Dom inteligentny. Całkiem potrzebne gadżety!
Co oznacza sformułowanie „dom inteligentny”? Czy to tylko drogie gadżety czy systemy naprawdę ułatwiające życie? Dom inteligentny oznacza teraz dom bezpieczny, funkcjonalny i oszczędny. Wyposażony w nowoczesne systemy automatyki i czujniki połączone z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym możemy mieszkać jeszcze wygodniej.
Autor: materiały prasowe
Manipulator INT-TSG do obsługi systemów alarmowych Integra oraz Versa, wyposażony jest w dotykowy ekran o przekątnej 4,3". Duże czytelne piktogramy ułatwiają obsługę i informują o stanie systemu. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran urządzenia, by dowiedzieć się np., czy czuwa system alarmowy, aktywne jest oświetlenie na zewnątrz domu lub uruchomione zraszanie zieleni. Cena zależna od zestawu, satel.pl
Spis treści
Technologie zwane inteligentnymi na dobre zagościły w naszej codzienności. Telefony, AGD czy samochody z wysokim IQ nikogo już nie dziwią. Coraz chętniej decydujemy się też na systemy automatyki domowej, które ściśle łączą bezpieczeństwo z wygodą. Sterowanie oświetleniem, roletami czy bramą wjazdową – wszystko jedno, czy siedzimy na kanapie w salonie, czy jesteśmy na drugim końcu świata. Po pierwsze jest komfortowe, po drugie daje możliwość symulowania naszej obecności w domu, co z kolei odstrasza nieproszonych gości. Aplikacje do urządzeń mobilnych pozwalają na obserwację i kontrolę domu nawet wtedy, gdy nas nie ma. Nowoczesne czujniki mogą nie tylko zaalarmować nas o niebezpieczeństwie, ale nawet je zminimalizować lub wyeliminować, np. odcinając wodę, dopływ gazu lub prądu. Inteligentny dom to także przestrzeń tak dostosowana do warunków fizycznych i preferencji właściciela, by dbać o jego komfort i zdrowie.
Kiedy montować inteligentną instalację?
Wraz ze wzrostem stopy życiowej rosną oczekiwania lepszej jakości codziennego życia. Jeśli chcemy mieć w pełni zautomatyzowany inteligentny dom, zarówno pod kątem wygody, jak i bezpieczeństwa, musimy liczyć się z dużymi kosztami i instalacją wymagającą poprowadzenia okablowania i montażu paneli sterujących. Wszystko trzeba zaplanować już na etapie budowy lub remontu mieszkania. System można rozbudowywać, dodając kolejne zintegrowane urządzenia. Tańszym rozwiązaniem są kamery i czujniki, które nie potrzebują inteligentnej instalacji. Nowoczesne systemy oferują wiele praktycznych rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo – na przykład możliwość sprawdzenia statusu wszystkich urządzeń działających w czasie rzeczywistym, stały dostęp do monitoringu domu i posesji oraz mailowe i SMS-owe zawiadomienia o zagrożeniach, wykorzystując jedynie internet i smartfon z odpowiednią aplikacją.
Czytaj też: ogrzewanie podłogowe - zalety i wady
Najważniejsze funkcje inteligentnej instalacji:
Inteligenty dom, to dom, którego funkcjami możemy zarządzać nawet na odległość. Są to:• zdalne sterowanie instalacjami: oświetleniem, regulacją temperatury, roletami lub wybranym scenami – przy pomocy internetu i specjalnej aplikacji w smartfonie lub tablecie• receptor temperatury służy do sterowania ogrzewaniem podłogowym, wspomaga system pożarowy i ochrony przed mrozem • system może być wyposażony w kamerę wewnętrzną, czujnik otwarcia drzwi lub okna, czujnik ruchu i pilot. Istnieje też możliwość powiadomienia o zarejestrowanym ruchu w domu podczas naszej nieobecności i wysłanie powiadomienia na smartfonie • nowoczesne video - domofony ułatwiają otwieranie drzwi i domu bez konieczności wychodzenia z domu i ryzyka wpuszczenia nieznajomego do domu.
Czytaj też: oświetlenie na pilota
Autor: materiały prasowe
System automatyki domowej D-Link.
Autor: Berker by Hager