Upcykling. Zaskakujące, nowe życie starych przedmiotów
Upcykling to inaczej twórcze ponowne wykorzystanie. Idea upcyklingu zagościła na dobre nie tylko w minimalistycznych domach zero waste. Pojawia się także jako ważny trend we wzornictwie. To ruch, który obejmuje sobą zarówno do własnoręcznego tworzenia mebli i ozdób ze starych przedmiotów, jak i produkty modnych projektantów. Przedstawiamy różne twarze upcyklingu
Autor: Mateusz Bieniaszczyk
Surowa prostota, klasyka upcyclingowego stylu: zamiast ramy łóżka - materac na pobielonych paletach. Minimalistyczna forma, minimalny koszt i wysiłek. W aranżacji strychu świetnie współgra z białą, drewnianą konstrukcją stropu.
Spis treści
- Upcykling. Na czym polega idea ruchu twórczych przeróbek
- Jak wprowadzić upcykling do naszego mieszkania? Nie tylko meble z odzysku
- Palety, skrzynki i nie tylko. Upcycling na własną rękę
- Upcycling design. Twórcze przeróbki w modnej odsłonie
Upcykling. Na czym polega idea ruchu twórczych przeróbek
Kojarzony z recyklingiem upcykling, został w istocie stworzony w opozycji do recyklingu. Niemiecki inżynier Reiner Pilz zauważył ćwierć wieku temu, że recykling w większości wypadków można by nazwać downcycling, jako że polega na obniżeniu wartości wyprodukowanego przedmiotu. Postulował, że przydałby się proces odwrotny, w którym podnosilibyśmy wartość nieużywanych przedmiotów.
Sam termin upcycling został spopularyzowany między innymi przez niemieckiego chemika Michaela Baumgarta i amerykańskiego architekta Williama McDonougha. Użyli oni tego terminu w książce poświęconej zagadnieniu przerabiania przedmiotów, której wiele mówiący tytuł brzmi „Od kołyski aż po kołyskę” (From Cradle To Cradle). Ideałem jest zatem nie pozwolić, by przedmioty „umierały”, a zamiast tego przerabiać każdą trumnę na kołyskę.
Jak wprowadzić upcykling do naszego mieszkania? Nie tylko meble z odzysku
Popularność internetowej wymiany informacji o niechcianych, nieużywanych, wyrzucanych meblach nieustannie rośnie. Ten trend wpisuje się doskonale w cały upcyklingowy ruch. Coraz chętniej na własną rękę staramy się przywrócić meblom dawną świetność albo nadać im zupełnie nowy charakter. Wśród niechcianych mebli znajdziemy dużo świetnego wzornictwa, z klasycznymi projektami z czasów PRL na czele.
.. Czy styl vintage jest ponadczasowy? Na czym polega vintage? >>>
.. Zero waste home. Jak prowadzić dom bez odpadów i marnowania? >>>
Na starych meblach upcykling się jednak nie kończy. Meble możemy też wykonać z innych niechcianych przedmiotów. Nadając odpadom status mebla, podnosimy ich wartość i realizujemy tym samym postulat procesu odwrotnego niż downcycling.
Palety, skrzynki i nie tylko. Upcycling na własną rękę
Chyba najczęściej wykorzystywanym przedmiotem do produkcji upcyklingowych mebli jest europaleta. Paleta przemalowana na biało z dokręconymi meblowymi kółkami (najlepiej także z odzysku) w mgnieniu oka przekształca się w funkcjonalny stolik kawowy o dość uniwersalnej estetyce. Palety są też niezwykle częstą alternatywą dla ramy łóżka.
Na drugim miejscu podium bez wątpienia plasują się skrzynki na jabłka. Seria równie prostych zabiegów pozwoli błyskawicznie zmienić skrzynkę w szafkę nocną albo wiszącą półkę.
Pamiętajmy jednak, że możliwości są właściwie nieograniczone. Nawet stare części samochodowe, stara ceramika lub przedmioty plastikowe noszą w sobie potencjał nowego, zupełnie innego zastosowania.
Upcycling design. Twórcze przeróbki w modnej odsłonie
Upcyklingowe meble nie muszą się jednak kojarzyć wyłącznie z domowym warsztatem twórczych przeróbek. Na rynku wnętrzarskim pojawia się coraz większa liczba projektantów, którzy wykorzystują w produkowanych przez siebie przedmiotach elementy z odzysku. Chodzi tu nie tylko o drewno rozbiórkowe, ale też o felgi samochodowe albo stare mechanizmy. Upcykling staje się wyborem, który łączy w sobie myśl o ochronie środowiska z dbałością o estetykę najwyższej próby.
Autor: archiwum
Nowo zakupione szafki kuchennej zabudowy pochodzą z sieciowego sklepu, ale z dwóch różnych kolekcji. Połączenie frontów drewnianych z gładkimi, białymi, dało zaskakujący i oryginalny efekt.Projekt wnętrza: Renata Blaźniak-Kuczyńska/ Renee's Interior Design Zdjęcia: Katarzyna Nowakowska Fotografia
Autor: Marcin Grabowiecki
Czerwony fotel RM58, klasyk polskiego designu, projekt Romana Modzelewskiego w ciekawym towarzystwie rzeczy z różnych stron świata – oryginalnej duńskiej komody, orientalnego stolika oraz irańskiego dywanu zdobytego w latach głębokiego PRL-u. Rośliny pochodzą ze znanej poznańskiej kwiaciarni Kwiaty i Miut.
Autor: archiwum
Strefa dzienna utrzymana jest w chłodnej kolorystyce bieli i granatu, uzupełnia ją ciemny ale ciepły odcień drewna na podłodze. Wyrafinowane zestawienie mebli nawiązujących dla klimatu modern retro z grafikami i industrialnymi lampami tworzy niepowtarzalny klimat salonu. Projekt wnętrz: Lätt Studio WnętrzZdjęcia: Kamil Brzeziński