Ikony designu PRL: Meble, które przetrwały próbę czasu

2024-06-19 14:45

Meble z okresu PRL przeżywają teraz swój wielki powrót. Bez wątpienia - zajęły szczególne miejsce w sercach Polaków i zapisały się w historii polskiego designu. Wiele z tych projektów, mimo upływu lat, nadal jest cenionych i poszukiwanych zarówno przez kolekcjonerów, jak i miłośników nowoczesnego designu. Poznaj najbardziej charakterystyczne meble z czasów PRL!

Spis treści

  1. Fotel "366" projektu Józefa Chierowskiego
  2. Komoda "Jamnik"
  3. Krzesło "Muszelka" Teresy Kruszewskiej
  4. Sekretarzyk projektu Rajmunda Teofila Hałasa

Fotel "366" projektu Józefa Chierowskiego

Oryginalny fotel został zaprojektowany w 1962 roku przez Józefa Chierowskiego. Dziś jest symbolem polskiego designu lat 60. i 70., a jego prostota, funkcjonalność i wygoda sprawiły, że był produkowany w dużych ilościach. Fotele Chierowskiego do dziś chętnie wykorzystywane są zarówno w domach, jak i miejscach publicznych.

Mając taki dobytek - nic dziwnego, że chętnie korzystamy z dawnego dobrodziejstwa. Wybieramy piękne tapicerki - w pepitkę, kratkę czy groszki - czyniąc z niego mebel, idealnie korespondujący z przeszłością i pasujący do współczesnych czasów.

Zachwyca nas nie tylko minimalizm, ale też funkcjonalność. Moda na odnawianie i renowację starych mebli sprawia, że fotel "366" oraz inne ikony z tego okresu wracają do łask w odświeżonej formie. Nie można pominąć też promocji mebli z drugiej ręki na rzecz dbałości o środowisko.

Komoda "Jamnik"

Komoda "Jamnik" to mebel, który pamiętają nasi rodzice i dziadkowie. Charakteryzuje się podłużnym kształtem i niską formą. Taka komoda zmieści bardzo dużo przedmiotów i nie przytłoczy naszej ściany. Nie przypomina dawnych kompletów mebli na ścianie, które nazywamy meblościankami.

Współczesne komody często nawiązują do prostych, eleganckich form "Jamnika", które bez problemu wkomponujesz do swojego nowoczesnego wnętrza. Jeśli postawisz na jeden czy dwa meble inspirowane tamtym okresem, Twoje wnętrze zyska niepowtarzalny wygląd

Poza tym, dziś cenimy sobie naturalne materiały. Powrót do mebli wykonanych z drewna, charakterystycznego dla komód z PRL, jest widoczny w dzisiejszych trendach.

Krzesło "Muszelka" Teresy Kruszewskiej

Krzesło "Muszelka" zaprojektowane przez Teresę Kruszewską jest przykładem nowatorskiego podejścia do formy i materiału. Ergonomiczny kształt i nowoczesny wygląd już wtedy wyróżniały się na tle innych mebli i są doceniane po dziś.

Nic dziwnego, że producenci i projektanci chętnie inspirują się kultowym krzesłem. W końcu ergonomia i wygoda powinny być istotne w każdym okresie.

Czytaj także: Stolarnia z duszą. Tu tradycja łączy się z nowoczesnością. Poznaj historię rodziny Nowaków

Sekretarzyk projektu Rajmunda Teofila Hałasa

Meble Rajmunda Teofila Hałasa łączą w sobie elegancję i praktyczne podejście do przechowywania. Tamte meble był nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

To idealny wybór do niewielkich mieszkań. W dobie rosnących cen mieszkań, wielu z nas musi wybrać mniejszy metraż niż jeszcze 10 lat temu. Poza tym retro estetyka jest dzisiaj na topie!

Współczesne sekretarzyki nawiązują do estetyki lat 60. i 70., łącząc nowoczesne materiały i technologie z dawnym wyglądem. Nie bez powodu PRL jest źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów, którzy wykorzystują dawną funkcjonalność, prostotę i unikalny styl.

ZOBACZ TAKŻE: Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL? Wersalki, półkotapczany i meblościanki wracają do łask

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany