Fotele masujące i ich zalety: urządź domowy gabinet masażu
Ulga dla zmęczonych mięśni, a także łagodzenie stresu – m.in. takie korzyści zapewniają fotele masujące. Długo nieznane w domach prywatnych, coraz śmielej wychodzą poza gabinety SPA i masażu. Sprawdź, jakie zalety ma fotel masujący i jak wybrać model dla siebie.
Spis treści
- Jak wybierać fotele masujące?
- Fotele masujące w praktyce – jak działają?
- Fotele masujące z zaawansowanymi funkcjami
- Najciekawsze meble do salonu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Fotele masujące można znaleźć nie tylko w gabinetach masażu, lecz także np. w centrach handlowych. Tam zresztą łatwo sprawdzić, jak działa takie urządzenie-mebel. Fotel masujący to bowiem połączenie klasycznego mebla wypoczynkowego z zaawansowaną technologią masażu. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo atrakcyjne i można się zastanowić, dlaczego nie cieszy się dużą popularnością w domach. Otóż odpowiedź jest prosta: wysokiej jakości fotel masujący to wydatek rzędu nawet 10 tysięcy złotych i więcej. Jednak już za połowę tej ceny można znaleźć fotel do masażu, który spełni oczekiwania domowników. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?
Jak wybierać fotele masujące?
Najpierw trzeba się dobrze zastanowić, jakie funkcje fotela do masażu będą potrzebne na co dzień. Jeśli chodzi po prostu o masaż (bez takich funkcji jak ozonowanie czy nawet masaż w rytm muzyki), warto skupić się na modelu z podstawowymi funkcjami. Najczęściej będą to trzy rodzaje masażu: dla zmęczonego ciała, relaksacyjny oraz pobudzający ciało. Podstawowe znaczenie ma masaż pleców. Fotel może też wymasować kark, barki, pośladki i łydki. Jeśli jest taka możliwość, przed zakupem warto przetestować fotel w sklepie. W przypadku zakupów online lepiej wybrać fotel masujący z regulacją nachylenia oparcia oraz podnóżków. To zagwarantuje pełne dopasowanie fotela do potrzeb.
Druga sprawa to dokładne sprawdzenie producenta. Najlepiej zdecydować się na fotel masujący firmy, która specjalizuje się w takich produktach. Równie istotne jest samo pochodzenie fotela. Najtańsze modele z Chin znacznie ustępują tym produkowanym np. w Japonii.
Poza samymi funkcjonalności należy oczywiście zwrócić uwagę na design fotela masującego, który będzie stałym elementem wyposażenia mieszkania. Dostępne są modele inspirowane fotelami w stylu klasycznym, ale też futurystyczne – lepsze dla fanów nowoczesnego wzornictwa i gadżetów we wnętrzach. Jeśli chodzi o tapicerkę, lepiej sprawdzi się skóra naturalna. Ekologiczna zapewnia gorszy komfort dla skóry (która mniej oddycha), poza tym szybciej może pękać.
Nasza rada: fotel masujący obity brązową skórą dobrze wpasuje się w aranżację salonu w stylu klasycznym.
Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Fotele masujące w praktyce – jak działają?
Fotel masujący emituje drgania, które rozluźniają mięśnie, a także „naśladują” ruchy wykwalifikowanego masażysty, takie jak ugniatanie, wałkowanie, oklepywanie i głaskanie. W zależności od technologii zastosowanej w danym fotelu można regulować szybkość masażu i jego siłę. Im droższe fotele masujące, tym można liczyć na ciekawsze funkcje. Oprócz standardowych masaży relaksacyjnych i na zmęczone ciało mogą to być masaże terapeutyczne, rozciągające i punktowe. Dobór funkcji (a więc określonego modelu fotela) zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli na co dzień wystarczy masaż relaksacyjny, nie ma potrzeby kupowania drogiego fotela z wieloma funkcjami.
Sterowanie fotelem odbywa się za pomocą panelu elektronicznego umieszczonego na jednym z podłokietników. Można też wybrać fotel masujący z pilotem i w ten sposób regulować jego działanie.
Fotele masujące z zaawansowanymi funkcjami
Zaawansowane funkcje w fotelach masujących to nie tylko różnorodność masaży, lecz także pełne korzystanie z nowinek technologicznych. Fotel masujący może mieć dodatkowo funkcję ozonowania czy terapii prądem o niskiej częstotliwości. A może fotele masujące z głośnikami, słuchawkami, odtwarzaczem DVD? Takie modele również są dostępne. Masaż w rytmie ulubionej muzyki z pewnością dostarczy miłych wrażeń. Tyle tylko że taka funkcja mocno podnosi cenę fotela!
Mimo wielu zalet fotel masujący to duży wydatek i nie każdy może sobie na taki pozwolić. Ale można iść na skróty i skorzystać z o wiele tańszej alternatywy, jaką stanowią maty masujące nakładane na fotele. Najlepiej sprawdzają się w trakcie długiej podróży samochodem. Maty masujące są najczęściej sterowane pilotem, a zasilacz podłącza się do zapalniczki samochodowej. Jeśli planujemy zamontować matę na stałe, powinna być perfekcyjnie dopasowana do fotela, tak by się nie ślizgała. Maty masujące śmiało można nakładać także na zwykle fotele wypoczynkowe w salonie.
Autor: Marcin Czechowicz
Sofa szara w salonie w stylu industrialnym.
Najciekawsze meble do salonu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Praktyczne i wygodne meble wypoczynkowe to podstawa aranżacji salonu. Obejrzyj gotowe inspiracje ze zdjęciami!
Autor: agencjafree/living4media
Salon w nowoczesnym stylu tonie w szarości i bieli. Bujany fotel na drewnianych płozach, o opływowym kształcie siedziska wprowadza lekkość i radość do chłodnego wizualnie wnętrza.
Autor: Mariusz Purta
W tym jasnym, minimalistycznym salonie z nutką fantazji na pierwszy rzut przykuwa żyrandol o futurystycznej, odważnej formie. Szafa bez uchwytów oklejona dębowym fornirem pasuje stylem do narożnej, szarej sofy postawionej na białej podłodze. Otaczają ją dwie lampy podłogowe, z okrągłymi kloszami i uzupełniające się stoliki kawowe.
Autor: archiwum
Jasny salon otwarty na kuchnię urządzony został z wykorzystaniem szarej, narożnej sofy, ozdobnego lustra i poduszek w jasnych, pastelowych kolorach.