Inteligentny dom sterowany głosem. Jak to działa?

2016-02-07 21:03

Wchodząc wieczorem do mieszkania, wystarczy że powiesz: „włącz światło w przedpokoju i salonie”. I robi się jasno. Po chwili dorzucasz: „włącz radio”. I z głośników dobiega twoja ulubiona stacja muzyczna. Pospieszne poranki? Wybiegając z domu, już nie musisz się martwić, że w którymś pokoju została włączona lampa. Wydajesz polecenie: „wyłącz światło w każdym pomieszczeniu”.  I gotowe. Wszystkie światła gasną. Wyręczył cię sterowany głosem system free@home ABB.

Salon z systemem free@home
Autor: Serwis prasowy firmy

Inteligentny system – jakie ma funkcje?

System free@home opracowany przez ABB obejmuje ponad 60 zautomatyzowanych funkcji. Rozwiązanie umożliwia sterowanie (za pomocą tabletu, smartfona lub komputera) różnymi aplikacjami w typowym inteligentnym budynku mieszkalnym, w tym aplikacjami do zarządzania systemami oświetlenia, ogrzewania, żaluzji czy komunikacji wejściowej (domofonu, bramy wjazdowej itp.). Możesz wprowadzić do systemu nazwy pokoi i obszarów. Tak go zaprogramować, by otrzymywać potwierdzenie wykonania polecenia. Na przykład gdy powiesz: „zamknij żaluzje w salonie”, system potwierdzi: „wszystkie żaluzje w salonie zostały zamknięte”. Ponadto możesz zapytać go o stan funkcji, np.: „czy światło w pokoju Tomka jest wyłączone?”, a on udzieli ci odpowiedzi.

Innowacyjna funkcja aktywacji głosowej zapewnia komfort i wygodę domowników, pozwala w pełni wykorzystać inteligentne techniki free@home.

Aby system działał bezbłędnie, ABB wprowadziła hybrydowe rozwiązanie do rozpoznawania głosu – w oparciu o zasady gramatyczne oraz statystyczny model mowy. Może otrzymywać dane w formie mowy naturalnej albo poleceń. Mówisz: „proszę włącz światło w salonie” lub „salon — światło — włącz”. Procesor dialogowy w systemie sterowania głosowego wykorzystuje algorytmy do rozpoznawania kontekstu i intencji użytkownika. Model mowy dostosowuje się na podstawie słów zaprogramowanych we free@home (nazw pięter budynku, pomieszczeń i funkcji). System zbiera dane w oparciu o kontekst, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia poprosi o dodatkowe informacje. Poza tym nowe menu „działania” umożliwia inteligentne łączenie różnych procesów przy wykorzystaniu zdań logicznych „jeżeli…, to”. Na przykład jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 25°C, żaluzje mogą się automatycznie zamykać. Podobnie, gdy czujnik ruchu zostanie aktywowany, otrzymasz powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub usługi push na smartfonie.

 

System free@home sterowany tabletem
Autor: Serwis prasowy firmy
telefon komórkowy z aplikacją free@home
Autor: Serwis prasowy firmy
Nasi Partnerzy polecają