Jak oszczędnie korzystać ze zmywarki? 10 sprawdzonych rad

2022-12-01 9:37

Zmywarka jest jednym z niezbędnych i ulubionych sprzętów AGD. Oferuje luksus oszczędności czasu, ale także pozwala zmniejszyć rachunki za wodę. Aby jednak korzyści były jak najwyższe, warto przestrzegać kilku zasad. Jak więc oszczędnie korzystać ze zmywarki?

Zmywarka Gorenje
Autor: Gorenje, materiały prasowe Zmywarka Gorenje GV672C62 wyposażona jest w specjalny zbiornik, który zmniejsza zużycie wody do zaledwie 6,9 l na cykl pracy. To rozwiązanie korzystne pod kątem tak ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Oszczędność zawsze jest wielką zaletą, ale dziś staje się jeszcze ważniejsza. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się swoim nawykom i skorygować te, które mogą powodować niepotrzebny wyciek dodatkowej gotówki z naszego portfela. Dzięki poniższym radom zaoszczędzimy pieniądze, naczynia będą czyste, a zmywarka dłużej pozostanie sprawna.

1. Nie korzystaj z funkcji płukania wstępnego. Płukanie wstępne nie jest konieczne, żeby naczynia były dobrze wymyte. Wystarczy, że przed włożeniem do zmywarki usuniemy większe resztki jedzenia widelcem, kawałkiem  papierowego ręcznika lub wilgotną gąbką.

2. Załaduj zmywarkę do pełna (ale nie przepełniaj). Niezależnie od tego, czy zmywarka jest zapełniona w połowie, czy w całości, to zużycie wody jest takie samo. Aby więc oszczędnie korzystać ze zmywarki, najlepiej jest wykorzystać całe dostępne miejsce i włączać urządzenie tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowane. Co należy podkreślić, „w pełni załadowana” nie znaczy „wypełniona do granic”. Nadmiar naczyń jest równe ich niedomyciu, a to z kolei skutkuje powtórnym myciem. Nie o to chodzi w oszczędnym korzystaniu ze zmywarki.

3. Sprawdź spryskiwacz przed uruchomieniem programu zmywania. Zanim wciśniesz przycisk START, sprawdź, czy ramiona spryskiwacza mogą się swobodnie obracać. Naczynia nie zostaną dobrze umyte, jeżeli spryskiwacz będzie zablokowany.

Zmywarka Bosch
Autor: Bosch, materiały prasowe Zmywarka Bosch z górnym koszem Rackmatic pozwala zmienić ustawienie kosza na różnych wysokościach, a wybraną pozycję można łatwo zmienić, nawet gdy kosz jest pełen. Dzięki temu można dostosować wnętrze do swoich potrzeb nawet dla bardzo wysokich talerzy w dolnym koszu, czy wysokich kieliszków bądź kufli w górnym koszu.

4. Preferuj krótkie programy i niskie temperatury. Jeżeli naczynia są lekko zabrudzone, można je umyć za pomocą programu ekonomicznego lub krótkiego, w niskiej temperaturze. Jest to delikatne dla naczyń i pozwala oszczędzać energię elektryczną i wodę. Same plusy!

5. Niektóre rzeczy lepiej myj ręcznie. Istnieją takie przedmioty i materiały, których nie powinno się myć w zmywarce. Drewniane sztućce i naczynia mogą zacząć pękać i pęcznieć. Dekoracyjne szkła, ręcznie malowana porcelana czy antyczne zastawy stracą walory wizualne. Zastawa ze złotymi brzegami również może nie przetrwać mycia w zmywarce. Wskazane jest też ręczne mycie naczyń i sztućców z tworzyw sztucznych, miedzi, cyny i aluminium oraz srebra.

6. Stosuj sól, aby zapobiec zwapnieniu. Aby uniknąć osiadania białego osadu wapiennego na naczyniach i we wnętrzu zmywarki, a także by mycie było skuteczne, urządzenie potrzebuje miękkiej wody o niskiej zawartości kamienia. Twarda woda i osady wapienne mogą zmniejszyć wydajność zmywarki i skrócić jej żywotność. Dlatego też zmywarki posiadają system zmiękczania wody wodociągowej za pomocą tzw. soli regenerującej. Chcąc zapewnić prawidłowe działanie maszyny, należy regularnie uzupełniać wspomnianą sól regeneracyjną lub stosować tabletki, które spełniają tę funkcję. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta oraz używać wyłącznie specjalnych soli regenerujących – inne mogą zawierać składniki, które są nierozpuszczalne w wodzie i powodują nieprawidłowe działanie zmiękczacza.

7. Raz w miesiącu włącz program mycia w temperaturze 65°C. Warto raz w miesiącu uruchomić cykl płukania w temperaturze 65°C. Taki zabieg przeciwdziała osadzaniu się tłuszczu w urządzeniu i chroni przed usterkami technicznymi. A to także ważny wątek oszczędnego korzystania ze zmywarki.

8. Uchyl drzwiczki po skończonym myciu. Po zakończonym procesie zmywania i rozładowaniu zmywarki, zostaw uchylone drzwiczki. Dzięki temu woda będzie mogła odparować, maszyna się wysuszy, a dodatkowo uchronimy ją przed rozwojem pleśni i bakterii oraz nieprzyjemnymi zapachami.

9. Pomiń cykl suszenia. Podczas pracy zmywarki zrezygnuj z mechanicznego suszenia po cyklu płukania. Co zrobić w zamian, by zaoszczędzić na zmywaniu, ale osiągnąć równie dobry efekt? Otwórz drzwiczki i wysuń kosze z naczyniami i sztućcami – gorące przedmioty szybko wyschną same. Alternatywą może być też wybór modelu zmywarki z tanim sposobem suszenia, jaki np. w zmywarkach Bosch oferuje minerał o nazwie Zeolith. Ten naturalny związek pod wpływem wilgoci wytwarza ciepło, dzięki któremu naczynia szybciej wysychają. Co ważne, nie trzeba go wymieniać ani uzupełniać.

10. Wybieraj odpowiednie środki czystości. Dostępne na rynku detergenty do zmywarek występują w postaci proszku, żelu lub tabletek. Najtańsze środki do maszynowego mycia naczyń są w postaci proszku. Jedną z zalet proszku i żelu jest to, że można samodzielnie zmieniać dawkowanie w zależności od ilości naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Tabletki są łatwiejsze w użyciu, ale nie można ich tak precyzyjnie dozować. Jeśli używamy kostek czyszczących 2w1, możemy zrezygnować z dodatkowego płynu do nabłyszczania, a w przypadku kostek czyszczących 3w1 możemy zrezygnować z dodatkowej soli zmiękczającej.

Zmywarka Samsung
Autor: Samsung, materiały prasowe Dzięki łatwej regulacji wysokości zawieszenia górnego kosza w zmywarkach do zabudowy Samsung zmywanie wysokich garnków, dużych tac czy blach z piekarnika nie będzie już wyzwaniem.
Nasi Partnerzy polecają