Gorący temat: 5 pomysłów na biurko w mieszkaniu!
Jak nietypowo podejść do tematu biurka? Poznajcie 5 pomysłów na oryginalne biurko w aranżacji mieszkania! Które meble mogą je zastąpić, czy styl biurka ma znaczenie i jak dopasować biurko do jego przeznaczenia?
Autor: agencjafree/living4media
Inaczej patrzymy na biurko do nauki, a odmiennie na blat do realizacji twórczych zainteresowań. Biurko w mieszkaniu powinno spełniać funkcję mebla-pomocnika, ale i odpowiadać stylistyce wnętrza. Zainspirujcie się naszym podjeściem do tematu biurka w mieszkaniu. Może okaże się, że któryś z pomysłów jest Wam najbliższy?
5 pomysłów na biurko w mieszkaniu:
Dopasuj mebel do siebie, nie siebie do mebla
Często popełnianym błędem przy wyborze biurka jest pomijanie... osobistego poczucia estetyki. Błędnie wydaje nam się, że biurko wykonane powinno być z konkretnych materiałów, być w kolorze pozostałych mebli w pomieszczeniu, mieć ściśle określony rozmiar czy spełniać kanony idealnego ustawienia. Oczywiście warto kierować się zasadami uniwersalnymi, jak optymalne doświetlenie biurka, dobór jego rozmiaru do wielkości pomieszczenia czy usytuowanie go w pewnej odległości od wejścia. Pamiętajmy jednak, że to my i tylko my jesteśmy głównymi użytkownikami naszego biurka i to do nas należy decyzja, w którym miejscu będzie nam z nim najwygodniej. W kąciku, przy ścianie czy na środku pokoju. Biurko drewniane, z płyty MDF czy w formie sekretarzyka - to my decydujemy!
Styl biurka w zgodzie z osobowością
Biurko to nie tylko blat na czterech nogach. Aby zyskało rangę biurka idealnego, powinno być spójne z naszą estetyką i upodobaniem do danego stylu mebli. Może mieć formę ascetycznego stołu kreślarskiego, masywnego mebla w stylu art deco czy zabytkowego sekretarzyka z licznymi skrytkami. Biurko idealne może być także hybrydą elementów z definicji nie-biurkowych: szklanego blatu z żeliwną podstawą starej maszyny do szycia czy drewnianych, zabytkowych drzwi na roboczych kozłach. Biurko idealne ma nam się po prostu podobać i pasować do stylu naszego wnętrza.
Biurko dobrane do przeznaczenia
Inaczej będziemy traktować biurko z przeznaczeniem do nauki i pracy przy komputerze, a inaczej to, przy którym realizować będziemy nasze pasje. Podejście do biurka "na luzie" i z pewną dozą fantazji pozwoli nam na wybór najwygodniejszej dla nas formy mebla. Oceńmy swoje upodobania i styl pracy - czy potrzebujemy wolnej przestrzeni na blacie, harmonii i porządku czy też wyżej cenimy "artystyczny nieład" i twórczo zagospodarowany każdy centymetr? Dajmy sobie czas do namysłu i nie zamykajmy na niestandardowe podejście do kwestii biurka. Szukajmy rozwiązań umożliwiających nam wykorzystanie potencjału wnętrza z biurkiem: wykorzystania dziennego światła z okna czy przestrzeni pod biurkiem (np. metalowe kontenerki z szufladami w roli podstawy blatu biurka pomogą przechować liczne hobbystyczne drobiazgi czy przybory szkolne). Ruchomy blat biurka, zarezerwowany dla profesjonalnych stołów kreślarskich, sprawdzić się może także jako funkcjonalna podstawa do rozwijania hobby malarskiego. Sekretarzyk z szufladkami to z koleii pretekst do organizacji wymarzonego stanowiska pracy dla domorosłych pasjonatów drobnych form jubilerskich, z podręcznymi skrytkami na niezbędne akcesoria i narzędzia.
Biurko "szyte na miarę"
Wybierając biurko idealne dla nas, nie zamykajmy się wyłącznie na gotowe rozwiązania. Biurko, które spełniać będzie wszystkie nasze oczekiwania, możemy zbudować sami z pojedynczo nabytych elementów: blatu z wybranego materiału i w ulubionym kolorze, kontenerków czy kozłów roboczych w roli podstawy, dodatkowych szufladek czy nadstawek o funkcji przechowywania. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie customizować (dopasowywać do własnych potrzeb) nasze miejsce pracy czy realizacji pasji. Bez kompromisów. Tak jak chcemy.
Stylowy refreszing starego biurka
Czasem nie musimy rezygnować z dobrej jakości starego biurka czy stołu pełniącego jego rolę, jedynie z powodu niemodnego koloru czy drobnych niedoskonałości. Oklejenie blatu biurka folią do mebli o intrygującym wzorze (kraty, pepitki, motywów graficznych a nawet... reprodukcji ulubionego obrazu), czy przemalowanie niemodnego koloru biurka farbą kredową, pozwoli na szybką odmianę funkcjonalnego mebla w mebel zgodny z naszą estetyką. Nie rezygnujmy z wygodnych, starych mebli dla samej zasady "wymiany na nowe". Jeśli z jakichś powodów są one dla nas ciągle wygodne, rozważmy jedynie delikatne odświeżenie wizerunku. Zwłaszcza, że malowanie mebli jest dziś zadaniem przyjemnym i nie wymagającym wielkich nakładów pracy czy pieniędzy.
Autor: Mariusz Bykowski
Organizer na ścianę nad biurkiem: STOPIEŃ TRUDNOŚCI. Kratę można samemu zespawać ze stalowych prętów. Jeden pręt okrągły o dł. 200 cm w markecie budowlanym kosztuje ok. 3,20 zł. Jeśli nie mamy odpowiedniego warsztatu, łatwiej zamówić gotową i przyciętą do porządanych rozmiarów siatkę stalową zgrzewaną u producenta. Koszt to ok. 80 zł za siatkę o wielkości 100x200 cm.
Autor: Marcin Czechowicz
Na eklektyczny styl tego miejsca pracy składa się: industrialna cegła na ścianie, retro plakat z Audrey Hepburn, bielony fotel we francuskim stylu, nowoczesne biurko o falistym wykończeniu, designerska, czarna lampka. Białe biurko silnie kontrastuje z rudą cegłą - fakturą i kolorem. Kobiecej aranżacji dopełniają puszki ozdobione koronką, z których zrobiono pojemniki na długopisy.
Autor: Agnieszka Zawadzka
Biurko w korytarzu można potraktować jak ścianę działową z bogatym wnętrzem. Fot. M. Bykowski
Autor: archiwum
Gigantyczny zając spogląda na nas z białego plakatu. Będzie wiernym towarzyszem nauki i zabawy. Biurko zaaranżowano głównie w bieli, z drobnymi elementami różu i szarości. Głównym bohaterem jednak jest przeuroczy zwierzak.
Autor: Patrycja Malitka
Organizer na biurko: efekt końcowy!
Autor: materiały prasowe Gubi
Kinkiet zawieszony we właściwym miejscu, na giętkim ramieniu może być nie tylko ergonomicznym oświetleniem biurka ale także bardzo stylowym źródłem światła.