Inteligentny dom dla każdego: automatyka domu w przystępnej cenie
Od ubiegłorocznego rynkowego debiutu, system automatyki domowej D-Linka wzbogacił się o nowe urządzenia, które znacząco poszerzyły jego możliwości. Obecnie przy swojej elastyczności D-Link oferuje nieograniczone możliwości automatyzacji domu ograniczone jedynie wyobraźnią.
Autor: materiały prasowe
System automatyki domowej D-Link.
Spis treści
- mydlink Home: automatyka domowa bez problemów
- Aplikacja: proste sterowanie zintegrowanym systemem
- Connected Home Hub: komunikacyjne serce systemu
- Kontrola, bezpieczeństwo, ale też oszczędności…
- Siła współpracy & Music Everywhere
mydlink Home jest systemem automatyki domowej, w którym komunikacja odbywa się przez domową sieć Wi-Fi. Z jego pomocą można nie tylko zautomatyzować działanie zasilanych prądem urządzeń codziennego użytku, ale też znacząco zwiększyć bezpieczeństwo domu i domowników. Siłą systemu jest jego otwartość. Poszczególne urządzenia można skonfigurować tak, by powiadamiały właściciela o zdarzeniach w domu, wzajemnie wymieniały się informacjami, i w ten sposób inicjowały swoje działanie. Mogą one działać w funkcjonalnych parach, ale też w większych grupach. Takie dowolne połączenia, zależne do lokalnych preferencji, stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości zastosowań systemu, podyktowane konkretnymi potrzebami domowników i ich pomysłowością…
mydlink Home: automatyka domowa bez problemów
Urządzenia mydlink Home łączą się ze sobą bezprzewodowo, korzystając z bezprzewodowej sieci Wi-Fi domowego routera. To oznacza, że nie ma konieczności kładzenia kabli, nie jest też potrzebna wizyta montera. W mydlink Home można skorzystać z dowolnej liczby zgodnych z nim podstawowych urządzeń - kamer, czujników ruchu oraz Smart Plugów. Działają one pojedynczo, jednak prawdziwa siła mydlink Home tkwi w ich współdziałaniu. Konfiguracja, zarządzanie, ustalanie harmonogramów działania i kontrola nad domem jest skupiona w jednym miejscu i odbywa się za pomocą aplikacji mydlink Home.
Aplikacja: proste sterowanie zintegrowanym systemem
Aplikacja to mózg całej domowej automatyki. Umożliwia dokonywanie wszystkich ustawień i profilowanie działania ekosystemu tak, by odpowiadał indywidualnym potrzebom i był dopasowany do stylu życia domowników. To właśnie w aplikacji można określić, które urządzenia mają się wzajemnie komunikować i jakie działania inicjować. Co ważne, z aplikacji można korzystać nie tylko w domu, ale wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Stało się to możliwe, dzięki korzystaniu z infrastruktury w chmurze, dzięki czemu nie ma znaczenia, czy polecenie rozpoczęcia nagrywania przez kamerę lub odcięcia dopływu zasilania któremuś urządzeniu zostało wydane z kanapy w salonie czy z innego kontynentu. Bez względu na miejsce przebywania kontrola nad domem zostaje zachowana. W zależności od ustawień, urządzenia poinformują o nowych zdarzeniach w domu za pomocą powiadomień. To oznacza, że robiąc zakupy w hipermarkecie czy podróżując, na smartfon trafi informacja o wykrytym ruchu, otwartym oknie, dymie lub pojawieniu się wody w piwnicy. Co więcej, będzie ona precyzyjna, tzn. będzie zawierać informacje, mówiące np. które okno lub drzwi zostały otwarte, lub w którym pokoju wykryto ruch, a do skrzynki odbiorczej trafi mail z migawką z kamery, na której będzie widać, co spowodowało alarm.
Connected Home Hub: komunikacyjne serce systemu
Jednym z kluczowych dla działania systemu jest nowy element - Connected Home Hub. To centrum komunikacyjne dla nowych urządzeń, które rozszerzyły zastosowanie mydlink Home. Do porozumienia się z systemem korzystają ze sprawdzonego protokołu komunikacyjnego Z-Wave. To czujniki do drzwi i okien, syrena oraz czujnik wody i dymu. Nowe urządzenia dają systemowi możliwość rozszerzenia i tak już niemałych funkcji ochronnych. Działają one z dotychczasowymi elementami mydlink Home na takich samych zasadach – można je łączyć w pary, np. czujnik ruchu włącza syrenę. Ustawienia dokonywane są za pomocą aplikacji, natomiast komunikacja odbywa się właśnie przez Connected Home Hub. Co ciekawe obsługuje on również połączenia Wi-Fi, toteż może on służyć jako pośrednik w połączeniach z internetem domowej elektroniki – komputerów, konsol do gier bądź odbiorników telewizyjnych. Wśród nowych urządzeń znalazł się też czujnik ruchu, drugi w rodzinie mydlink Home. Dlaczego? Odpowiedź brzmi w źródle zasilania. Bazujący na protokole Z-Wave czujnik ruchu jest zasilany bateryjnie, w związku z tym może być umieszczony także w miejscach, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego. To pozwala objąć nadzorem cały dom i jego okolicę, łącznie z ogrodem i wjazdem do garażu. Czujniki ruchu komunikujące się w tym protokole mogą pracować na baterii aż przez trzy lata, wystarczy więc umieścić je tam, gdzie to konieczne i... zapomnieć o nich. Przypomną o sobie, gdy wykryją właściwe ich funkcjonalności zdarzenie. Nowe urządzenia systemu przede wszystkim dedykowane są bezpieczeństwu. Z ich pomocą, w połączeniu z innymi elementami mydlink Home można mieć gwarancję wczesnych ostrzeżeń przed zalaniem, przeciekaniem pralki, wybuchem pożaru, pojawieniem się dymu, sforsowaniu drzwi lub okien, ale też zbudować system odstraszania przed intruzami w postaci głośnych dźwięków syren, uruchamianych sygnałami z czujników ruchu lub czujników zamontowanych przy oknach i drzwiach. Automatykę domową D-Linka można też użyć do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci. Umieszczone przy drzwiach wewnątrz domu, drzwiach do szafek, gdzie znajdują się noże lub przy apteczce, zwiększą szansę na szybką reakcję, jeśli będą próbowały dostać się do nich dzieci.
Kontrola, bezpieczeństwo, ale też oszczędności…
mydlink Home został pomyślany jako narzędzie umożliwiające zyskanie kontroli, także zdalnej, nad tradycyjnymi urządzeniami, takimi jak lampki, lokówki lub żelazka. Jednak funkcjonalność systemu umożliwia zaprzęgniecie go także do oszczędzania. Jest to możliwe dzięki temu, że czujniki zbierają informacje o warunkach panujących w domu i np. udostępniają dane dotyczące zużycia prądu przez poszczególne urządzenia AGD. Ta informacja może posłużyć do bardziej ekonomicznego korzystania z tych sprzętów, co przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną. Sposoby użycia systemu można mnożyć. Ich celem jest nie tylko zapewnienie kontroli nad urządzeniami, ale też zwiększenie bezpieczeństwa czy po prostu wyjście naprzeciw swoim przyzwyczajeniom. Bez względu na intencję, w każdym ze scenariuszy dom stanie się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem.
Siła współpracy & Music Everywhere
Dodatkowym elementem systemu jest Music Everywhere. To urządzenie umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki wprost to zestawu stereo, choć w tym celu można też użyć starych głośników. Co więcej, jest też wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, gwarantując dobre pokrycie sygnałem obszaru w jego otoczeniu. Scenariuszy użycia urządzeń mydlink Home jest nieskończenie wiele. Jednym z najprostszych jest połączenie czujnika ruchu ze Smart Plugiem. Gdy czujnik wykryje ruch, Smart Plug włącza podłączoną za jego pośrednictwem lampę. Jeśli te dwa urządzenia znajdują się np. przy wejściu w korytarzu, powracających domowników powita zapalone światło. Czujnik ruchu (po dokonaniu odpowiednich ustawień) może też wysłać informację do zestawu stereo. Wówczas prócz światła wchodzących do domu powita muzyka. Jednak ten sam czujnik (także po dokonaniu odpowiednich ustawień), może nie tylko włączyć światło, ale też uruchomić dźwięk syreny, zainicjować nagrywanie znajdującej się w pobliżu wejścia kamery i wysłać powiadomienie na smartfon właściciela domu o całym zdarzeniu. Tak system powita złodzieja. Co może zrobić właściciel? Na swoim smartfonie połączyć się z kamerą i na żywo sprawdzić, czy faktycznie powodem alarmu był intruz, czy może do środka dostało się zwierzę.