Wieniec adwentowy – jak zrobić stroik adwentowy? Pomysły DIY

2018-11-19 17:06

Wieniec adwentowy to świąteczna dekoracja, którą ozdabiamy nasze wnętrza już miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Adwentowy wieniec wykonany jest najczęściej z uplecionych w kształt koła gałązek iglaków z dekoracyjnymi dodatkami i czterema świecami zapalanymi w kolejne adwentowe niedziele. Jak zrobić wieniec adwentowy? Przeczytaj naszą instrukcję DIY.

Spis treści

  1. Wieniec adwentowy - historia. Skąd pochodzi?
  2. Wieńce adwentowe dzisiaj
  3. Wieniec adwentowy gotowy czy zrobiony samodzielnie?
  4. Świece do stroika adwentowego
  5. Jak zrobić wieniec adwentowy: wybór elementów dekoracyjnych

Pierwszą świąteczną dekoracją, która pojawia się w naszych domach w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, jest wieniec adwentowy. Ta prosta dekoracja pozwala miło odmierzać czas do świąt. Łatwo wykonamy ją samodzielnie, a przy okazji uruchomimy kreatywność.

Wieniec adwentowy - historia. Skąd pochodzi?

Pomysł wieńca adwentowego zrodził się w głowie ewangelickiego nauczyciela i pastora Johanna Hinricha Wicherna, który prowadził w Hamburgu szkołę-przytułek dla sierot. Chcąc przyozdobić świetlicę dla dzieci i stworzyć nastrój sprzyjający modlitwie, zawiesił duże drewniane koło, do którego przymocował świece. W pierwszą niedzielę adwentu 1839 roku zapalił pierwszą świecę, a kolejne dwadzieścia cztery podopieczni pastora zapalali każdego dnia adwentu, aż do Wigilii. Z czasem drewniane koło zaczęto ozdabiać gałęziami jodły, a liczbę świec zmniejszono do czterech – po jednej na każdy tydzień adwentu.W Polsce pierwsze wieńce adwentowe pojawiły się w 1925 roku.

Sprawdź też: Jak zrobić oryginalną bombkę z kolorowych tasiemek? >>>

Wieńce adwentowe dzisiaj

Dzisiejsze wieńce adwentowe są znacznie mniejsze od pierwowzoru – ich średnica wynosi zwykle 20–40 cm. Podstawę kompozycji stanowi konstrukcja wykonana z gałązek drzew i krzewów iglastych: świerka, jodły, daglezji, sosny, żywotnika, cisa czy cyprysika. Do takiej podstawy mocuje się cztery świece – po jednej na każdy tydzień adwentu, oraz rozmaite dodatki. Wieniec adwentowy można powiesić pod sufitem albo położyć na stole, komodzie, szerokim parapecie, stoliku kawowym.

Wieniec adwentowy gotowy czy zrobiony samodzielnie?

Gotowy wieniec adwentowy można kupić w kwiaciarni lub sklepie, ale na pewno większą satysfakcję sprawi nam jego samodzielne wykonanie. Wszystkie potrzebne materiały możemy kupić w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy hurtowniach florystycznych.

Możemy zdecydować się na gotową podstawę wieńca, na przykład wiklinowe koło albo krąg ze styropianu czy gąbki florystycznej, albo wykonać ją własnoręcznie, np. z grubego, słomianego sznura, wiklinowych pędów lub splecionych ze sobą iglastych gałązek. Pamiętajmy jednak, że nasza świąteczna dekoracja wcale nie musi mieć kształtu wieńca. Możemy adwentową kompozycję stworzyć w układzie kwadratowym, prostokątnym czy nieregularnym.

Świece do stroika adwentowego

Świece do wieńca adwentowego wybieramy zgodnie z naszym upodobaniem – w sprzedaży do wyboru mamy świece różnego kształtu, np. walca, kuli, stożka. Możemy też wykorzystać do kompozycji świeczki typu tealight. Istotne, by świece dobrze przymocować do podstawy wieńca. Warto do wieńca dobrać świece różnej wysokości – najdłużej przecież będzie się paliła ta zapalona w pierwszą niedzielę adwentu i to właśnie ona powinna być najwyższa. W sklepach można kupić także świece oznaczone numerami od 1 do 4. Ich kolor dobierzmy odpowiednio do świątecznego wystroju domu. Mogą to być świece czerwona, białe, zdobione rysunkami, ale też żółte, lawendowe czy niebieskie.

Pamiętajmy, by kolorystyka i styl stroika adwentowego pasowały do wnętrza i komponowały się z jego wystrojem. W mieszkaniach zaaranżowanych w stylu rustykalnym czy stylu skandynawskim najlepiej będzie wyglądał tradycyjny wieniec upleciony z gałązek igliwia o soczyście zielonym kolorze igieł ozdobionych czerwonymi dodatkami (bombkami, kokardami, owocami itp.) i świecami w podobnej kolorystyce. Natomiast w pomieszczeniu urządzonym w stylu nowoczesnym lepiej prezentować się będzie minimalistyczna wersja adwentowego wianka, którego jedynym elementem są cztery świece ustawione na podłużnej tacy czy płytkiej misie.

Jak zrobić wieniec adwentowy: wybór elementów dekoracyjnych

Do dekoracji wieńca adwentowego można użyć różnych dodatków:

  • bombek różnego koloru i rozmiaru,
  • koralików,
  • gwiazdek,
  • szyszek,
  • piórek,
  • gałązek z owocami (np. głogu, jarzębiny),
  • wstążek i ozdobnych sznurków,
  • suszonych plastrów pomarańczy,
  • całych owoców (np. rajskich jabłuszek, orzechów włoskich),
  • mchu,
  • gwiazdek anyżu,
  • fragmentów kory cynamonowca,
  • niewielkich figurek o świątecznej tematyce.

Dzięki tym elementom nasz adwentowy wieniec może stać się wyjątkowy.

Zobacz też: Jak zrobić wieniec adwentowy z gwiazdą betlejemską? >>>

Nasi Partnerzy polecają