Zrób to sam: jak naprawić parkiet drewniany?
Naprawa parkietu nie jest tak trudna, jak może się wydawać. Podpowiadamy, jak naprawić parkiet drewniany bez konieczności wymiany całej podłogi. W ZRÓB TO SAM pokazujemy, jak naprawić tylko zniszczony fragment. Naprawa podłogi nie jest trudna, jeśli mamy potrzebne narzędzia, możemy ją wykonać sami bez pomocy fachowca.
Autor: Wiktor Greg
Uszkodzenie jest dość głębokie, a szary kolor drewna wskazuje na to, że część deszczułki została zniszczona pod wpływem wody.
Spis treści
- Naprawa parkietu: panele
- Naprawa parkietu: parkiet olejowany
- Naprawa parkietu: parkiet lakierowany
- Drewniany parkier - GALERIE ZDJĘĆ
Naprawa parkietu nie jest trudna! Głębokie zarysowania, plamy czy wypalone ślady po żarze papierosa nie oznaczają konieczności wymiany całej posadzki. W cyklu ZRÓB TO SAM pokazujemy, jak naprawić parkiet drewniany, bez konieczności wymiany całej podłogi. Potrzebne do tego narzędzia to dłuto, młotek oraz szlifierka kątowa. Po wymianie uszkodzonej deszczułki parkiet drewniany będzie się prezentował jak nowy.
Zobacz: Podłogi drewniane: olejować czy lakierować parkiety? >>>
Naprawa parkietu: panele
Najłatwiejsza jest naprawa podłogi wykończonej panelami łączonymi na zatrzaski i nieprzyklejonymi do podłoża (ułożonymi jako podłoga pływająca). Wtedy wystarczy zdjąć listwy przypodłogowe, zdemontować posadzkę do miejsca uszkodzenia i ułożyć ją od nowa, wymieniając uszkodzony panel na nowy.
Przeczytaj: Panele laminowane wady i zalety. Jak wybrać dobre panele laminowane >>>
Naprawa parkietu: parkiet olejowany
Gdy na podłodze zrobi się plama, miejsce zaplamienia często wystarczy przemyć intensywnym zmywaczem do powierzchni olejowanych. Natomiast ślad po wypaleniu należy przeszlifować papierem ściernym gradacji 100 albo 120 i nanieśc olej. W przypadku zarysowania podłogi z naprawy płytkich rys najlepiej zrezygnować, bo na olejowanym drewnie po pewnym czasie same się zabliźniają.
Nie przegap: Układanie paneli - szybki kurs ZRÓB TO SAM. Jak ułożyć PANELE W SALONIE >>>
Naprawa parkietu: parkiet lakierowany
Naprawa parkietu lakierowanego jest dość skomplikowana, ale dostępne są różnego rodzaju zestawy renowacyjne, dzięki którym skutecznie mozna zamaskować uszkodzenia. Rysy zniwelujemy pisakiem z szybkoschnącym lakierem. Niektóre firmy oferują je aż w 90 kolorach. Wgłębienia najlepiej zamaskować szpachlą na bazie wosku albo pałeczką woskową do naprawy drewna. Z reguły producenci oferują osiem, dziesięc kolorów szpachli, które można ze sobą mieszać, by odcień masy naprawczej był jak najbardziej zbliżony do koloru drewna. UWAGA: powstałe na lakierowanej posadzce plamy często można usunąć domowym sposobem. Przykładowo ślady po czekoladzie, tłuszczu, paście do butów usuniemy benzyną ekstrakcyjną.
Więcej: Jak dbać o lakierowaną podłogę: sposoby na długowieczny parkiet! >>>
Drewniany parkier - GALERIE ZDJĘĆ
Drewniany parkiet nigdy nie wychodzi z mody! Warto w niego zainwestować i o niego dbać, bo prezentuje się pięknie przez lata. Zobacz, jak wygląda drewniany parkiet w różnych wnętrzach!
Autor: materiały prasowe VOX
Autor: Marcin Czechowicz
Salon w stylu glamour cechuje się niewymuszoną elegancją i pałacowym charakterem. Na drewnianej podłodze w jodełkę, ustawiono dwa obszerne fotele tapicerowane miękkim materiałem, srebrzysty stolik kawowy i ciemną sofę. Całość oświetla kryształowy żyrandol.
Autor: Marcin Czechowicz
W pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których drewniana podłoga jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej radzą sobie twarde rodzaje drewna, takie jak buk, modrzew, dąb, cis, jesion, grab czy grochodrzew.