Fotel finka - historia, przeznaczenie, inspiracje. Gdzie kupić fotel finka?
Fotel finka to potoczna nazwa fotela fińskiego. Model od 90 lat cieszy się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą wyjątkowej estetyki, modernistycznego designu, lekkiej funkcjonalnej konstrukcji i ponadczasowego wzornictwa, które zachwyca użytkowników na całym świecie.
Spis treści
- Fotele finka – historia
- Dla kogo przeznaczony był fotel finka?
- Fotel finka do salonu
- Gdzie kupić oryginalny fotel finka?
- Fotele finka – producent
- Pokrowiec na fotel finka
- Meble do salonu - inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ
Fotele finka – historia
Pierwowzorem współczesnej odmiany fotela był model zaprojektowany przez słynnego fińskiego architekta Alvaro Aalto. Współpracował on z Otto Korhonenem – właścicielem firmy produkującej meble. W późniejszym okresie firma opracowała metodę gięcia drewna, która została wykorzystana w wielu realizacjach Aalto.
Jeden z większych projektów architekta stanowiły szpital i sanatorium w miejscowości Paimio w południowo-zachodniej Finlandii. Oprócz projektu architektonicznego Aalto zajął się również wnętrzami i meblami dla personelu oraz pacjentów ośrodka.
W latach 1931-1933 architekt wykonał projekty kilku modeli krzeseł i foteli. Niektóre z nich zyskały nazwę od miejscowości, w której znajdowało się sanatorium, a więc „Paimio Chair”. Równie popularnym meblem jest „Armchair 42” nazywany „Small Paimio” oraz „Armchair 402”. W Polsce te fotele przyjęły wspólną nazwę - fotel finka.
Dla kogo przeznaczony był fotel finka?
Wspomniane fotele zostały zaprojektowane dla osób chorych na gruźlicę. Odpowiedni kąt odchylenia oparcia (np. 110°) ułatwiał pacjentom swobodne oddychanie. Wygodne siedzisko polepszało zaś komfort siedzenia, a sklejone, cienkie paski drewna tworzące elastyczny stelaż nóg amortyzowały ruchy pacjenta.
Materiały użyte do produkcji fotela to gięta sklejka, gięta laminowana brzoza oraz lita brzoza. Fotele finka zaprojektowane do sanatorium przez Alvaro Aalto mogły być sztaplowane – forma krzesła umożliwiała ustawianie wielu modeli w stosy, co zapewniało oszczędność miejsca podczas przechowywania i ułatwiało transport.
Fotel bujany: co wybrać? >>>
Fotel finka do salonu
Mimo że fotel finka początkowo służył jako wygodny fotel dla osób chorych na gruźlicę, to wkrótce znalazł swoje zastosowanie w znacznie szerszych kręgach. Zainteresowali się nim prywatni właściciele domów, dla których liczyło się dobre wzornictwo i komfort użytkowania.
Łukowe podłokietniki fotela ułatwiają siadanie i wstawanie. Rama z giętej sklejki o miękkiej, krzywoliniowej, giętej formie nadaje fotelowi ciekawy, płynny kształt. Zalety fotela fińskiego sprawiły, że stał się popularnym meblem wchodzącym w skład kompletu wypoczynkowego wielu polskich salonów.
Gdzie kupić oryginalny fotel finka?
Oryginalne fotele zaprojektowane przez Alvaro Aalto możemy zakupić u fińskiej firmy Artek. Przykładowo fotel „Armchair 42” dostępny jest z siedziskiem w dwóch kolorach – białym i czarnym.
Fotel o lekkiej formie ma wymiary: 75 cm głębokości, 72 cm wysokości i 60 cm szerokości. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach o achromatycznych barwach, skandynawskich, w zestawieniu z niską ławą lub stolikiem kawowym.
Fotele finka – producent
Fotele finka inspirowane ikonicznym projektem fińskiego architekta znajdziemy u wielu producentów. Na przykład w sklepach IKEA występują w wersji tapicerowanej w różnych kolorach pokrycia.
Obok szarości, beżów, écru, antracytu, czerni i brązu znajdziemy tkaniny bawełniane w kolorach: granatowym, zielonym czy pomarańczowo-czerwonym. Wybrane modele foteli fińskich dostępne są z podnóżkiem tapicerowanym tą samą tkaniną.
Fotel finka znajdziemy w ofercie m.in.: IKEA, Allegro, Agata Meble, Bodzio, Abra, a jeśli chcemy kupić model używany w dobrej cenie i go odnowić, warto zajrzeć na OLX.
Pokrowiec na fotel finka
W sprzedaży internetowej oraz sklepach stacjonarnych dostępne są pokrowce na fotel finka. Rozwiązanie to umożliwia wymianę poprzedniej tkaniny w przypadku jej zużycia lub szybką metamorfozę mebla.
Niektórzy producenci oferują pełną konfigurację parametrów fotela finka. Możemy wybrać konkretny model fotela, następnie kolor i rodzaj tapicerki – obicia (skórzane, pikowane, zmywalne) oraz rodzaj i kolor drewna (wenge, dąb czy olcha).
Wygodne fotele do salonu >>>
Meble do salonu - inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Rowico
Krzesła w stylu loftowym wprowadzają lekkość i element zaskoczenia do wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym.
Autor: HAY materiały prasowe
Prostokątny stolik kawowy Eiffel to lekka optycznie forma oraz aż dwa przestronne blaty
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Fotele Egg (z lewej) i Swan (z prawej) - doskonałe przykłady duńskiego wzornictwa