Hokery do kuchni. Jak wybrać idealne stołki barowe? Te zdjęcia Cię zainspirują!
Moda na hokery wynika z popularności kuchni otwartych na salon. Granicę między strefą kuchenną a salonem często wyznacza wyspa lub półwysep kuchenny. Aby wygodnie przy nich siedzieć potrzebne są właśnie hokery, czyli podwyższone stołki barowe. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed zakupem hokerów do kuchni i nie tylko.
Autor: Getty Images/PC Photography
Modne hokery odmienią Twoje wnętrze! Zobacz stylowe krzesła barowe
Spis treści
Stołki barowe kuszą nas najróżniejszymi kształtami i kolorami. Od najprostszych – podwyższonych taboretów, do wyposażonych w solidne oparcie i podłokietniki. Materiały, z których wykonane są hokery także zadziwiają swoją różnorodnością. Jednak wybierając hoker do kuchni musimy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także na wygodę.
Jak wybrać wygodny hoker?
Optymalna wysokość wyspy kuchennej to 110 cm – zapewnia wygodę stojącej przy niej osobie. Gdy barek jest przedłużeniem dolnej zabudowy kuchennej zazwyczaj jego wysokość wynosi 90 cm. To właśnie od poziomu blatu uzależniamy wysokość hokerów – siedzisko powinno znajdować się 30 cm niżej niż blat, czyli przy wyspie o wysokości 110 cm sprawdzi się hoker z siedziskiem na poziomie 80 cm, natomiast przy barku będącym przedłużeniem szafek – 60 cm.
Podpórka pod stopy powinna znajdować się 40 cm poniżej siedziska. Optymalna wielkość siedziska to 40 x 40 cm. Może być wyposażone w niskie oparcie (zapewniające podparcie tylko lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa), rzadziej w oparcie o regularnej wysokości, jeszcze rzadziej w podłokietniki.
W zależności od rodzaju podstawy siedzisko może być obrotowe lub wyposażone w opcję regulacji wysokości.
Decydując się na zakup trzeba wziąć pod uwagę to, w jaki sposób z hokera będziemy korzystać – czy będziemy siedzieć na nim tylko kilka minut, popijając poranną kawę, czy dłużej, np. w trakcie posiłków lub spotkań towarzyskich. Im częściej i dłużej mamy zamiar z niego korzystać, tym wygodniejszy model powinniśmy wybrać.
Na komfort użytkowania ma wpływ nie tylko siedzisko, ale również rodzaj podstawy – hokery na jednej nodze są zazwyczaj ciężkie i trudno się je przesuwa, wygodniejsze pod tym względem są modele na trzech lub czterech nogach, o lżejszej konstrukcji.
Stołek barowy: jaki kolor, kształt i styl?
Na rynku są dostępne hokery w każdym stylu. Największy wybór jest wśród nowoczesnych, jednak bez problemu można kupić również modele pasujące do wnętrz klasycznych lub rustykalnych. Do wyboru mamy stołki na nogach stalowych lub drewnianych, z siedziskamami z różnych materiałów – począwszy od drewna przez tworzywa sztuczne po metal, popularne są równiez modele z wygodnymi, miękkimi siedziskami tapicerowanymi.
Kształt hokera do kuchni warto dostosować do wielkości przestrzeni, w której będzie ustawiony. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się takie modele, które w całości możemy schować pod blat. Wybierając hoker warto pamiętać o tym, że chociaż teoretycznie to stołek kuchenny, będzie bardzo widoczny z części dziennej. Dlatego musi pasować zarówno do stylu wyspy kuchennej lub barku, jak i do wyposażenia salonu.
Hokery nie tylko do kuchni
Stołki barowe najczęściej stawiamy przy wyspie kuchennej lub barku, jednak sprawdzają się też w innych pomieszczeniach. Stołek barowy sprawdzi się jako krzesło przy blacie roboczym, np. w mieszkaniu z wysokimi parapetami, które są wykorzystywane jako biurko czy toaletka.
Autor: Getty Images/PC Photography
Modne hokery odmienią Twoje wnętrze! Zobacz stylowe krzesła barowe
Autor: Getty Images/1432543179
Jak urządzić stylową kuchnię? Postaw na elegancką wyspę