9x telewizor w salonie: gdzie urządzić kącik telewizyjny, aby był wygodny. Radzimy jaki kupić telewizor

2014-01-31 11:29

Jaki kupić telewizor? Gdzie powiesić telewizor w salonie, aby stworzyć wygodny kącik telewizyjny? W sklepach zatrzęsienie telewizorów - plazmowe, LCD, LED, 3D. Czym się różnią? Który telewizor sprosta twoim potrzebom? Jak powiesić telewizor w salonie i ukryć kable? Jak wkomponować telewizor w wystrój salonu? Jak urządzić salon z kącikiem telewizyjnym. Przedstawiamy wszystko, co na ten temat trzeba wiedzieć.

Salon to wnętrze do wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. Ważnym elementem jest w salonie telewizor, a jeśli mamy taką możliwość - kącik telewizyjny. Podpowiadamy jak go urządzić, jak powiesić telewizor na ścianie i ukryć kable, by nie sprzeciły salonu. Zanim zadasz pytanie, jaki kupić telewizor, najpierw odpowiedz sam sobie na kilka pytań. Ile czasu spędzasz przed telewizorem? Jeśli mało, godzinę dziennie, wystarczy ci niewielki (19-32-calowy) telewizor LCD. Jeśli więcej, przyda się większy model LCD lub plazmowy. Ile osób liczy twoja rodzina? Jest liczna? Macie zwyczaj wspólnego spędzania czasu w salonie i przesiadywania przed telewizorem? Przyda się wam większy (minimum 32-calowy) telewizor plazmowy - umożliwiający oglądanie telewizji pod różnymi kątami. Co najczęściej oglądasz w telewizji? Filmy akcji? Kanały muzyczne? Sport? Tu najlepszy będzie telewizor plazmowy z szybkim czasem reakcji (czyli gwarantujący dobrą jakość zmieniających się obrazów). Jeśli wolisz programy publicystyczne, wiadomości itp., wystarczy ci LCD. Chcesz używać telewizora do rozmów przez Skype’a, zakupów internetowych czy jako centrum multimedialnego? Spraw sobie Smart TV z funkcją Net TV (np. w ofercie Philipsa). Ile kosztuje telewizor? Najtańsze (do 2 tys. zł) są telewizory LCD poniżej 32 cali. Zakup większego telewizora plazmowego nowej generacji (z funkcją 3D, internetem, Full HD itp.) wiąże się z wydatkiem rzędu 4–10 tys. zł. Jak duży jest salon, w którym pojawi się telewizor? Wielkość telewizora powinna być dopasowana do wielkości salonu. W małym salonie nie sprawdzi się wielkoformatowa plazma. W przestronnym wnętrzu „zniknie” 19-calowy odbiornik. Najbardziej uniwersalne są telewizory o przekątnej długości 32–42" (1 cal to w przybliżeniu 2,54 cm). Warto też zastanowić się, z jakiej odległości będziesz oglądać telewizję. Im większa, tym wymagany większy model.

Salon: kącik telewizyjny

Jak urządzić salon z telewizorem? Ważne parametry to światło dzienne. Aby promienie słoneczne nie odbijały się od ekranu, umieszczamy telewizor jak najdalej od okna lub drzwi balkonowych w salonie. Unikamy stawiania telewizora na tle okien – zbyt duży kontrast męczy oczy. Jaka jest zalecana odległość? Telewizory o przekątnej ekranu 14–15" należy ustawić w odległości 1,5–2,5 m od miejsca, w którym oglądamy telewizję. Telewizory 21–25" wymagają odstępu 2,5–3 m. Przy 26–29" zachowujemy odległość 3–3,5 m, a przy 32–50" 3,5–5 m. Telewizor w salonie powinie być na linii wzroku. Wysokość stolika RTV powinna być dostosowana do wysokości sofy lub fotela. Im niższe siedzisko, tym niższy mebel pod telewizor. Lubisz zmiany w salonie? Dzięki szafce RTV na ruchomych kółkach możesz „wędrować” z telewizorem po pokoju. Przed transmisją emocjonującego programu stawiasz ją blisko sofy. A gdy potrzebujesz więcej przestrzeni, dostawiasz do ściany.

Jak wkomponować telewizor w wystrój salonu

Zapytaliśmy o to architektkę wnętrz. - Wszystko zależy od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt. Jeśli chcemy ukryć telewizor w salonie, polecam meble z mechanizmem chowania odbiornika pod blatem. Jeśli wieszasz telewizor na ścianie w saloni, opraw w ramę z zamykanymi drzwiczkami lub wybierz telewizor np. z kolekcji mirror-art-tv, który po wyłączeniu wygląda jak lustro. Jeśli zamierzasz uczynić z telewizora dekorację salonu, stwórz odrębne tło dla obszaru, na którym ma być usytuowany odbiornik. Najlepiej, by był to kolor wyraźnie odróżniający się od barwy innych sprzętów czy ścian. Warto jednak umieścić w salonie powiązany kolorystycznie drugi element (fotel telewizyjny, etui na piloty, dywanik).

Jak powiesić telewizor w salonie

Rodzaje uchwytów do wieszania telewizora. Wybierając wieszak do telewizora, sprawdź jego maksymalny udźwig (czy jest wystarczający, by wytrzymał ciężar telewizora). Rozważ, czy interesuje cię hak nieruchomy, np. w formie szyny mocowanej do ściany, czy na wysięgniku (regulowanym w poziomie i w pionie). Ostatnia kwestia - gdzie zamierzasz powiesić telewizor? Do wyboru masz uchwyty narożne, sufitowe, naścienne, podszafkowe i do wbudowania w ścianę. Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Dolna krawędź telewizora powinna znajdować się w odległości ok. 100 cm od podłogi. Chodzi o to, by siedząc na kanapie, patrzeć na ekran na wprost (ewentualnie lekko wyżej).

Jak ukryć kable od telewizora?

Nie chcemy, by salon szpeciły kable od telewizora. Najbardziej eleganckim sposobem na ich ukrycie jest zbudowanie „pudła” z płyt g-k w salonie. Ekran znajduje się wtedy na płaszczyźnie ściany, kable biegną między ścianą a płytą. Koniecznie jednak trzeba zadbać o wentylację. Na dole i górze ścianki gipsowej należy zrobić otwory wentylacyjne. Jeśli nie używamy dodatkowych urządzeń (DVD, dekoder), rozwiązaniem jest umieszczenie gniazd prądowych i TV za telewizorem. Kolejną propozycją jest wykucie rynny w ścianie. Wkładamy w nią kable, zaślepiamy paskiem płyty g-k lub sklejką, gipsujemy na równi ze ścianą. Zostawiając otwory na wlocie i wylocie rynny, będziemy mogli w przyszłości dodawać nowe kable. Gdy telewizor już wisi na ścianie, a nam nie uśmiecha się kolejny remont, można nawlec ozdobny peszel (oplot z plecionki) na kable lub użyć maskownicy. Aby maskownica mniej rzucała się w oczy w salonie, warto ją zagruntować i pomalować farbą w kolorze ściany.

Nasi Partnerzy polecają