Zrób to sam: sutaszowy wisiorek. Biżuteria z haftu sutaszowego DIY

2022-04-19 10:52

Co to jest haft sutasz? Jak za pomocą tej techniki zrobić biżuterię? Dowiecie się od Joanny Żywczok z Bielska-Białej, która nie tylko wytwarza biżuterię, ale tez maluje, szyje, aranżuje wnętrza, haftuje. Specjalnie dla nas przygotowała instrukcję krok po kroku, jak zrobić sutaszowy wisiorek.

Spis treści

  1. Wszechstronne zainteresowania
  2. Obrazy olejne i akwarele, zdjęcia kwiatów
  3. Rodzinne pasje
  4. Haft sutasz – co to jest?
  5. Jak zrobić sutaszowy wisiorek? Instrukcja krok po kroku

Wszechstronne zainteresowania

Jestem pielęgniarką, a urządzaniem wnętrz zajęłam się przypadkiem – opowiada Joanna Żywczok. – Mieszkanie, które kupiliśmy, było w stanie „bardzo surowym”. Z pomocą mojego taty oboje z mężem Marcinem przystosowaliśmy je do naszych potrzeb. Potem przyszedł czas na aranżowanie wnętrz. Był etap intensywnych kolorów, mebli zdobionych techniką decoupage, słodkich dziecięcych pokoików. Dzieci urosły (Janek jest studentem, Mikołaj maturzystą, a Maja gimnazjalistką), a my „dojrzeliśmy estetycznie”. Pracuję nad uspokojeniem wnętrz, ich wyciszeniem. Ściany pojaśniały, meble zmieniły charakter (np. przemalowałam szafki kuchenne, wcześniej pozbawiając je okleiny). Biel stała się wszechobecna, bo stanowi świetne tło dla sezonowych kolorowych dodatków. Jedynymi barwnymi akcentami na ścianach są moje obrazy.

Tylu rzeczy chcę się nauczyć
Autor: Marcin Czechowicz, styl. Jolanta Musiałowicz Jestem szczęściarą. Mam cudowną rodzinę, a mój mąż Marcin bezwarunkowo mnie wspiera. Akceptuje nawet najbardziej szalone pomysły. Przy odnawianiu mebli służy pomocą techniczną i gdy wysiadam – także fizyczną, chociaż wtedy mruczy pod nosem słowa, których wolę nie słyszeć. (śmiech)

Obrazy olejne i akwarele, zdjęcia kwiatów

Moja przygoda z malarstwem zaczęła się dwanaście lat temu. Trafiłam wtedy do Pracowni Sztuk Pięknych prowadzonej przez dr. Krzysztofa Dadaka i jestem w niej do dziś. To miejsce bardzo wiele dla mnie znaczy, przede wszystkim ze względu na ludzi, z którymi spędzam czas przy sztalugach, i prowadzącego, który cierpliwie wyjaśnia tajniki malarstwa, uwrażliwia na kolory i faktury, dając przy tym wolność w wyrażaniu siebie na płótnie. Najczęstszym tematem moich obrazów są kwiaty, ale staram się je przedstawiać w sposób nie do końca oczywisty. Najbardziej fascynuje mnie piękno tych, które już przemijają. Z uwagą obserwuję, jak zmienia je upływający czas. Fotografuję takie właśnie kwiaty od zawsze, wykonuję także zdjęcia makro (zbliżenie na szczegół), bo uzyskane efekty bywają spektakularne. Oczywiście, niekiedy pojawiają się inne tematy na moich obrazach. Szczególnie lubię wodę i niebo. W ogóle jakoś mi blisko do błękitów (śmiech). Obrazy olejne powstają głównie w pracowni. W domu maluję akwarele, które nie wymagają wiele miejsca ani sprzętu. Akwarele są doskonałym lekarstwem na stres. Wyciszają i uspokajają. Wiele z nich powstaje też na wakacjach.

Tylu rzeczy chcę się nauczyć
Autor: Marcin Czechowicz, styl. Jolanta Musiałowicz Sutaszowy wisiorek (można go także wykorzystać np. jako breloczek) będzie świetnie się prezentował na sutaszowym sznureczku. Warto do niego dorobić kolczyki powtarzające dany motyw.

Rodzinne pasje

Pochłania mnie szycie aniołów. To dość pracochłonne, ale nagrodą jest praca nad detalem: fryzurą, butami i dodatkami. Nie szyję nigdy dwóch takich samych (a powstały ich już dziesiątki). Spod mojej ręki wyszły też firanki, zasłonki, poduchy… Wciągnęła mnie także ceramika. Uczy cierpliwości, pokory, a efekt końcowy jest zwykle wielką niespodzianką. Mimo to praca z gliną działa na mnie jak balsam na duszę. Moje anioły ceramiczne mają niebanalną urodę, żeby nie powiedzieć, że są tej urody pozbawione. Marcin i ja oraz Mikołaj gramy na gitarach i śpiewamy. Syn, który gra z nas najkrócej, robi to najlepiej. Cieszymy się, że zdarzają się nam takie chwile „śpiewogrania”, choć nasz repertuar różni się dość znacznie (śmiech). Myślę, że pasje wzbogacają człowieka i są świetnym lekiem przeciwdepresyjnym!

Haft sutasz – co to jest?

Sutasz to technika wytwarzania biżuterii i ozdób ze specjalnych sznurków, kamieni i koralików. Polega na zszywaniu ze sobą sznurków o szerokości od 2,5 do 5 mm. Splot układa się w literę V. Przy pomocy cienkich nici jubilerskich lub monofilowych łączy się ze sobą kilka sznurków, jednocześnie obszywając nimi kamienie naturalne lub sztuczne. Haft sutaszowy to technika dla cierpliwych, jest trudny, wymagający ogromnej dokładności i precyzji. Nazwa tego rodzaju haftu wywodzi się z francuskiego słowa soutache, które oznacza szamerunek, czyli rodzaj ozdób wykonywanych ze sznurków, przyszywanych do wojskowych mundurów. Termin sutasz ma swoje początki również w węgierskim słowie sujtas, które oznacza plecionkę.

Jak zrobić sutaszowy wisiorek? Instrukcja krok po kroku

Do wykonania wisiorka z haftu sutaszowego potrzebne są:

  • kawałek filcu
  • kolorowe sznurki do sutaszu
  • koraliki
  • kaboszon (kamyk lub szkło oszlifowane jak soczewka, najlepiej z jednej strony płaski)
  • igła
  • cienka żyłka
  • klej

Krok 1

Kaboszon przyklej do filcu. Odetnij zbędne fragmenty materiału. Ułóż trzy sznureczki jeden przy drugim splotem w tę samą stronę. Pojedynczą żyłką zszyj sznureczki ściegiem fastrygowym, starając się, żeby igła zawsze przechodziła przez środek sznureczków.

Krok 2

Ułóż zszyte sznureczki wokół kaboszonu i przyszyj do filcu.

Krok 3

Doszyj koraliki w sekwencjach trzy sztuki co trzy milimetry.

Krok 4

Dokładaj kolejne, przygotowane wcześniej elementy i je doszywaj.

Krok 5

Tył wisiorka wykończ kawałkiem filcu, przyszywając go gęstym ściegiem lub przyklejając.

Gotowe! Tak wykonany wisiorek zawieś na rzemieniu, łańcuszku lub kolorowym sznurku. Wisor z suatszu będzie się doskonale prezentował zarówno jako ozdoba czarnej kreacji, jak i bluzki lub sukienki w kolorze jednego wykorzystanych sznurków czy kamieni.

Nasi Partnerzy polecają