Jak podłączyć zmywarkę? Montaż zmywarki krok po kroku

2024-09-02 15:47

Nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki i ponownego ręcznego mycia naczyń. Wiele osób myśli podobnie, stawiając na wygodę i oszczędność czasu, ale także energii i wody — jeśli tylko mają w zwyczaju włączać programy eko. Czy zmywarkę można podłączyć samemu? Oczywiście, że tak! A czy podłączenie zmywarki jest trudne? Z naszą instrukcją na pewno sobie poradzisz!

Spis treści

  1. Jakie są wielkości zmywarek?
  2. O czym pamiętać przed podłączeniem zmywarki?
  3. Podłączenie zmywarki: podejścia wodne i kanalizacyjne
  4. Jak podłączyć zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
  5. Podłączenie zmywarki do wody i syfonu
  6. Podłączenie prądu do zmywarki
  7. Podłączenie zmywarki bez przerabiania instalacji
  8. Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę krok po kroku. Zdjęcia

Jakie są wielkości zmywarek?

Zmywarki są dostępne w dwóch głównych rozmiarach — o szerokości 45 cm i 60 cm. Mniejsze modele są w stanie umyć jednorazowo 8-9 kompletów naczyń, natomiast większe zmieszczą do 12 kompletów. Mając tę wiedzę, łatwo dopasować wielkość urządzenia do przestrzeni w naszej kuchni oraz naszych potrzeb.

O czym pamiętać przed podłączeniem zmywarki?

Podłączając zmywarkę, zazwyczaj doprowadzamy do niej tylko zimną wodę, choć niektóre modele pozwalają także na podłączenie ciepłej - to może zredukować zużycie energii potrzebnej na podgrzewanie wody przez samą zmywarkę. Co oczywiste, woda, którą podłączamy do urządzenia, musi być zdatna do picia i bez żadnych zanieczyszczeń. 

Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie musi odpowiadać wymaganiom podanym w instrukcji urządzenia.

Podłączenie zmywarki: podejścia wodne i kanalizacyjne

Podczas instalacji podejścia wodne i kanalizacyjne umieszczamy za lub obok zmywarki, zapewniając do nich łatwy dostęp. Woda jest najczęściej doprowadzana za pomocą węża dołączonego do zestawu, który zwykle jest wyposażony w zawór zwrotny lub system Aquastop chroniący przed cofaniem się wody.

W najprostszej wersji wodę doprowadza się z baterii zlewozmywakowej, a ścieki odprowadza do syfonu zlewozmywaka.

W zestawie ze zmywarką otrzymujemy węże o długości 1,2-1,5 m, co zazwyczaj wystarcza do podłączenia urządzenia ustawionego obok zlewu. Jeśli jednak zmywarka jest oddzielona od zlewozmywaka szafkami, być może trzeba będzie kupić dłuższe węże.

Jak podłączyć zmywarkę? Instrukcja krok po kroku

  1. Zakręć główny zawór wodociągowy w mieszkaniu.
  2. Zdemontuj baterię.
  3. Na przewodzie zimnej wody zamontuj trójdrogowy zawór czerpalny.
  4. W przewód ciepłej wody wkręć przedłużkę. Pamiętaj o zamontowaniu uszczelek.
  5. Załóż ponownie baterię.
  6. Przykręć wąż zaworu do zaworu czerpalnego.

W przypadku, gdy bateria jest sztorcowa, procedura podłączenia nie zmienia się. Warto jednak przeprowadzić ją pod zlewozmywakiem. Dzięki temu wąż zmywarki pozostanie ukryty. Zużytą wodę najlepiej odprowadzać do syfonu zlewozmywakowego. 

W tym celu należy wymienić górną część syfonu (kształtkę) na model z bocznym przyłączem, do którego podłącza się wąż odpływowy zmywarki. Aby zapobiec jego zsunięciu, można zabezpieczyć go za pomocą cybantu.

Zmywarka, wyjmowanie naczyń ze zmywarki
Autor: Getty Images/PIKSEL

Podłączenie zmywarki do wody i syfonu

Jeśli zmywarka nie jest wyposażona w fabryczny filtr, na wlocie wody, w gwintowej złączce należy zamontować gumową uszczelkę z metalowym lub plastikowym sitkiem, które powinno być dołączone do zestawu. 

Wąż doprowadzający wodę musi być ułożony swobodnie, z dala od ostrych krawędzi oraz elementów o wysokiej temperaturze. Nie może mieć załamań czy być zagięty. Poza tym nie wolno go przedłużać ani skracać. 

W standardzie zmywarki posiadają przewody (o długości od 1,2 do 1,5 m) do doprowadzania i odprowadzania wody. Taka długość zazwyczaj wystarcza do podłączenia urządzenia ustawionego obok zlewozmywaka. 

Odpływ wody ze zmywarki można podłączyć do kanalizacji pod zlewozmywakiem lub bezpośrednio do oddzielnej instalacji. Powinien być umieszczony na wysokości od 30 do 100 cm nad podłogą. Dokładną informację znajdziesz w instrukcji obsługi zmywarki.

Średnica rury kanalizacyjnej w miejscu połączenia powinna wynosić minimum 40 mm. Jeśli odcinek rury jest dłuższy niż 3 metry, należy go wentylować, np. za pomocą zaworu napowietrzającego. 

W przypadku bezpośredniego podłączenia do kanalizacji końcówka węża odpływowego powinna być włożona do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję, która musi mieć nieco mniejszy otwór niż zewnętrzna średnica węża. Ważne jest, aby końcówka węża nie znajdowała się poniżej poziomu ścieków w kanalizacji.

Podczas remontu kuchni, zwłaszcza przy wymianie starej instalacji kanalizacyjnej, warto zainstalować dedykowany syfon do zmywarki, np. natynkowy, podtynkowy z osobnym zaworem wody, ze wbudowanym zaworem lub z bryzgoszczelnym gniazdem elektrycznym. Należy pamiętać, że podłączenie zmywarki do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej powinno być wykonane zgodne z instrukcjami producenta.

Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej

Podłączenie prądu do zmywarki

Zmywarka potrzebuje zasilania napięciem 220 V, a gniazdko, do którego ją podłączamy, musi być uziemione i bryzgoszczelne. Zabezpieczenie obwodu powinno być dostosowane do wymagań zmywarki, z bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym.

Najlepiej gdyby gniazdo elektryczne zostało zamontowane w odległości co najmniej 60 cm od źródła wody, choć przepisy nie precyzują jego minimalnej odległości od przewodów kanalizacyjnych. Najbardziej optymalnym miejscem na jego instalację jest przestrzeń pod blatem kuchennym.

Podłączenie zmywarki bez przerabiania instalacji

Jeśli nie chcemy lub nie możemy dokonać zmian w istniejącej instalacji, zmywarkę można podłączyć w sposób mniej inwazyjny (bez przerabiania). W takim przypadku przewody i węże pozostaną widoczne, co może wpłynąć na estetykę kuchni.

Potrzebne elementy, takie jak trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużka 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem są łatwo dostępne w sklepach z artykułami instalacyjnymi. 

Jeśli bateria jest montowana na ścianie, zawór trójdrogowy instaluje się między nią a przewodem doprowadzającym zimną wodę. Natomiast w przewód ciepłej wody wkręca się przedłużkę, do której podłącza się wąż dostarczający wodę do zmywarki. 

W przypadku baterii sztorcowej lepiej przeprowadzić instalację pod zlewozmywakiem, aby pozostała niewidoczna. W obu przypadkach kluczowe jest zamontowanie uszczelek. 

Zużytą wodę najlepiej odprowadzać do syfonu zlewozmywakowego. Można to zrobić bez ingerencji w instalację kanalizacyjną, poprzez umieszczenie węża odpływowego bezpośrednio w zlewie, zawieszając go na krawędzi za pomocą kolanka profilującego. 

Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest tymczasowe, a zsunięcie się węża podczas pracy zmywarki może prowadzić do zalania mieszkania!

Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę krok po kroku. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmywarka do naczyń to czysty zysk! Wybieramy najlepsze zmywarki do kuchni

QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Pytanie 1 z 12
Kamionkowa duża misa w której ucierano ciasta to…
QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD
Nasi Partnerzy polecają