Biurko narożne: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaj jego zalety i wady
Wygodne biurko to ważny element wyposażenia miejsca do pracy. Niestety nie zawsze wnętrze jest na tyle duże, by zmieścić w nim mebel z odpowiednio dużym blatem – w takim wypadku warto wybrać biurko narożne.
Autor: materiały prasowe IKEA
BRUSALI, 120 x 73 x 73 cm, cena: 299 zł, IKEA
Spis treści
- Jak duże biurko narożne wybrać?
- Jak wyposażone powinno być biurko narożne?
- Biurko narożne – materiały i wygląd
Biurka narożne pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń, choć zajmują mniej powierzchni w pokoju. Mają szerszy blat, głębsza jest też przestrzeń pod biurkiem. Wybierając takie biurko, kierujemy się podobnymi kryteriami jak w przypadku mebla tradycyjnego – musi być ono wygodne i dostosowane do potrzeb osoby przy nim pracującej.
Jak duże biurko narożne wybrać?
Wygodną pracę zapewni nam blat o długości minimum 120 cm i szerokości co najmniej 80 cm, natomiast standardowa wysokość to około 75 cm. Oczywiście mówimy tu o biurku dla „statystycznej” osoby dorosłej, ale sprawa może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku dziecka czy nastolatka lub niskiej bądź bardzo wysokiej osoby. Dlatego wysokość mebla powinna być dostosowana do wzrostu konkretnego człowieka. Łatwo to wymierzyć, siadając przy biurku. Krzesło powinno mieć siedzisko na takiej wysokości, by kolana były zgięte pod kątem prostym, przysuwamy się do biurka i kładziemy przedramiona na blacie – jeśli w tej pozycji łokcie również zgięte są pod kątem 90 stopni, biurko ma idealną wysokość. Pamiętajmy też, że dzieci szybko rosną (zwłaszcza w wieku szkolnym). Jeśli chcemy, by mebel dłużej im posłużył, kupmy biurko z regulowaną wysokością.
Wielkość blatu natomiast warto dostosować do rodzaju czynności, które przy nim wykonujemy. Zastanówmy się, co będzie stało na biurku (monitor, laptop, lampka) oraz ile potrzebujemy miejsca na książki, papiery czy zeszyty. Dzieci i młodzież uczące się z pewnością wymagają dużego biurka narożnego ze względu na sporą ilość pomocy naukowych. Często też odrabiając lekcje, korzystają z komputera. Przedszkolak lub uczeń wczesnoszkolny może mieć w swoim pokoju małe biurko narożne. Dobrze, gdy jego konstrukcja będzie bezpieczna – mebel powinien mieć zaokrąglone brzegi, zwłaszcza rogi, i być stabilny.
.. Jak wybrać biurko dla dziecka? >>>
.. Urządzamy pokój ucznia – poradnik >>>
Jak wyposażone powinno być biurko narożne?
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego biurka narożne powinno mieć szafkę (zwłaszcza gdy nie mamy miejsca na oddzielną komodę), do której możemy włożyć rzeczy podręczne – zeszyty i książki ucznia czy przybory do pracy. Dobrym pomysłem jest zakup biurka narożnego z nadstawką – półkami lub szafkami, które znajdują się nad biurkiem. W przypadku biurka narożnego dla gracza mała nadstawka przyda się jako półka pod monitor – wówczas ekran będzie na wysokości wzroku i grający nie będzie musiał pochylać głowy. Nie tylko takie udogodnienia mają biurka gamingowe. Najczęściej wyposażone są również w półkę na komputer stacjonarny (wybierając mebel, warto sprawdzić, czy półka jest wystarczająco duża) oraz wysuwaną półkę na klawiaturę.
Biurko narożne – materiały i wygląd
Biurka narożne wykonane są najczęściej z drewna lub płyt meblowych – lakierowanych albo oklejanych. Te pierwsze są zazwyczaj droższe, ale wytrzymalsze, łatwiej je też odnowić, gdy się zniszczą. Meble z płyt są trwałe, ale gdy się zniszczą, niestety najlepiej kupić nowe.
Design biurek narożnych jest bardzo zróżnicowany. W sklepach dostaniemy meble w stylu klasycznym i nowoczesnym. Różnią się też kolorystyką, choć ostatnio dużą popularnością cieszą się białe biurka i te w jasnych odcieniach drewna.
Autor: archiwum
Strefę do zabawy wyróżniono ozdobą w kształcie domku i pomalowano. Jasne neutralne kolory użyte w aranżacji pozwalają zaszaleć z barwnymi dodatkami i dekoracjami. Projekt wnętrza i wizualizacje: Studio 36m2
Autor: serwis prasowy Agata
"Dorosłe" meble z kolekcji Boca - do pokoju dziecięcego bądź młodzieżowego, urządzonego w stylu skandynawskim albo nowoczesnym
Autor: Rebel Walls materiały prasowe
Tapeta dla nastolatka z duszą odkrywcy