Agregat prądotwórczy. Kiedy i komu się przyda? Jaki kupić?
Jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła jest pompa cieplna, która często stanowi wyposażenie domu. Niestety w razie awarii prądu możemy mieć kłopot z ogrzewaniem, dlatego warto mieć wyjście awaryjne. Poznajmy wszystkie zalety agregata.
Spis treści
- Agregat z ze stabilizatorem napięcia AVR
- Agregaty z funkcją autostartu
- Generator na benzynę czy diesel?
- Jak kontrolować poziom paliwa?
Agregat prądotwórczy to bardzo przydatne urządzenie. Zazwyczaj korzystamy z niego po to, by mieć awaryjny dostęp do sieci, bądź gdy potrzebujemy dostępu do prądu, np. na działce. Sprzęt ten jest o tyle dobrym systemem, że może wytrzymać naprawdę duże obciążenie – ma bowiem niewielkie pobory energii.
Jak wygląda agregat prądotwórczy? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy do czynienia z czymś, co widzieliśmy ostatnio w filmie science fiction, ale wbrew pozorom agregat jest prosty w obsłudze. Jeśli chodzi o wyposażenie, mamy zarówno elementy zabezpieczające, jak i prąd zmienny, woltomierz, silnik czy wskaźnik paliwa. Na co zwrócić uwagę, wybierając
Agregat z ze stabilizatorem napięcia AVR
Bywa, że gdy do pompy dociera prąd o zbyt niskim lub wysokim napięciu, może dojść do awarii. Jeżeli chcemy tego uniknąć, wybierzmy model ze stabilizatorem AVR. Dostarcza on do pompy prąd o stałym napięciu, niezależnie od obciążenia. Jego zaletą jest to, że posiada niezawodny silnik Diesla chłodzony cieczą. W ten sposób generator może pracować nawet 10 godzin przy pełnym zbiorniku (25 litrów).
Urządzenie posiada też widoczny wskaźnik paliwa, co umożliwia nam kontrolowanie zasobów. Możemy na bieżąco je uzupełniać, a tym samym uruchamiać agregat zawsze wtedy, kiedy zachodzi konieczność. W przypadku gdy mamy w domu starszego typu agregat bez stabilizatora napięcia, wystarczy dokupić regulator napięcia i zamontować go w naszym urządzeniu.
Agregaty z funkcją autostartu
Inną przydatną funkcją w agregatach prądotwórczych jest automatyka SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy), czyli tzw. autostart. Krótko mówiąc, chodzi o mechaniczne przełączenie zasilania ze źródła podstawowego na zasilanie ze źródła rezerwowego. Gdy nie ma prądu, urządzenie automatycznie się uruchamia, zapewniając ciągłość pracy pompy ciepła. Kiedy prąd znów dotrze do gniazdka, wtedy agregat wyłączy się również samoczynnie.
Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że może pracować nawet w czasie naszej nieobecności. Niestety automatyka SZR – podobnie jak w przypadku stabilizatora AVR – nie jest w wyposażeniu wszystkich modeli agregatów. Opcję autostartu posiadają najczęściej profesjonalne agregaty, np. podłączane do sieci elektrycznej budynku przez doświadczonych elektryków.
Generator na benzynę czy diesel?
Agregaty zasilane benzyną są stosunkowo tanie i sprawdzają się zarówno w domach, jak i na niewielkiej budowie. Silnik ma prostą konstrukcję, przez co łatwiej go serwisować. Kolejnym atutem jest to, że sprzęt pracuje cicho. Trzeba jednak pamiętać, że motory napędzane benzyną mają krótszą żywotność w porównaniu z odpowiednikami działającymi na diesel. Przewagą benzyny jest natomiast to, że jest odporna na niskie temperatury i taki agregat łatwiej jest wtedy uruchomić.
Jeśli chodzi o urządzenia napędzane dieslem, są zdecydowanie droższe i nadają się raczej do obsługi imprez plenerowych czy dużych obiektów budowlanych. W tym przypadku silnik cechuje się niskim spalaniem i niższą ceną oleju napędowego, ale koszt ogólny nie zawsze zwraca się podczas eksploatacji.
Jak kontrolować poziom paliwa?
Wskaźnik paliwa to bardzo przydatna funkcja, która informuje nas, czy agregat jest gotowy do pracy. Jeśli zbiornik jest pusty, urządzenie automatycznie przestaje pracować. Czasem zdarza się, że występują tylko chwilowe zaniki prądu, a mimo to sprzęt uruchamia się. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, a w tym czasie paliwo już się zużywa. Wiadomo, że nie mamy możliwości ciągłego monitorowania poziomu paliwa. Co zatem zrobić?
Możemy np. zdecydować się na zakup dużego zbiornika, który trzeba przymocować do agregatu. Innym rozwiązaniem jest wyposażenie sprzętu w odpowiednie czujniki. Niektóre mają nawet możliwość wysyłania sygnału dźwiękowego lub smsa informującego o tym, że zbliża się koniec paliwa. Takie gadżety bez wątpienia są bardzo przydatne i zapewniają komfort użytkowania agregatu.