Czym można zakryć kaloryfer? Maskownice na grzejnik i osłony w formie stolików
W naszym klimacie, o ile nie mamy w całym mieszkaniu ogrzewania podłogowego, kaloryfer będzie nieodzownym elementem naszego wnętrza. Podczas gdy niektórym on nie przeszkadza, drudzy zastanawiają się, czy można zasłonić grzejnik, a jeśli tak, to z czego zrobić osłonę na grzejnik. Dowiedz się, czym można zasłonić kaloryfer! Osłona na grzejnik nie jedno ma imię…
Autor: Mariusz Purta
Spis treści
- Czy można zasłonić grzejnik? Osłona na kaloryfer: tak czy nie?
- Czy osłona na kaloryfer zabiera ciepło?
- Czym można zakryć kaloryfer? Maskownice na grzejnik
- Jak osłonić grzejnik?
- Jak dobrać wymiar maskownicy bez obudowy?
- Jaka jest zalecana odległość maskownicy od grzejnika?
- Maskownica na kaloryfer. IKEA
Czy można zasłonić grzejnik? Osłona na kaloryfer: tak czy nie?
Zwykły, biały metalowy kaloryfer nie zawsze wpisuje się w estetykę naszego wnętrza. Czasami wręcz powoduje, że staje się ono nieustawne i trzeba sporo się namyśleć, jak ustawić meble, a jednocześnie zbytnio go nie przysłonić. Skoro wiemy, że nie należy zastawiać grzejników meblami, to czy można zasłonić grzejnik za pomocą maskownicy?
Tak, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach. Trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. W przeciwnym razie wydajność kaloryfera może się zmniejszyć, a w twoim domu będzie chłodniej. Ważne są również kwestie bezpieczeństwa.
Czy można zasłonić grzejnik? Tak, ale:
- zachowaj przepływ powietrza: obudowa na kaloryfer nie może go ograniczać
- wybierz odpowiedni materiał: osłona na grzejnik musi być odporna na wysokie temperatury, pod ich wpływem nie powinna również emitować żadnych szkodliwych substancji
- dbaj o porządek: maskownica na grzejnik powinna być czysta, zazwyczaj w osłonie znajdują się niewielkie otwory — warto raz w tygodniu je odkurzyć, by kurz nie ograniczył ich światła, a tym samym wydajności kaloryfera
- kup odpowiednią obudowę na grzejnik: osłona na kaloryfer powinna mieć odpowiednie wymiary
Czy osłona na kaloryfer zabiera ciepło?
Tak, osłona może zabierać ciepło i wpłynąć na jego właściwe rozprowadzanie w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że osłona na kaloryfer osłonie na kaloryfer nierówna. Na co zwrócić uwagę?
Osłona na kaloryfer: materiał
Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonano maskownicę. Powinna być zrobiona z takiego tworzywa, które przepuszcza ciepło, np. perforowanej blachy. Gotowa maskownica na grzejnik, jaką możesz kupić w wielu różnych sklepach, została zaprojektowana tak, aby nie naruszać efektywności grzewczej.
Maskownica na kaloryfer: konstrukcja
Jeśli zależy ci na małych stratach ciepła, kup maskownicę na grzejnik w formie panelu, a nie zabudowy. Montuje się ją z przodu kaloryfera, dzięki czemu ciepło nie jest blokowane i istnieje jego swobodny przepływ.
Obudowa na kaloryfer: montaż
Jeśli maskownica na grzejnik będzie zamontowana nieprawidłowo, a miejsce na przepływ powietrza będzie zbyt małe, niewątpliwie wpłynie to na efektywność grzewczą urządzenia.
Czym można zakryć kaloryfer? Maskownice na grzejnik
Czym można zakryć kaloryfer? Najpopularniejszym, ale nie jedynym rozwiązaniem są maskownice na kaloryfer. Często robione są na zamówienie. Można zamówić je przez internet i w kilku krokach spersonalizować. Wybrać nie tylko rodzaj frontu, ale i jego kolor i oczywiście idealny rozmiar. Zazwyczaj wykonuje się je z płyty mdf.
Jak osłonić grzejnik?
Jeśli obawiasz się, że osłona na grzejnik sprawi, że będzie on mniej efektywny, mamy dla ciebie jeszcze dwie ciekawe propozycje. Wcale nie musisz zabudowywać grzejnika!
Możesz “ubrać” go w efektowny ramiak, który będzie się zgrywał z nim kolorem albo wręcz z nim kontrastował. Przy okazji zyskasz niewielką półeczkę, na której możesz ułożyć dekoracje.
Z czego zrobić osłonę na grzejnik? Innym, równie kreatywnym rozwiązaniem jest zabudowanie kaloryfera za pomocą konsolki tak jak na poniższym zdjęciu! Taki mebel łatwo zrobić samodzielnie. W każdym markecie budowlanym kupisz deskę o odpowiedniej szerokości, o której przycięcie do konkretnego rozmiaru możesz poprosić na miejscu.
Nogi kupisz natomiast w internecie lub sklepie z artykułami do produkcji mebli. Tu ogranicza cię już tylko kreatywność. Taka nietypowa maskownica na kaloryfer nie dość, że stanie się ciekawym meblem, to jeszcze nie zaburzy efektywności kaloryfera.
Jak dobrać wymiar maskownicy bez obudowy?
Osłona na kaloryfer może mieć postać panelu bez obudowy lub “skrzynki”, która z każdej strony zakrywa grzejnik. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać wymiar maskownicy bez obudowy, zmierz swój grzejnik.
Do każdej z wartości dodaj 10 cm. Dzięki temu po każdej ze stron kaloryfera maskownica na grzejnik będzie wystawała o 5 cm. Przykładowo, jeśli masz kaloryfer na 100 x 60 cm, kup maskownicę o wymiarach 110 x 70 cm.
Jaka jest zalecana odległość maskownicy od grzejnika?
Między grzejnikiem a kaloryferem należy zachować dystans wynoszący przynajmniej 4 - 5 cm. To pozwoli na swobodny przepływ powietrza.
Maskownica na kaloryfer. IKEA
W sieci IKEA nie kupisz maskownicy na grzejnik. Mimo że IKEA posiada w swojej ofercie panele maskujące, to przeznaczona są one do tworzenia zabudowy meblowej. Nie nadają się do zakrycia grzejnika! Sama sieć również tego nie rekomenduje, ponieważ ich produkty nie posiadają otworów, a maskownica na grzejnik musi być ażurowa!
Autor: Mariusz Purta
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego kaloryfer się zapowietrza? Jak odpowietrzyć grzejnik? Instrukcja krok po kroku