Garderoba czy szafa? Jak je dobrze zaplanować? PORADNIK

2024-05-08 13:20

Garderoba – kto z nas o niej nie marzy? Albo chociaż o dobrze zorganizowanej szafie wnękowej. Tak, by przechowywane w niej rzeczy były łatwo dostępne i uporządkowane.  Bo garderoba przestaje już być ciemnym schowkiem. Powoli staje się pełnoprawnym pomieszczeniem. Podpowiadamy jak urządzić garderobę, na co zwracać uwagę, które wymiary są ważne?

Spis treści

  1. Garderoba czy szafa? Wykończenia
  2. O czym pamiętać projektując garderobę?
  3. Szafa: najważniejsze jest jej wnętrze!
  4. Najważniejsze wymiary, które trzeba wziąć pod uwagę, urządzając garderobę lub szafę
  5. Kolor ścian w garderobie
  6. Projekt garderoby: otwartość niejedno ma imię
  7. Akcesoria do szaf i garderób: ładne i praktyczne
  8. Oświetlenie garderoby: kolory dobrze widoczne
  9. Ważna sprawa: wentylacja!
  10. Szafa i regały wolnostojące

Oblicze garderoby, zwłaszcza w osobnym pomieszczeniu, od kilku lat wyraźnie się zmienia. Nie jest już to ciasne pomieszczenie z metalowymi drążkami i półkami, szczelnie zamknięte. Od kilku lat producenci mebli i architekci wnętrz lansują pomysły na otwartą przestrzeń, umieszczoną w sąsiedztwie sypialni lub łazienki, a najlepiej pomiędzy nimi.

Nowoczesne, coraz bardziej szlachetne materiały sprawiają, że garderoba z otwartymi regałami czy przeszklonymi szafami, staje się pełnoprawnym pomieszczeniem, spójnym stylistycznie z innymi, reprezentacyjnymi. Do wystroju garderoby dodawane są wygodne siedziska, stoliki, wyspy z szufladami, ozdobne rośliny. Pojawiła się więc konieczność umiejętnego balansowania pomiędzy tym to co ukrywane i co eksponowane.

Garderoba czy szafa? Wykończenia

Półki, regały i komody w garderobach wykonywane są nie tylko z lakierowanego mdf, fornirowanych płyt i laminatów. Teraz meble mogą być tapicerowane tkaninami albo skórą naturalną lub ekologiczną. Tak wykończone szuflady są świetnym tłem dla męskich i damskich dodatków. Rzeczy rzadziej używane, przechowywane na wyższych półkach możemy umieszczać w ozdobnych walizkach wykonanych z materiałów, którymi obite są meble w luksusowej garderobie.

Na międzynarodowych targach pojawiają coraz to bardziej zaskakujące nowości dotyczące wyposażenia garderób. W szufladach do przechowywania biżuterii pojawiają się osobne przegródki do pierścionków, wisiorków czy broszek.  Są osobne szufladki na zegarki elektroniczne i mechaniczne… Duże blaty centralnie ustawionych wysp z szufladami ułatwiają dobieranie poszczególnych elementów garderoby, można na nich też postawić filiżankę z kawą itp.

Rzadziej noszone ubrania dobrze jest zabezpieczyć przed kurzem  - producenci proponują wolnostojące witryny lub szklane, przezroczyste fronty. Oświetlenie poszczególnych elementów aranżacji garderoby jest już standardem: LEDy – pojawiają się nie tylko w szafach, ale są zintegrowane z drążkami do wieszania ubrań oraz montowane w każdej szufladzie. Światło gaśnie w momencie zamknięcia mebla. Kolorystyka wystroju jest dowolna: jasna czy ciemna – zależy od wystroju sąsiadujących sypialni i łazienki.

Czytaj też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie?

Sonda
Kupujesz ubrania w sieciówkach typu Reserved?
Nowoczesna garderoba
Autor: agencjafree/living4media

O czym pamiętać projektując garderobę?

O dobrze zaprojektowanej garderobie świadczy panujący w niej (lub nie)porządek. By tak było, rzeczy powinny być łatwo dostępne, poukładane tak żeby nie rujnować stosu swetrów wyjmując tylko jeden z nich. Ilość półek i wieszaków powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i ilości posiadanych ubrań, butów i dodatków.

Zanim przystąpimy do projektowania garderoby powinniśmy także określić preferowany sposób przechowywania i czego potrzebujemy więcej: wieszaków czy półek, wolimy ubrania wieszać czy składać i układać  na półkach. Jednak nawet w najlepiej zaprojektowanej garderobie pojawi się z czasem bałagan jeśli ubrań zwyczajnie będzie za dużo.

Garderobę najlepiej jest planować jeszcze na etapie projektowania domu. Ważne: pamiętajmy, by w garderobie można było się swobodnie poruszać – jeśli powierzchnia przeznaczona na garderobę ma mniej niż dwa metry kwadratowe, zróbmy tam szafę wnękową.

Czytaj też: dobrze zorganizowana garderoba

Szafa: najważniejsze jest jej wnętrze!

Miejsce na szafę powinno znaleźć się nawet w małym mieszkaniu i w kawalerce. Im szafa będzie lepiej zorganizowana tym więcej miejsca zyskamy do przechowywania. Do zrobienia szafy możemy wykorzystywać wnęki i przestrzenie pod skosami. Nawet jeśli wydaje się, że szafa na zamówienie, zajmie za dużo miejsca, później okazuje się, że na pasie głębokości ok. 60 cm i całej szerokości pokoju zmieścimy tyle rzeczy, że inne wolnostojące szafki, komody i półki nie będą już potrzebne.

Wpłynie to korzystnie na aranżację wnętrza i utrzymania w nim porządku. W naprawdę małym wnętrzu (gdzie każdy centymetr jest cenny) lub jeśli nie dysponujemy odpowiednim funduszem możemy zrezygnować z tylnej ściany szafy i podłogi. Ergonomiczne wymiary i wysokości półek, szuflad i drążków są identyczne dla szafy i zabudowy w garderobie.

Czytaj też: jak układać ubrania w szafie?

Garderoba
Autor: materiały prasowe Raumplus

Najważniejsze wymiary, które trzeba wziąć pod uwagę, urządzając garderobę lub szafę

•    Przy tradycyjnie zorganizowanej garderobie lub szafie, w której ubrania wieszamy prostopadle do płaszczyzny frontów, minimalna głębokość zabudowy powinna wynosić 55 cm (wynika to z szerokości wieszaków i ubrań dla osoby dorosłej). Jeśli głębokość szafy jest mniejsza, ubrania gniotą się i niszczą, zwłaszcza w szafach z przesuwanymi frontami. •    Najlepszą wysokością dla drążków (naszej wygody korzystania z nich) jest wysokość pomiędzy 90 a 150 cm. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch drążków jeden nad drugim jeśli mamy dużo koszul i marynarek. Na drążku umieszczonym na wysokości 150 cm wygodnie jest wieszać  dłuższe (lub wieczorowe) sukienki, płaszcze i spodnie.  •    Półki na ubrania powinny mieć szerokość ok. 50 cm, wysokość 30 cm. Najwygodniejszą wysokością pierwszej półki dla osoby przeciętnego wzrostu jest 90-100 cm. •    Miejsce poniżej jest idealne dla szuflad. Bezpośredni nad podłogą i nad ostatnią dostępną półką lub drążkiem przechowujmy rzeczy sezonowe, rzadko używane w kartonach, koszach lub specjalnie zaprojektowanych walizkach. Im dokładniej określimy ilość i rodzaj rzeczy, które będą przechowywane w szafie lub w garderobie, tym lepiej je zaprojektujemy i wyposażymy w ułatwiające życie akcesoria.

Kolor ścian w garderobie

W miejscu, gdzie planujemy garderobę, zachowajmy neutralną kolorystykę. To tutaj przygotowujemy się do wyjścia, potrzebujemy się wyciszyć i podjąć szybką decyzję, w co się ubrać. Istotne, by mieć pod ręką tylko potrzebne rzeczy, a także, by dbać o porządek. W projektowaniu garderób liczą się rozwiązania szyte na miarę.

Wyposażenie jest dopasowywane do potrzeb konkretnego użytkownika. Inaczej wygląda szafa rodziny, pary czy singla. W dużej sypialni lub specjalnym pokoju idealnie sprawdzi się garderoba otwarta typu Walk-In. Z kolei szafa wnękowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce. Modne są wielkoformatowe drzwi, pozbawione szprosów, o cienkich anodowanych ramach oraz regały o wykończeniach popielatych i jasnych odcieniach szarości.

Nowoczesna garderoba
Autor: materiały prasowe IKEA

Projekt garderoby: otwartość niejedno ma imię

Wykorzystaj otwarty system i nadaj swojej garderobie butikowy charakter. Ubrania ułóż kolorami, łatwiej podejmiesz decyzję, w co się ubrać. Otwarte systemy na ubrania kupujemy albo robimy na zamówienie. W jednym i drugim przypadku musimy się zastanowić nad funkcją mebla. Ważne jest, aby wiedzieć, ile mamy przestrzeni, i przeanalizować nasze zwyczaje ubraniowe.

Najlepiej policzyć buty, torebki, pomyśleć, czego potrzebujemy więcej: półek czy wieszaków. Może się okazać, że taki system nie wypełni naszych wszystkich potrzeb i niezbędna okaże się dodatkowa szafa wnękowa. Warto jednak zaryzykować jego kupno ze względów estetycznych. Mebel wyeksponuje najpiękniejszą część garderoby i może efektownie przedzielić pomieszczenie.

Akcesoria do szaf i garderób: ładne i praktyczne

Wybór akcesoriów i systemów do szaf zależy od posiadanych przez nas rzeczy. W większości szaf i garderób przydadzą się:

•    Wysuwane wieszaki na spodnie•    Wysuwane wieszaki na krawaty i apaszki•    Wkłady do szuflad ułatwiające przechowywanie bielizny i skarpet•    Wkłady porządkujące biżuterię, zegarki, okulary słoneczne•    Pantografy do wyżej umieszczonych drążków na wieszaki•    Półki na buty: ażurowe do obuwia z płaską podeszwą i drążki na damskie szpilki•    Wieszaki na torebki

Niezbędnym elementem każdej garderoby lub szafy jest lustro - zamontowane na stałe na ścianie, na mobilnym profilu poruszającym się wzdłuż korpusu z półkami lub na jednym z frontów szafy.

Oświetlenie garderoby: kolory dobrze widoczne

Wybierając ubranie dobrze jest widzieć jego prawdziwy kolor. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie i rodzaj oświetlenia. Przy jednej, sufitowej, centralnie umieszczonej lampie osoba stojąca przy szafie rzuca cień na jej zawartość. Warto skorzystać z nowoczesnego oświetlenia montowanego wewnątrz szafy, uruchamianego czujką.

Listwy LED-owe umieszczamy teraz na drążkach, krawędziach półek i korpusów mebli oraz w szufladach. Barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do światła dziennego. Unikajmy w garderobie oświetlenia halogenowego, które emituje dużo ciepła, które może okazać się kłopotliwe na małej przestrzeni.

Czytaj też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu?

Garderoba
Autor: materiały prasowe Raumplus

Ważna sprawa: wentylacja!

Ostatnia istotna rzeczą podczas projektowania garderoby lub dużej szafy wnękowej jest zapewnienie właściwej wentylacji. Jest to szczególnie istotne jeśli są umieszczone przy ścianie zewnętrznej – wtedy wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia sie grzybów i pleśni.

Warto zadbać więc o wymuszoną cyrkulację powietrza jak w łazience – zapewnia ją otwór w drzwiach i kratka wentylacyjna w przeciwległej ścianie. Szafę warto czasem pozostawić otwartą. Pamiętajmy też, ze cyrkulacja powietrza będzie łatwiejsza, jeśli na półkach pozostanie trochę luzu, wtedy ubrania przez nas poruszane samoistnie wywołują przepływ powietrza.

Szafa i regały wolnostojące

Czasem w mieszkaniu, które wynajmujemy nie ma ani osobnej garderoby ani nawet szafy wnękowej. Możemy wtedy wybierać spośród mebli wolnostojących: szaf, otwartych regałów, komód i półek. Przydają sie też mobilne wieszaki, na których wieszamy ubrania i tekstylne półki na ubrania i buty.

Wybór wolnostojących mebli do przechowywania ubrań jest duży - nie są to już tylko szafy ale designersko zaprojektowane obiekty. Właścicielki imponujacych kolekcji butów mogą z nich uczynić dekorację przedpokoju lub garderoby ustawiając je na specjalnie zaprojektowanych, otwartych półkach.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży
Nasi Partnerzy polecają