Tynk dekoracyjny: jak położyć tynk strukturalny? Zrób to sam krok po kroku
Zastanawiasz się, jak położyć tynk dekoracyjny, inaczej tynk strukturalny? Jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz i będziesz kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, możesz zrobić to samodzielnie!
Autor: Getty Images
Jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz i będziesz kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, możesz położyć tynk dekoracyjny samodzielnie!
Spis treści
- Co to jest tynk dekoracyjny?
- Rodzaje tynków dekoracyjnych
- Tynki dekoracyjne wewnętrzne
- Jak nakładać tynk dekoracyjny: materiały i narzędzia
- Jak nakładać tynk strukturalny: instrukcja krok po kroku
- Tynk japoński: zrób to sam. Poradnik WIDEO
- Pomysły na dekoracje ścian - GALERIE ZDJĘĆ
Kładzenie tynku dekoracyjnego nie jest czymś, co musisz pozostawiać specjalistom! Sprawdź w naszym poradniku zrób to sam, jakie narzędzia będą ci potrzebne i na co zwrócić uwagę podczas nakładania tynku strukturalnego. Tynki dekoracyjne wewnętrzne to świetny sposób na aranżację ściany.
Co to jest tynk dekoracyjny?
Tynk dekoracyjny różni się od tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych i gipsowych przede wszystkim grubością warstwy, którą nakłada się na ścianę. Tego rodzaju tynk układa się w jednej lub dwóch warstwach i zazwyczaj dodatkowo zaciera pacą z tworzywa sztucznego lub formuje przy pomocy innego rodzaju narzędzia (na przykład gąbki, wałka lub kielni) w celu uzyskania dekoracyjnych faktur ścian. Jego największymi atutami są trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, paroprzepuszczalność, a także niska nasiąkliwość, dzięki czemu nie pochłania on wilgoci z otoczenia. Przedstawiamy kilka głównych rodzajów tynku dekoracyjnego.
Rodzaje tynków dekoracyjnych
Jednym z wyborów przy kładzeniu tynku dekoracyjnego jest tynk zacierany – po nałożeniu na ścianę zaciera się go packą z tworzywa sztucznego, tworząc delikatnie fakturowaną powierzchnię. Dekoracyjne wzory odciśnięte lub wyżłobione za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki czy szczotki w świeżo ułożonym tynku nazywane są tynkiem strukturalnym. W razie uzyskania niekorzystnego efektu, jego powierzchnię można zatrzeć i ponownie fakturować.
Tynk ciągniony ma ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi rozmaite wzory. Najpopularniejszy z nich to kornik. Ze względu na to, że doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi, tynk mozaikowy (kamyczkowy) jest tynkiem najlepiej nadającym się do dekorowania fragmentów ścian w kuchniach i łazienkach. Zawiera on wypełniacze mineralne w postaci drobnych kamyczków w różnych kolorach. Jest elastyczny (jego spoiwem jest żywica) i odporny na uszkodzenia.
Tynk japoński jest połączeniem tynku z tapetą, składającym się z naturalnych składników – w składzie znaleźć można między innymi strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mikę i minerały. Kupuje się go w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę. Stiuk wykonany jest z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Można go kupić w postaci gotowych, suchych mieszanek, a jego powierzchnia jest idealnie gładka i lekko błyszcząca. Aby osiągnąć najlepszy efekt, stiuk należy nanieść na ścianę aż w pięciu warstwach, co może być dość praco- i czasochłonne.
Tynki dekoracyjne wewnętrzne
Tynki dekoracyjne wewnętrzne to materiał niezwykle efektowny w aranżacji ścian. Stosując go, można w łatwy sposób nadać wnętrzom indywidualny charakter przede wszystkim dzięki możliwości uzyskania wielu niepowtarzalnych faktur i wzorów tynków strukturalnych.
Sprawdź też: tynki dekoracyjne rodzaje - inspiracje na ściany z fakturą >>>
Tynki dekoracyjne (strukturalne) są to głównie zaprawy polimerowe (akrylowe, silikonowe), często gotowe do użycia, które pozwalają uzyskać na ścianach dekoracyjną fakturę. Jej rodzaj w dużej mierze zależy od inwencji wykonawcy. Można je nanosić ręcznie na wszystkie podłoża mineralne, pod warunkiem że będą równe i gładkie. Z tego względu często stosuje się pod nie tynki podkładowe (polimerowe, gipsowe lub cementowo-wapienne).
Jak nakładać tynk dekoracyjny: materiały i narzędzia
Być może tynkowanie nie wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej, ale na pewno potrzebna jest do tego praktyka, a przynajmniej spora dokładność i cierpliwość. O ile więc nie musimy układać tynków samodzielnie, lepiej zamówić ekipę fachowców. Zawsze jednak warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak tynkowanie przebiega i jakimi zasadami się rządzi. Na początek upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia do nakładania tynku strukturalnego. Potrzebne ci będą: gruba folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli, wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel, pace (stalowa i plastikowa), szpachla, kielnia lub gąbka, preparat gruntujący oraz masa tynkarska.
Zobacz też: Jak przemalować mebel? >>>
Jak nakładać tynk strukturalny: instrukcja krok po kroku
Zrób to sam krok 1. Najpierw przed nałożeniem tynku należy zagruntować podłoże przy użyciu preparatu gruntującego. Możesz zrobić to za pomocą wałka lub pędzla. Najlepiej jest, gdy podkład ma taki sam kolor jak tynk dekoracyjny, aczkolwiek nie jest to konieczne.
Zrób to sam krok 2. Na wyschnięty podkład gruntujący nałóż cienką warstwę masy tynkarskiej. Użyj do tego pędzla lub gładkiej pacy ze stali. Nadmiar masy ściągnij do wiadra i wymieszaj. Po naniesieniu masy należy zatrzeć tynk przy użyciu pacy plastikowej. Najlepiej jest robić to okrężnymi ruchami. Jeśli takie jest zalecenie producenta, nałóż drugą warstwę tynku. Należy zrobić to, zanim poprzednia warstwa zdąży zaschnąć – masę tynkarską nakłada się metodą „mokre na mokre”.
Nie przegap: Materiały wykończeniowe - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Zrób to sam krok 3. Jeżeli nie chcesz mieć gładko zatartego tynku, możesz nadać mu fakturę. Najłatwiej jest to zrobić, gdy masa ma długi czas użycia – nawet kilka godzin. Fakturę nadać można przy użyciu przeróżnych narzędzi – szpachli, pacy, kielni lub gąbki, przesuwając je w różnych kierunkach albo przykładając i odrywając je od mokrego tynku. Gotowe!
Tynk japoński: zrób to sam. Poradnik WIDEO
Pomysły na dekoracje ścian - GALERIE ZDJĘĆ
Brak pomysłu na ciekawe dekoracje ścian? Zajrzyj do galerii z gotowymi projektami i poszukaj tam inspiracji.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Tynk japoński jest połączeniem tynku z tapetą, składającym się z naturalnych składników – w składzie znaleźć można między innymi strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mikę i minerały. Kupuje się go w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę.
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Ściany wykończone tynkiem o fakturze kornika tworzą we wnętrzu wyjątkowy, nieco kolonialny klimat.
Autor: Mariusz Bykowski
Betonowa ściana w kuchni stanowi tło dla lamp o ciekawych formach. Projekt wnętrza: Sylwia Lenart.
Autor: Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka