Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko. Co to jest? Jak zrobić? Od czego zacząć?
Układanie wywołanych zdjęć w albumie lub drukowanie fotoksiążek to popularne i wygodne formy dokumentowania wspomnień. Aby powrót do wydarzeń sprzed lat był jeszcze bardziej wzruszający, warto tworzyć albumy Project Life, które systematycznie – jak w dzienniku – wypełnia się fotografiami, specjalnymi kartami i notatkami. Założenie wspólnego albumu Project Life razem z drugą połówką, to świetny pomysł na kreatywne spędzenie Walentynek. Podpowiadamy, jak zrobić własny album Project Life.
Spis treści
- Co to Project Life?
- Project Life – album, koszulki i karty
- Album Project Life – zrób to sam od podstaw
- Tworzenie albumu Project Life – przydatne akcesoria i materiały
- Od czego zacząć album Project Life?
- Album Project Life – co w nim umieszczać?
Co to Project Life?
Project Life to system dokumentowania wspomnień opracowany przez Amerykankę Becky Higgins, autorkę setek publikacji i kilku książek dotyczących scrapbookingu, czyli metody tworzenia albumów ze zdjęciami, wycinkami z gazet, naklejkami, kawałkami materiałów, suszonych kwiatów i innych drobnych dekoracji. Kilkanaście lat temu Becky poczuła się przytłoczona ogromem tych wszystkich ozdób i opracowała nieco bardziej minimalistyczną metodę dokumentowania ważnych chwil z życia za pomocą albumów z foliowymi koszulkami na zdjęcia i specjalne karty. Project Life to dostosowany do naszych czasów sposób na prowadzenie dziennika czy pamiętnika – oparty przede wszystkim na zdjęciach i materiałach graficznych, ale także zapiskach, dotyczący zarówno codziennego życia, jak i ważnych wydarzeń.
Polecany artykuł:
Project Life – album, koszulki i karty
Aby rozpocząć przygodę z tworzeniem albumu Project Life warto zaopatrzyć się w podstawowe materiały, które można kupić w internetowych i stacjonarnych sklepach papierniczych i z produktami do scrapbookingu. Czasami tego typu rzeczy można znaleźć w popularnych sieciówkach mających działy papiernicze i DIY. Jakie są główne elementy albumu Project Life?
Album – w formie segregatora, do którego wpina się foliowe koszulki. Jego wielkość warto dostosować do częstotliwości i ilości dodawanych materiałów, dlatego jeszcze przed zakupem dobrze jest się zastanowić, co i jak często chcemy w nim umieszczać. Najpopularniejszy rozmiar, to 30 x 30 cm, są jednak mniejsze – lepsze na początek.
Koszulki – wykonane z folii wkładki z przegródkami na zdjęcia, karty i notatki. Koszulki warto dostosować do rozmiarów i formatów zdjęć, jakie preferujecie – kwadratowe, prostokątne poziome lub pionowe. W sklepach są dostępne zestawy koszulek z różnymi kieszonkami, które najlepiej się sprawdzają na początku przygody z Project Life.
Karty – dopasowane do formatów przegródek, ozdobione grafikami, inspirującymi cytatami, nazwami dni, miesięcy, świąt, okazji lub z miejscem na notatki. Karty można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe zestawy o określonej tematyce czy stylu.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Decoupage krok po kroku. Serwetki: jak naklejać papierowe wzory?
- Trójwymiarowa kartka z życzeniami DIY: 3 pomysły ZRÓB TO SAM
- One Line Art. Co to jest i jak stworzyć obraz w tym stylu? WIDEO
- DIY. Co zrobić z resztek drewna? 5 inspirujących pomysłów do domu. ZDJĘCIA
Album Project Life – zrób to sam od podstaw
Gotowe albumy, foliowe koszulki z przegródkami i zestawy kart są bardzo przydatne przy tworzeniu albumu Project Life, ale… nie są niezbędne! Tak naprawdę wystarczą segregator i kartki grubego papieru lub kołonotatnik ze sztywnymi stronami, wyobraźnia i trochę zdolności manualnych. Zdjęcia i inne pamiątki, zamiast wkładać do foliowych koszulek można po protu przykleić do stron albumu.
Kupione zestawy kart da się zastąpić darmowymi, pobranymi z internetu lub przygotowanymi własnoręcznie. A żeby umieścić w albumie coś delikatnego, sypkiego, np. kosmyk włosków dziecka albo zasuszone kwiaty, wystarczy umieścić to w foliowej torebce lub małej kopercie i przymocować klejem, taśmą lub zszywkami do karty albumu. Warto też ozdobić okładkę segregatora w taki sposób, aby nawiązywała do tematyki albumu.
Tworzenie albumu Project Life – przydatne akcesoria i materiały
Najważniejsze w albumach Project Life są zdjęcia, dlatego – jeśli mamy pewność, że będziemy regularnie zapełniać album – warto zainwestować w sprzęt, dzięki któremu szybko wywołamy fotografie. Może to być zwykła drukarka, aparat, który od razu wywołuje zdjęcia lub coraz bardziej popularne minidrukarki, którymi (za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth) drukują pliki bezpośrednio z telefonu. Za ich pomocą można zapewnić sobie nie tylko zdjęcia do albumu, ale też dowolne karty i grafiki.
W albumach Project Life istotną rolę odgrywają także notatki, dlatego z pewnością przydadzą się kolorowe cienkopisy i flamastry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym albumie Project Life wykorzystywać inne dekoracje i materiały, np. naklejki, taśmy washi itp. Dlatego dobrze mieć pod ręką nożyczki, klej, dwustronną taśmę klejącą, stempelki i inne przybory papiernicze.
Od czego zacząć album Project Life?
Na początek najlepiej określić tematykę albumu Project Life. Możemy dokumentować przebieg ważnych wydarzeń z życia, takich jak ciąża, narodziny dziecka i jego pierwsze miesiące, budowa domu czy remont mieszkania. Album może być też systematycznie prowadzonym dziennikiem, który na bieżąco – co tydzień lub co miesiąc uzupełniamy zapisami codziennych chwil, takich jak spotkanie z rodziną, spacer, wyjście do kina czy impreza z przyjaciółmi. Prowadzenie albumu można rozpocząć w każdym momencie, np. od nowego roku, przeprowadzki do nowego mieszkania, z okazji urodzin czy – razem z ukochaną osobą – od Walentynek, zaręczyn, kolejnej rocznicy.
Druga istotna sprawa, to styl albumu. Warto wybrać określoną gamę używanych kolorów, motyw przewodni, czcionkę, format zdjęć i grafik. Z pomocą przychodzą gotowe zestawy kart, niektóre liczą nawet kilkaset sztuk, które spokojnie wystarczą na zapełnienie kilku albumów.
Album Project Life – co w nim umieszczać?
Podstawa to zdjęcia, grafiki i notatki – opisy wydarzeń, miejsc, daty, zapiski rozmów. Oprócz nich, w foliowe przegródki można wkładać drobiazgi związane z danymi wydarzeniami, takie jak bilety lotnicze, do kina czy teatru, mapki, paragony z restauracji, ulotki i wizytówki, wycinki z gazet, teksty ważnych piosenek, cytaty z książek, kawałki tkanin spryskane perfumami, suszone kwiaty, liście – wszystko, co za kilka lat wywoła wzruszenie, uśmiech i pozytywne skojarzenia z miłymi chwilami, uwiecznionymi w albumie Project Life.