Głośniki do telewizora: jakie wybrać, by cieszyć się dobrym dźwiękiem?

2019-03-27 15:42

Smukłe telewizory nie są w stanie zaoferować odpowiedniej jakości dźwięku, a tym bardziej dźwięku przestrzennego. Dlatego każdy, komu na tym zależy, powinien zastanowić się nad zakupem dodatkowych głośników pod TV. Podpowiadamy, co wybrać, jak podłączyć głośniki do telewizora oraz czy rzeczywiście ich potrzebujemy.

Spis treści

  1. Dlaczego warto dokupić głośniki do telewizora?
  2. Dodatkowe głośniki do telewizora 5.1 czy soundbar?
  3. Jak wybrać głośniki 5.1 do telewizora? O czym należy pamiętać?
  4. Głośniki TV a odpowiednie źródło dźwięku

Dlaczego warto dokupić głośniki do telewizora?

Głośniki w telewizorze mają zwykle moc od 20 do 60 W. To stosunkowo niewiele, same są małych rozmiarów i technologicznie nie ma szans, aby uzyskać z nich atrakcyjną dla ucha jakość dźwięku. Zwłaszcza że filmy i seriale w większości realizowane są pod kątem dźwięku przestrzennego, czyli dla systemów w kinach oraz kino domowe, w którym znajdziemy konfigurację głośników 5.1. Coraz częściej też chodzi o standard 5.1.2 lub 5.1.4 pod nowoczesne systemy Dolby Atmos i DTS:X, w których dźwięk ma nas naprawdę otaczać z każdej strony i być jak najbardziej rzeczywisty. Dlatego warto właśnie pomyśleć o dodatkowych głośnikach do telewizora, aby ten efekt uzyskać. Jednak ma to sens tylko wtedy, gdy rzeczywiście lubimy oglądać filmy i seriale oraz zwracamy uwagę na jakość dźwięku. Trzeba też się liczyć z tym, że taki zestaw to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy. Kupno słabego sprzętu to, mówiąc kolokwialnie, pieniądze wyrzucone w błoto. Warto więc dobrze przemyśleć zakup, aby później nie żałować.

..  Jak wybrać dobre głośniki do komputera? >>>

Dodatkowe głośniki do telewizora 5.1 czy soundbar?

Jeśli zdecydowaliśmy się nabyć głośniki pod TV, to warto zastanowić się, jakie to mają być głośniki: zestaw stereo, zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia, czy też może soundbar? Ta ostatnia opcja wydaje się dobrym kompromisem pomiędzy słabym dźwiękiem z telewizora a zaawansowanym systemem audio. Soundbary są proste w obsłudze, nie zabierają wiele miejsca oraz oferują znacznie lepszy dźwięk niż telewizor. Na dobry soundbar należy przeznaczyć kwotę od 2 do 5 tysięcy złotych. Czołowi producenci to m.in. Yamaha, Samsung, LG, Sony, JBL, Polk i Denon.

Zestawy stereo to dobra opcja dla osób lubiących słuchać muzyki, a filmy oglądają okazjonalnie. Zestaw kolumn 2.1 czy 2.0 śmiało można podpiąć do telewizora i cieszyć się lepszym dźwiękiem z TV obok słuchania winyli czy płyt CD albo serwisów streamingowych. Topowym wyborem będą jednak systemy 5.1, a właściwie dziś warto pomyśleć o systemach 5.1.2, 5.1.4 lub jeszcze bardziej zaawansowanych konfiguracjach w zależności od warunków pomieszczenia i – niestety – możliwości naszego budżetu.

..  Ekran projekcyjny, czyli kino w domu. Poradnik zakupowy >>>

Jak wybrać głośniki 5.1 do telewizora? O czym należy pamiętać?

Wyboru głośników oraz ich montażu możemy dokonać sami. Jednak na etapie urządzania mieszkania czy remontu, gdy marzy nam się estetycznie wyglądający salon, warto udać się do ekspertów. Chodzi o specjalistyczne sklepy czy firmy zajmujące się profesjonalną instalacją systemów kina domowego. Doradzą nam np. w sprawie doboru głośników do wielkości pomieszczenia czy naszego ulubionego brzmienia. Coraz więcej głośników jest też gotowych do zabudowy w karton-gipsie, co zdecydowanie pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty w kontekście ładu przestrzennego w aranżacji. Takich głośników praktycznie nie widać, a są równie dobre jak te stacjonarne.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o doborze całego kompletu głośników. W jego skład wchodzą głośniki na przód (lewy, prawy i centralny), dwa głośniki tylne, głośniki efektowe (do Dolby Atmos / DTS:X) oraz głośnik niskotonowy, czyli subwoofer. Do tego należy dobrać odpowiedni amplituner (wzmacniacz), który ten dźwięk przetworzy i będzie odpowiadał za sterowanie głośnikami. To właśnie do niego podłączamy głośniki, a amplituner łączymy z telewizorem za pomocą przewodu HDMI. Podstawowy zestaw kolumn plus amplituner to wydatek około 3 tysięcy złotych. Za 10 tysięcy złotych kupimy zaś zestaw, który z powodzeniem nagłośni duży pokój w domu czy apartamencie. Górnej granicy cenowej właściwie jednak nie ma, ponieważ zestawy sprzętu audio mogą być naprawdę kosztowne. Kwoty podnosi chociażby fantazyjny design.

..  Wybieramy nagrywarkę DVD >>>

Głośniki TV a odpowiednie źródło dźwięku

Głośniki do telewizora potrafią stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę rodem z kina. Niestety dobry zestaw audio to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Oprócz tego dodatkowe urządzenia wpływają na aranżację – trzeba je włączyć do niej umiejętnie i estetycznie. W mieszkaniach warto pomyśleć o zakupie wyłącznie soundbara, zwłaszcza gdy ze względu na sąsiadów niekoniecznie będziemy w stanie wykorzystać pełny potencjał kina domowego. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że liczy się nie tylko sprzęt, lecz także jego źródło. Takie głośniki do telewizora potrzebują filmów na płytach Blu-ray, UHD Blu-ray 4K lub z serwisów streamingowych, jak Netflix czy Amazon Video Prime. Na większości kanałów telewizyjnych dźwięk jest dość słabej jakości, choć coraz częściej obok wersji z lektorem możemy wybrać też ścieżkę oryginalną w Dolby Digital i z polskimi napisami.

Sonda
Czy lubisz oglądać seriale?
Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?
Nasi Partnerzy polecają