Stół do jadalni: jak wybrać stół do jadalni i gdzie urządzić jadalnię? Pomysły na aranżację jadalni

2021-03-30 14:31

Stół w jadalni - jak go zaaranżować we wnętrzu? I, szerzej, jak urządzić jadalnię - czy powinna znaleźć się w salonie, a może lepiej będzie urządzić jadalnię w kuchni? Zarówno dobór stołu do jadalni, jak i jej urządzenie zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia, liczby domowników oraz oświetlenia. Podpowiadamy, jak urządzić jadalnię, która będzie wygodna i funkcjonalna.

Stół w jadalni
Autor: Michał Mutor; stylizacja: Katarzyna Schudy/Schudy Studio; Dagmara Jankiewicz/DZ Interior, stylizacja: Joanna Płachecka Wnętrze z nutą retro - stół także

Spis treści

  1. Zobacz galerię zdjęć - Aranżacja jadalni: nasze pomysły i inspiracje
  2. Jaki stół do jadalni wybrać?
  3. Stół do jadalni wymiary
  4. Jaki stół do jadalni wybrać?
  5. Stół do jadalni z kamiennym blatem
  6. Stół do jadalni z drewnianym blatem
  7. Stół do jadalni z laminowanym blatem
  8. Stół do jadalni w kuchni
  9. Jak dopasować stół do stylu wnętrza?
  10. Zabytkowy stół do jadalni: stylowe stoły w nowoczesnych wnętrzach
  11. Zabytkowy stół do jadalni: masywna konstrukcja i eleganckie wykończenie
  12. Zabytkowy stół do jadalni: regulacja wielkości blatu
  13. Zabytkowy stół do jadalni: ponadczasowe wzornictwo i styl
  14. Stół do jadalni na 10 osób
  15. Stół do jadalni - inspiracje

Stół do jadalni często pełni funkcję głównego miejsca rodzinnych spotkań - dlatego jeśli życie rodzinne najczęściej toczy się w kuchni i właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu, pomyślmy, aby urządzić jadalnię właśnie tutaj. Jeśli mamy małą kuchnię, ustawmy stół do jadalni przy ścianie.

Pamiętajmy, że przestrzeń niezbędna, aby przy nim wygodnie siedzieć, to około 80 cm od krawędzi, przy których będziemy siedzieć. Taka odległość pozwoli na wsobną pozycję przy stole i manewrowanie krzesłem. 120 centymetrów to minimalna długość stołu, aby przy jednej krawędzi usadzić dwie osoby obok siebie.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, jadalnię możemy urządzić na granicy tych dwóch wnętrz. W naturalny sposób wydzieli przestrzeń. Kuchnię od jadalni i części salonowej wydzielimy na przykład ścianką lub wyższą wyspą kuchenną. Taka separacja umożliwi utrzymanie kontaktu wzrokowego z gośćmi lub domownikami, a zasłoni na przykład nieporządek w kuchni, który powstaje podczas gotowania.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje

Jadalnia urządzona w salonie staje się miejscem odświętnym. Przy takim stole jadalnianym sadzamy gości i wydajemy uroczyste przyjęcia. Dlatego zadbajmy, aby stół i krzesła w jadalni w salonie były wystarczająco dekoracyjne i pasujące stylem do reszty wnętrza.

Zobacz galerię zdjęć - Aranżacja jadalni: nasze pomysły i inspiracje

Jaki stół do jadalni wybrać?

Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście rozkładany stół do jadalni, którego powierzchnię możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wymaga on jednak odpowiednio dużo miejsca. Pamiętajmy, że na wygodny, rozkładany stół z krzesłami dla ośmiu osób potrzeba około 12 m². Do tego powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, żeby można go było wygodnie obejść.

Okrągły stół do jadalni zajmuje optycznie mniej miejsca niż rozkładany. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia – gorzej w kącie. Ponadto zaletą okrągłego stołu jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie są równoważne.

Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny niż okrągły. Równie dobrze można go ustawić w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Miejsca przy prostokątnym stole nie są jednak równorzędne, a ostre kanty przeszkadzają przy obchodzeniu go dookoła.

Stół do jadalni wymiary

Interesującą propozycją może być podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach, na przykład eliptyczny. Opływowy kształt – występuje w wersji tradycyjnej i nowoczesnej – będzie ciekawszy, a brak ostrych kantów – wygodniejszy.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybierając stół do jadalni, pozostaje nam wybór materiału z jakiego mebel jest wykonany. Do wyboru mamy stoły drewniane, metalowe, szklane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Wybierając stół, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego blat.

Stół do jadalni z kamiennym blatem

Najlepiej sprawdzi się taki, który ma twardą i gładką powierzchnię, jest odporny na wilgoć i zarysowania, a przede wszystkim łatwy do wyczyszczenia. Decydując się na blat kamienny mamy gwarancję, że jest on bardzo trwały, jednak ciężki i dość drogi. W mniejszych wnętrzach będzie się jednak prezentował zbyt ciężko i masywnie.

Stół do jadalni z drewnianym blatem

Z kolei po zakupie blatu drewnianego do stołu do jadalni bez problemu możemy go po jakimś czasie odnowić i przemalować. Tutaj ma jednak znaczenie rodzaj drewna. Blat wykonany z miękkiego drewna, np. sosnowego, będzie wrażliwy na zadrapania i uderzenia.

Stół do jadalni z laminowanym blatem

To jednak nie wszystko! Wybierając materiał na blat mamy do wyboru także blaty laminowane, które są odporne na zaplamienia i wysoką temperaturę. Natomiast blaty z płytek ceramicznych będą z kolei dodatkowo wrażliwe na uderzenia. Na koniec pozostaje nam blat ze szkła hartowanego, który łatwo się brudzi, ale jest także łatwy w umyciu. Jego wadą jest wysoki koszt.

Sprawdź też: stół – różne wcielenia jednego mebla

Stół do jadalni w kuchni

Coraz częściej jadalnia jest integralną częścią kuchni. Tego typu rozwiązanie najczęściej stosuje się w małych mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia, pełniącego rolę jadalni. Czasem jest to zabieg celowy, stosowany również w domach i mieszkaniach o dużej powierzchni. 

Jadalnia staje się wtedy łącznikiem między kuchnią a pokojem dziennym. Urządzając jadalnię, warto pamiętać o tym, aby pasowała ona do aranżacji całego mieszkania. Jadalnia w kuchni to zazwyczaj mały stół do jadalni z dwoma lub czterema krzesłami.

Możemy zdecydować się na rozkładany model, dzięki temu w razie konieczności będziemy przygotowani na przyjęcie większej ilości gości. Ciekawym rozwiązaniem do małych mieszkań jest zakup krzeseł składanych lub takich, które możemy ułożyć jedne na drugich.

Jak dopasować stół do stylu wnętrza?

W klasycznych wnętrzach najczęściej pojawia się drewniany stół np. z tłoczonymi nogami. Elementem uzupełniającym są tapicerowane krzesła. Podobny zestaw, tyle że w kolorze białym doskonale sprawdzi się w aranżacjach w stylu prowansalskim lub stylu angielskim.

Do nowoczesnych, minimalistycznych czy loftowych wnętrz proponujemy biały lakierowany lub szklany stół do jadalni. Idealnie będą komponowały się z nim obite skórą proste krzesła lub przezroczyste krzesła z poliwęglanu Louis Ghost autorstwa Philippe Starcka. Barokowy wzór w nowoczesnej formie, jak żaden inny komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. 

Ciekawe
Stół w salonie

Autor: Maria Miklaszewska

Zmienność rzeczyPo rozłożeniu blat stołu powiększa się do trzech metrów, więc może przy nim usiąść nawet dwadzieścia osób! Nad nim lampa Hektar z IKEA. Na zdj. podkładki sizalowe autorstwa gospodyni i lampiony kolejnej kreatywnej kobiety, właścicielki AgnethaHome.

Zabytkowy stół do jadalni: stylowe stoły w nowoczesnych wnętrzach

Zdecydowaną przewagę nad masowo wykonywanymi współcześnie stołami mają drewniane standardy stolarskiego rzemiosła minionych epok. Jak powinien wyglądać stylowy zabytkowy stół do jadalni? Co wpływa na ponadczasowe walory zabytkowych stołów? Oto kilka cech, które czynią zabytkowe stoły niezastąpionymi meblami w każdej, rówież nowoczesnej jadalni - zwłaszcza gdy zestawi się je z nowoczesnymi, lekkimi w formie krzesłami, bufetem, witryną czy kredensem.

Zabytkowy stół do jadalni: masywna konstrukcja i eleganckie wykończenie

Stoły do jadalni uznawane dziś za zabytkowe wykonywane były z myślą o co najmniej kilku pokoleniach ich użytkowników. Masywne meble powstawały często w rodzinnych zakładach rzemieślniczych i stanowiły dzieło rąk własnych stolarzy i mistrzów snycerskiego rzemiosła.

Projekt zabytkowego stołu do jadalni powstawał w oparciu o wieloletnie doświadczenie wielu pokoleń, sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania i lokalny ornament, a każda ich część i najmniejszy element były pieczołowicie dopracowywane. Oprócz masywnej konstrukcji z litego drewna (meble te były zazwyczaj bardzo ciężkie) zabytkowe stoły do jadalni charakteryzowały się  doskonałym wykończeniem politurą, która nadawała meblowi niezrównanego blasku i gładkość powierzchni.

Zabytkowy stół do jadalni: regulacja wielkości blatu

Zabytkowe stoły posiadały osobliwą możliwość dostosowania jego powierzchni do liczby podejmowanych gości. Stoły z przełomu XIX/XX wieku, jak i te nieco późniejsze, charakteryzują się przemyślanym projektem, uwzględniającym zarówno codzienne użytkowanie stołu, jak i okoliczności szczególne jak święta, imieniny, chrzciny... Dawniej meble projektowano na lata i wielofunkcyjnie. Miały żyć wraz z rytmem życia domowników, dopasowując się do danego celu i okazji.

Zabytkowy stół do jadalni: ponadczasowe wzornictwo i styl

Elegancji, stylowości i sznytu przedwojennym meblom odmówić dziś już nie można. Przepiękne wykończenia wciąż dziś drogim fornirem, idealnie okrągłe blaty czy masywne, profilowane nogi stołu to kwintesencja dobrego stylu w jadalni. Stylowy, zabytkowy stół – dla efektu zestawiony np. z bardzo nowoczesnymi krzesłami – przydaje wnętrzu nutkę nostalgii, rodzinnej refleksji i naprawdę dużo miejsca na rodzinne spotkania świąteczne!

Stół do jadalni na 10 osób

Krzesła do jadalni mają różne formy i styl, ale łączy je wysokość siedziska, które powinno się znajdować 45-49 cm nad podłogą. Krzesło zajmuje około 60 cm miejsca przy stole.

Policzmy, ile musimy ich mieć, a otrzymamy przybliżoną długość stołu. Dla przykładu na umieszczenie w rzędzie czterech krzeseł potrzebujemy aż 240 cm. Osoba siedząca przy krótszym boku prostokątnego stołu musi mieć dostatecznie dużo miejsca – minimum 90 cm, bo ci, którzy siedzą za rogiem, "zabierają" część jej blatu.

Zatem przy stole do jadalni o bokach 100 x 240 cm posadzimy wygodnie dziesięć osób. Zamiast krzeseł możemy się w kuchni zdecydować na ławę. Doda wnętrzu przyjaznego, domowego klimatu, zajmie też mniej miejsca niż one.

Stół do jadalni - inspiracje

Jeśli nie wiesz, jaki stół do jadalni wybrać, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziecie różne propozycje stołów do jadalni.

Nasi Partnerzy polecają