ZRÓB TO SAM: proste wapnowanie drewnianej podłogi INSTRUKCJA
Efekt posatrzonej podłogi uzyskamy przez wapnowanie. Taka dekoracja podłogi odmieni aranżację wnętrza i jest prosta do wykonania. W Zrób to sam podpowiadamy, jak prosto możemy odmienić drewnianą podłogę. INSTRUKCJA
Spis treści
- ZRÓB TO SAM: materiały potrzebne do wapnowania podłogi
- ZRÓB TO SAM: wapnowanie podłogi, krok po kroku
W cyklu ZRÓB TO SAM prezentujemy pomysł na postarzenie drewnianej podłogi - czyli wapnowanie. Zobacz, jak je wykonać i na jakiej podłodze można tę technikę zastosować. Wapnowanie można też zastosować na powierzchniach bejcowanych na wybrany kolor. Wapnować możemy praktycznie każdy rodzaj podłogi z drewna. Dobrze wapnuje się podłogę z drewna twardego - dębu i jesionu, ale można też wapnować miękkie - sosnowe.
ZRÓB TO SAM: materiały potrzebne do wapnowania podłogi
wosk lub pasta wapiennagąbka stalowa do czyszczeniapłynny wosk do podłogiściereczki do usunięcia nadmiaru woskutkaniny do polerowania
ZRÓB TO SAM: wapnowanie podłogi, krok po kroku
Oczyść drewnianą podłogę metalową szczotką. Nie musisz tego robić w przypadku bardzo miekkiego drewna. Powierzchnia podłogi do wapnowania powinna być sucha i oczyszczona.
Drugi etap to nakładanie warstwy pasty wapiennej, wcieramy ją we włókna drewna za pomocą stalowej gąbki do czyszczenia. Pamiętaj, że wosk do wapnowania dość szybko wysycha.
Po 5-10 minutach usuńmy wosk szmatkami z bawełny. Oczywiści usuwamy nadmiar wosku, a reszcie pozwalamy wniknąć w przestrzenie pomiędzy włókna drewna.
Na sam koniec powinniśmy zbezpieczyć wapnowane drewno. Możesz to zrobić przy uzyciu płynnego wosku, który należy równomiernie i dośc cienko wetrzeć w podłogę. Gdy wyschnie, wypoleruj podłogę. Możesz użyć miękkiej tkaniny lub w przypadku bardzo dużej powierzchni szlifierki z nakładką do polerowania.