Ekran projekcyjny, czyli kino w domu. Co wybrać?
Kino w domu obecnie może mieć każdy – przyzwoity projektor HD do domowego użytku to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. Dzięki temu możemy cieszyć się ekranem 100-calowym lub większym. Jednak sam projektor to nie wszystko, ponieważ kluczowym elementem jest także ekran projekcyjny. Może to być specjalnie pomalowana ściana, ekran projekcyjny elektryczny chowany w suficie lub inne rozwiązanie – podpowiadamy, co wybrać.
Spis treści
- Projektor kontra telewizor – zalety dużego ekranu
- Czy potrzebujemy ekranu projekcyjnego do filmów?
- Rodzaje ekranów projekcyjnych – jaki ekran projekcyjny wybrać?
- Ile kosztuje ekran projekcyjny?
- Ściana jako ekran projekcyjny – wady i zalety rozwiązania
- Ekran projekcyjny to prawdziwe kino w domu
Projektor kontra telewizor – zalety dużego ekranu
Kino w domu to świetna rzecz, zwłaszcza że jakość dźwięku i obrazu w kinowych multipleksach nie zawsze zachwyca, a my możemy mieć komfortowe kino z wygodną kanapą dla siebie i bliskich. Co trzeba wiedzieć o projektorach, gdy mamy na to ochotę? Przede wszystkim obecne projektory są nieco przestarzałe, jeśli porównamy je z tym, co oferują telewizory. Projektor, który rzeczywiście może rywalizować z telewizorem, kosztuje... kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie sprzęty, oferujące natywną rozdzielczość 4K i wsparcie dla technologii HDR, produkowane są przez firmy Sony i JVC. Projektory radzące sobie z 4K to wydatek minimum 5 tysięcy złotych, natomiast projektory HD kosztują około 2 tysięcy złotych.
Oprócz projektora potrzebujemy źródła sygnału, ponieważ sam projektor, tak jak monitor, nie jest wyposażony w tuner telewizyjny. Niezbędny jest więc dekoder, odtwarzacz płyt Blu-ray, komputer, odtwarzacz multimedialny lub konsola. Potrzebujemy też głośników. Ponadto niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pokoju – konieczne jest jego zaciemnienie (w końcu od wiosny do jesieni zmrok zapada późno) oraz ekran projekcyjny albo przynajmniej odpowiednio przygotowana ściana. Dlatego też projektor nie jest tak uniwersalny jak telewizor, a w tej chwili na rynku są już telewizory 82-calowe kosztujące mniej niż 10 tysięcy złotych. Projektor to frajda i radość z olbrzymiego ekranu, wymaga jednak stosownych przygotowań i minimum wiedzy technicznej. Do projektora powinniśmy mieć oddzielny pokój albo tak przygotowany salon, by był w stanie w ciągu kilku minut zamienić się w sale kinową. Przejdźmy jednak do clou, jakim jest ekran projekcyjny.
.. Nagrywarka DVD – co wybrać? >>>
Czy potrzebujemy ekranu projekcyjnego do filmów?
W teorii do korzystania z projektora wystarczy nam dowolny kawałek gładkiej ściany. Co więcej, producenci projektorów reklamują niektóre urządzenia z funkcją dostosowania obrazu do kolorowej ściany. Oczywiście można z tego skorzystać i wyświetlić w taki sposób obraz. Niemniej to raczej prowizorka i rozwiązane do okazjonalnego oglądania na działce, na wakacjach i w przypadku gdy projektor jest bardziej gadżetem, niż ma służyć jako kino domowe. Ekran projekcyjny wykonany jest natomiast ze specjalnego materiału, którego zadaniem jest odpowiednie przyjęcie światła. Dzięki temu obraz jest bardziej wyrazisty, ma wyższą jasność i sprawia wrażenie ogólnie lepszej jakości. Ponadto gdy mówimy o typowym ekranie, to możemy go zawsze schować i w ten sposób mieć na ścianie mniejszy telewizor do oglądania filmów w dzień czy obrazy albo cokolwiek innego.
Rodzaje ekranów projekcyjnych – jaki ekran projekcyjny wybrać?
Najpierw musimy zastanowić się nad tym, jakiego ekranu projekcyjnego potrzebujemy. Czy ma to być ekran projekcyjny przenośny, czy też ścienny, a może zwijany ścienno-sufitowy?
Ekran projekcyjny na statywie to inna ciekawa opcja, ale raczej biznesowa niż domowa. Istnieją jednak projektory do użytku domowego i ekrany projekcyjne na statywie, które dobrze radzą sobie w półmroku. Stanowią dobry sposób na skorzystanie z projektora na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy na działce. W domu raczej ekran projekcyjny na statywie będzie zajmował zbyt dużo miejsca.
Typowy ekran projekcyjny to model ścienny, który montujemy na stałe. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w oddzielnych pokojach, które pełnią funkcję kina domowego. Główna zaleta? Przede wszystkim możliwość zastosowania najwyższej jakości materiałów. Ekran projekcyjny jest sztywniejszy i lepiej przyjmuje obraz z projektora.
Ekrany ścienno-sufitowe to ekrany zwijane, które można szybko ukryć albo zabudować przy suficie podwieszanym. Ekran może być ściągany ręcznie, ale coraz częściej stosuje się sterowanie elektryczne za pomocą pilota, przycisku na ścianie czy w ramach systemu domu inteligentnego. Obecnie można dokonać takiej automatyzacji, aby w momencie uruchomienia projektora zasuwały się także rolety w oknach, gasło światło i wysuwał się ekran projekcyjny.
.. Jak zaaranżować kącik TV w salonie? >>>
Warto zastanowić się też nad tym, jakiego koloru ma być ekran: bardziej srebrzysty, półmatowy czy też matowy. Wszystko zależy od używanego projektora oraz cech wybranego pomieszczenia. Istnieje też możliwość zastosowania tylnej projekcji (projektor umieszczony jest za ekranem). Wtedy wymagany jest inny typ ekranu, odpowiednio wyświetlający obraz.
Kolejna istotna kwestia to format. Ekrany o proporcjach 4:3 odchodzą w niepamięć wraz ze starymi komputerami, ale to i tak rozwiązanie biznesowe. W przypadku kina domowego stosuje się głównie proporcje 16:9 znane z telewizorów. Niektórzy mogą się jednak pokusić o ekran szerszy, typowy dla kina, czyli o proporcjach 21:9.
Ile kosztuje ekran projekcyjny?
Koszt ekranu projekcyjnego to wydatek od około 150 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie ma to być budżetowe rozwiązanie, warto zakup projektora i ekranu skonsultować z profesjonalistami. Na rynku jest kilka firm zajmujących się tworzeniem prywatnych sal kinowych i indywidualnych rozwiązań salonowych.
Ściana jako ekran projekcyjny – wady i zalety rozwiązania
Ciekawym i stosunkowo tanim sposobem na stworzenie ekranu projekcyjnego jest wykorzystanie ściany. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych elementów, sterowania, ram. W dodatku gdy zmienimy zdanie, możemy ją szybko przemalować. Wadą jest natomiast konieczność przeznaczenia miejsca właśnie na ekran projekcyjny. Tej ściany w inny sposób już nie wykorzystamy. Będzie to duża, 120-150-calowa powierzchnia jedynie do oglądania filmów. Warto skorzystać przy tym ze specjalnych farb albo odpowiednich mieszanek stworzonych z myślą o srebrnym ekranie. Farby takie mają nie tylko odpowiednią barwę, lecz także specyficzną strukturę – tak aby „zachowywały się” jak ekran do filmowej projekcji. Są zresztą droższe od zwykłych farb. Zapłacimy za nie od 100 do 300 zł za 0,5 l, a musimy liczyć się z malowaniem dwóch-trzech warstw.
Ekran projekcyjny to prawdziwe kino w domu
Projekcja filmów w domowym zaciszu to prawdziwa frajda. Możemy codziennie czuć się jak w kinie, i to niezwykle ekskluzywnym, bo z ulubionymi napojami, przysmakami i przede wszystkim filmami, serialami czy grami. Ekran projekcyjny to także naprawdę duży obraz – przeciętne rozmiary to 100, 120 czy 150 cali. Tymczasem typowe telewizory mają obecnie 55-65 cali. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to także wyzwanie logistyczne oraz dość kosztowne przedsięwzięcie, jeśli zależy nam na uzyskaniu najlepszych, prawdziwie kinowych efektów.
Autor: materiały prasowe LG
Telewizor z rolowanym ekranem
Autor: Maria Miklaszewska
Kącik telewizyjny zaaranżowano w stylu eko: mamy tutaj drewnianą podłogę, stolik kawowy z pnia, plecioną lampę, huśtawkę... A wszystko w kolorach kojarzących się z naturą: beżach, brązach, bielach i szarościach
Autor: agencjafree/living4media
Telewizor na tle białej ściany. Jednak dzięki umiejętnemu zrównoważeniu ciemnymi bryłami fotela i pieca - kozy, telewizor nie wybija się na pierwszy plan w aranżacji salonu.