Przerabia produkty Ikea na perełki DIY. Zainspiruj się jej pomysłami [ROZMOWA]

2024-10-15 9:06

Anna Safarzyńska, na Instagramie znana jako ale.cudo, inspiruje fanów DIY i przeróbek wnętrzarskich w mediach społecznościowych. Opowiada o początkach swojej pasji, najciekawszych projektach, wyzwaniach związanych z DIY oraz o tym, jak zwykłe meble mogą zyskać drugie życie.

Spis treści

  1. Od haftów po renowacje i przeróbki – skąd się wzięło to nietypowe hobby?
  2. Ikeowskie przeróbki? Nowe oblicze znanych mebli
  3. Komoda, która przetrwała dekadę – historia ulubionego projektu
  4. Kreatywność z wyzwaniami – jak powstają te projekty?
  5. Od farb po wiertarkę – narzędzia i materiały Anny
  6. Porady dla początkujących – jak zacząć z DIY?
  7. Zobacz proces powstania przedmiotów DIY. Zdjęcia i wideo

Od haftów po renowacje i przeróbki – skąd się wzięło to nietypowe hobby?

Kiedy patrzymy na profil ale.cudo w mediach społecznościowych, od razu rzuca się nam w oczy niesamowita kreatywność i umiejętność korzystania z bardzo wielu technik. Jak Anna sama przyznaje, zamiłowanie do DIY i przeróbek towarzyszyło jej, od kiedy pamięta.

Od zawsze lubiłam robić coś rękami. Pierwsze moje wspomnienie to hafty na technikę w podstawówce – dla większości koszmar, dla mnie – ulubiona praca domowa.

Anna Safarzyńska, kreatyny twórca DIY
Autor: Archiwum prywatne

– wspomina z uśmiechem.

Przez lata jej pasje zmieniały się – inspirowane po części tym, co działo się w jej życiu.

Do tej pory to, co robię, podążało trochę za tym, co działo się u mnie. Miałam etap dziecięcy, a od roku, po przeprowadzce do nowego mieszkania skupiam się na pomysłach do domu.

– wyjaśnia.

Ikeowskie przeróbki? Nowe oblicze znanych mebli

Jednym z kluczowych elementów jej twórczości jest przerabianie mebli i dodatków z Ikei.

Przez lata, chyba jak większość z nas, nazbierałam sporo rzeczy z Ikei. W pewnym momencie stwierdziłam, że nie chcę, żeby moje mieszkanie przypominało showroom sklepu. To wtedy pojawił się pomysł, żeby poddać je metamorfozie.

– tłumaczy Anna.

To, co wyróżnia jej projekty, to unikatowe podejście do produktów masowej produkcji – lekkie „twisty”, które nadają meblom i dodatkom indywidualny charakter.

Pomysł na przeróbkę przychodzi albo sam, podyktowany aktualną potrzebą albo jest zainspirowany wyglądem jakiegoś designerskiego przedmiotu, który zobaczyłam podczas podróży lub w internecie. Uwielbiam zagraniczne targi staroci i sklepy vintage. Mnóstwo inspiracji można znaleźć też na przykład na Pintereście.

Komoda, która przetrwała dekadę – historia ulubionego projektu

Jednym z ulubionych projektów Anny jest różowa komoda z Ikei, która w ostatnim czasie zupełnie zmieniła swój wygląd.

Towarzyszy nam od ponad 10 lat, jest z nami już w trzecim mieszkaniu. Była szafką pod telewizor, komodą na zabawki, teraz zastępuje nam szafę gospodarczą. Kilka lat temu doczekała się nowych nóżek, ostatnio zupełnie zmieniła oblicze i odmieniła nudny przedpokój. Może nie jest szczytem kreatywności, ale jest turbofunkcjonalna i cieszę się, że po raz kolejny może nam służyć w nowej odsłonie.

Kreatywność z wyzwaniami – jak powstają te projekty?

Praca nad każdym projektem to nie tylko twórcza radość, ale również wiele wyzwań.

Każdy projekt jest pojedynczy i niepowtarzalny. W związku z tym wyzwania pojawiają się przy każdym z nich. Jakich narzędzi używać – lepsza będzie cyklina czy rozpuszczalnik do starych powłok? Jak uszyć nową tapicerkę, biorąc pod uwagę, że moja maszyna do szycia jest amatorska? Jak pomalować styropian, żeby nie było widać, że to styropian? I jedno z częstszych – jak zrealizować projekt, żeby nie wydać na niego fortuny.

– opowiada Anna.

Niektóre odpowiedzi znajduje w internecie, inne rozwiązania odkrywa metodą prób i błędów.

Mimo że jej filmy DIY w mediach społecznościowych wyglądają bardzo profesjonalnie, Anna wszystko robi sama. I nie kryje się z tym, że kręcenie wideo to dla niej najtrudniejsza część procesu.

Telefonem nagrywam poszczególne etapy projektu, a na koniec trzymam kciuki, żeby materiał spiął się w całość. Cały proces renowacji i budowy jakiegoś przedmiotu w rzeczywistości trwa wiele godzin, a filmik w internecie niecałą minutę. Materiału powstaje więc bardzo dużo i jest z czego wybierać. Ale zdarzyły mi się sytuacje, kiedy dopiero na koniec wpadałam na pomysł, co powinnam była nagrać. Niestety szansę mam jedną – wyciągam wtedy nauczkę na przyszłość. To początek mojej filmowej drogi i mam nadzieję, że z czasem filmiki będą coraz lepsze.

Od farb po wiertarkę – narzędzia i materiały Anny

Farby są jednym z jej ulubionych materiałów do pracy.

Samym kolorem można tak znacząco odmienić przedmioty i wnętrza!

– mówi Anna

Nawet kilka kolorowych akcentów potrafi zdziałać cuda!

W jej warsztacie znaleźć można przeróżne narzędzia – od tych typowych – jak wiertarka czy szlifierka, do bardziej wyspecjalizowanych – jak szczypce do glazury czy kozia nóżka (wyciągacz do zszywek tapicerskich). Ale, jak sama zaznacza, stara się kupować tylko te, z których będzie korzystać przy większej ilości projektów, bo wydać na nie można nieograniczoną ilość pieniędzy.

Długo używałam takera ręcznego i było to dla mnie absolutnie wystarczające. Ale w momencie, w którym postanowiłam odnowić starą kanapę, która wymagała wbicia kilkuset zszywek, wiedziałam, że nadszedł moment na przerzucenie się na elektryczny.

Porady dla początkujących – jak zacząć z DIY?

Na koniec rozmowy Anna dzieli się kilkoma wskazówkami dotyczącymi DIY.

Trzeba próbować i nie zrażać się porażkami. Nie wszystko będzie wyglądało idealnie, ale w wielu przypadkach te niedoskonałości będziemy widzieć tylko my.

Myślę też, że o ile nie mamy nieograniczonych funduszy, lepiej jest w miarę rozsądnie podejść do zakupu narzędzi. Planujesz dużo pracy w drewnie? Na pewno przyda ci się wiertarka i szlifierka. Przed tobą jeden mały projekt? Może wystarczy śrubokręt i papier ścierny? Nie należy przesadzać, bo można wydać miliony na warsztat, ale jeśli przed nami duży projekt, to może warto zainwestować, żeby ułatwić sobie życie?

I na koniec, zamiast kupować nowe rzeczy, spróbuj wykorzystać to, co masz, lub użyj przedmiotów z drugiej ręki. Łatwiej podjąć się przeróbki czegoś, co miało się za darmo lub za niewielkie pieniądze, niż czegoś nowego. A na grupach typu „Uwaga, śmieciarka jedzie” oddawane są czasami absolutne perełki.

Dzięki swoim projektom i otwartości na dzielenie się wiedzą, Anna inspiruje tysiące osób, pokazując, że nawet najprostsze meble mogą zyskać drugie życie i stać się unikatowym elementem wystroju wnętrz.

Czujecie się zainspirowani?

Zobacz proces powstania przedmiotów DIY. Zdjęcia i wideo

Przeczytaj także: Magdalena Rybicka łowi skarby w programie TV. Zdradza, by inwestować w "białe złoto"! [ROZMOWA]