. Pisanki wyklejanki – dekoracje w różnych stylach
Ugotowane na twardo jaja można ozdobić piórkami, sznurkami, koralikami, naklejkami i różnymi kształtami wyciętymi np. z filcu, dekoracyjnym konfetti, suszonymi kwiatkami – wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. Ponieważ tego typu ozdoby mają niewielkie rozmiary, do ich przyklejenia najlepiej użyć pistoletu z klejem na gorąco – wystarczy wycisnąć trochę kleju na kartkę papieru i zanim zaschnie, za pomocą np. wykałaczki nanieść odrobinę na dekorację, którą chcemy przykleić.
Subtelny efekt uzyskamy, przyklejając do nieufarbowanych jaj małe piórka lub wzorki ze sznurków – tego typu dekoracja pięknie ozdobi stół nakryty białą zastawą, w klasycznym, eleganckim stylu. Na stole z zastawą zdobioną złoceniami, przy kryształowych kieliszkach i srebrach sprawdzą się pisanki ozdobione perłowymi, złotymi lub srebrnymi koralikami.
Jajka ozdobione kolorowymi kawałkami filcu czy konfetti odnajdą się w towarzystwie wesołych zajączków i kurczaczków wielkanocnych. Wyklejane pisanki można zrobić zarówno jaj w naturalnym kolorze, jak i z farbowanych.
Pomysły na pisanki i wielkanocne ozdoby – GALERIE ZDJĘĆ
Autor: agencjafree / living4media
Autor: agencjafree / living4media
Pisanki decoupage to doskonały pomysł na jajka wielkanocne w efektownej, a nietypowej dekoracji. Co ważne, dekupaż pozwala na zdobienie wydmuszek w najróżniejszych stylach i dowolnej kolorystyce. Co istotne, jest to technika niezwykle prosta.
Autor: Getty Images/Massonstock