Depilator laserowy: jak działa, co wybrać? Wszystko o depilacji laserowej w domu
Większość kobiet marzy o gładkiej skórze, a codzienna depilacja to uciążliwy i czasochłonny obowiązek. Panowie także korzystają z depilacji różnych części ciała, by pozbyć się nadmiernej ilości owłosienia – co również pochłania sporo czasu. Rozwiązaniem tego problemu jest depilacja laserowa – skuteczna, bezinwazyjna i niemalże bezbolesna. Kojarzy się zazwyczaj z zabiegami w salonach kosmetycznych. Od kilku lat możemy jednak zakupić urządzenia przeznaczone do domowego zabiegu depilacji laserowej. Co trzeba wiedzieć na ten temat, aby wybrać dobry sprzęt i odpowiednio go używać?
Spis treści
- Jak działa depilator laserowy?
- Depilator laserowy – jak używać?
- Depilator laserowy domowy – czego nie robić przed zabiegiem?
- Czy depilacja laserowa może boleć?
- Jaki depilator laserowy będzie najlepszy?
- Depilacja laserowa – efekty
- Depilator laserowy dla mężczyzn
- Depilator laserowy – czy warto?
Jak działa depilator laserowy?
Urządzenie działa na zasadzie promieniowania wiązkami światła, które przedostają się poprzez warstwę skóry do cebulek włosków i uszkadzają je, tak że włos nie może odrosnąć. W mieszkach włosowych wiązka światła łączy się z melaniną, niszcząc cebulki w tak zwanym procesie termolizy. Oczywiście jest to w pełni bezpieczne dla człowieka, bo laser nie wnika w tkanki, a jedynie w skórę.
Depilacja laserowa jest rozwiązaniem, które pozwala skutecznie pozbyć się owłosienia bez negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą tradycyjna, mechaniczna depilacja (wrastające włoski, zacięcia i podrażnienia). Aby uzyskać odpowiedni efekt, należy wykonać serię zabiegów w odpowiednim odstępie czasu.
.. Jak wybrać dobry depilator? >>>
Depilator laserowy – jak używać?
Depilatory laserowe to urządzenia bardzo łatwe w użytkowaniu. Depilację wykonujemy na sucho, a więc możemy to zrobić niemalże w każdych warunkach. Przed domowym zabiegiem należy wydepilować nogi (włoski nie powinny być widoczne), a następnie zrobić próbę na niewielkim kawału skóry, aby ustawić moc lasera. Zależy ona od koloru włosków, karnacji i grubości skóry. Warto wiedzieć, że skóra ciemnobrązowa lub czarna nie powinna być poddawana depilacji laserowej.
Urządzenie przykładamy do skóry i naciskamy, wypuszczając wiązkę lasera. Czynność tę należy powtarzać, stopniowo przesuwając się po wybranych partiach ciała.
Warto wiedzieć: depilacja laserowa nóg bywa czasochłonna – na pojedynczy zabieg trzeba sobie zarezerwować około 1,5 godziny. Depilowanie okolic bikini powinno zająć nie więcej niż 45 minut.
Depilator laserowy domowy – czego nie robić przed zabiegiem?
Przede wszystkim unikajmy opalania oraz solarium. Nie wykonujmy również żadnych zabiegów dermatologicznych, takich jak peelingi, i nie usuwajmy włosków woskiem lub depilatorem. Planując depilację laserową, należy również zaniechać stosowania leków sterydowych oraz picia herbaty z dziurawca – tak zwane zioła światłoczułe w połączeniu z laserem mogą wywołać obrzęki, a nawet poparzenia skóry.
Czy depilacja laserowa może boleć?
Teoretycznie jest to zabieg całkowicie bezbolesny, ale wszystko zależy od naszych indywidualnych cech – niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort w czasie zabiegów lub delikatne mrowienie. Warto pamiętać, że depilacji laserowej powinny unikać kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę lub nowotwory. Laser nie jest również zalecany osobom, które cierpią na bielactwo lub mają bardzo wrażliwą skórę.
.. Wybieramy dobrą prostownicę >>>
Jaki depilator laserowy będzie najlepszy?
Domowy depilator laserowy to sprzęt, który nie powinien być tani – liczy się bowiem jakość wykonania i komfort użytkowania. Kupując urządzenie, zwróćmy uwagę na:
- Powierzchnię, jaką będziemy mogli objąć wiązką lasera za jednym razem. To przyspiesza czas zabiegu.
- Liczbę impulsów emitowanych przez depilator – to odpowiada za skuteczność zabiegu i skraca jego czas.
- To, czy depilator ma funkcję regulowania mocy. Będzie niezbędna w przypadku depilacji pach, twarzy i okolic intymnych.
- Wykonanie oraz sposób trzymania urządzenia – depilator powinien być solidnie wykonany i musi leżeć w dłoni jak ulał. Lepiej zaufać sprawdzonym, znanym markom.
- To, czy ma wyświetlacz LCD.
- To, czy jest wyposażony w czujnik kontaktu ze skórą. Dzięki temu laser nie wyśle impulsu w sposób przypadkowy.
- To, czy urządzenie ma akumulator, czy działa wyłącznie po podłączeniu do prądu. Najlepiej, aby depilator działał w oparciu o obydwie funkcje.
Depilacja laserowa – efekty
Po serii zabiegów (około pięciu-siedmiu) można się cieszyć idealnie gładką skórą. Jeżeli zabiegi zostały wykonane skrupulatnie, włoski powinny zniknąć na stałe. W sytuacji gdy zaczną odrastać, to znak, że czegoś nie dopilnowaliśmy. Czasem za odrastanie włosków odpowiadają również zmiany hormonalne.
Depilator laserowy dla mężczyzn
Czy panowie mogą skorzystać z domowego depilatora laserowego? Tak, ale uwaga: nie wolno używać go do okolic twarzy oraz narządów płciowych. Swobodnie mogą jednak korzystać z niego, po to by wydepilować klatkę piersiową, pachy oraz plecy.
Depilator laserowy – czy warto?
Zdecydowanie tak, pod warunkiem że mamy ciemne włoski i w miarę jasną karnację. Wówczas depilator na pewno zadziała prawidłowo. Ceny depilatorów wahają się od około 400 zł do nawet kilku tysięcy – jednak w porównaniu do wydatków, jakie przeznaczamy na codzienną, tradycyjną depilację, nie są to duże kwoty. Ta inwestycja szybko się zwróci. Depilator laserowy do twarzy, okolic bikini, nóg i pach to sprzęt, który zdecydowanie warto mieć w domu.
Autor: Thinkstockphotos.com
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Płytki ścienne (kolekcja Martynika) z przestrzenną fakturą fantastycznie dekorują prosto urządzoną łazienkę. Delikatny, pastelowy odcień mięty wprowadza zaś przyjemną dawkę koloru
Autor: archiwum
Urządzona w kolorach ziemi sypialnia jest przytulnym azylem. Szerokie wygodne łóżko wypełnione poduchami zachęca do długiego wylegiwania się. Tapicerowany zagłówek na całą szerokość ściany wygląda bardzo elegancko i daje dobre oparcie plecom w czasie lektury w łóżku. Praktyczna półka nad nim może pomóc w stworzeniu przyjemnego nastroju, gdy postawi się na niej świeczniki. Projekt wnętrz: Marta MeresińskaRealizacja: ITOdesignZdjęcia: Robert Witt