Trawka na Wielkanoc. Wiosenna dekoracja na święta

2023-04-04 15:06

Trawka wielkanocna jako dekoracja świątecznego stołu cieszy się dużą popularnością. Razem z rzeżuchą i bukszpanem dba o zieloną oprawę wielkanocnych aranżacji. Jak wyhodować wielkanocną trawkę? Podpowiadamy!

Trawka na Wielkanoc. Wiosenna dekoracja na święta
Autor: KateSmirnova/Getty Images

Spis treści

  1. Krok 1: Podłoże do trawki wielkanocnej
  2. Krok 2: Miejsce dla trawki
  3. Krok 3: Podlewanie

Wyhodowanie trawki wielkanocnej, czyli młodego owsa, jest naprawdę proste. Warto pamiętać, że nasiona owsa kiełkują ok. 6 dni, dlatego jeśli chcemy cieszyć się trawką podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, warto wysiać owies z kilkudniowym wyprzedzeniem. 

Krok 1: Podłoże do trawki wielkanocnej

Trzeba przygotować odpowiednie podłoże, żeby trawka dobrze rosła i była bujna. Wykładamy płaską doniczkę lub płaski talerz nawilżoną jałową gazą lub watą. Nie można przesadzić z wodą, bo nasiona zaczną gnić. Na ułożony materiał wysypujemy nasiona równomiernie – to ważny krok, bo w trawce nie powinno być prześwitów. Można nadać trawce formy poprzez odwrócenie do góry dnem miski i owinięcie jej gazą. W ten sposób trawka będzie miała kształt kopuły i będzie ładnie prezentować się na stole.

Krok 2: Miejsce dla trawki

Gdy już przygotujemy talerz (podstawkę) z ziarnami powinniśmy ustawić ją w nasłonecznionym i ciepłym miejscu. Obserwujmy pogodę. Na początku wiosny bywa jeszcze dosyć chłodno, więc w ciągu dnia możemy postawić trawkę na parapecie, a na noc odstawiamy ją z okna – by przypadkiem nie zmarzła.

Krok 3: Podlewanie

Pamiętajmy o podlewaniu trawki. Nie przelewajmy jej ani nie zostawiajmy zupełnie bez wody. Podlewamy 2-3 razy dziennie – wszystko zależy od wielkości naszej uprawy i tego, jak paruje woda. Po 6 dniach odpowiedniej pielęgnacji trawka powinna być zielona i wysoka.

Trawka jest ozdobą samą w sobie. Możemy ją postawić na środku stołu, na parapecie, czy komodzie w ozdobnych donicach. Możemy ją także dodatkowo udekorować np. wkładając skorupki jajek przepiórczych, małe figurki królików czy kurczaczków, sztuczne niewielkie ptasie piórka. Wszystko zależy od naszej inwencji!