Jaki wybrać wentylatory do domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiatraka?

2024-04-26 20:23

Wentylatory skutecznie chłodzą nas w upalne dni. Obecnie na rynku jest wiele wentylatorów, które są wyposażone również w inne przydatne funkcje. Jaki wentylator do pokoju wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Wentylator tradycyjny
  2. Jaki wentylator do pokoju wybrać?
  3. Wentylator kolumnowy – nowoczesny wiatrak do pokoju
  4. Wentylator w pokoju - stojący, biurkowy czy sufitowy?
  5. Wentylator: dodatkowe funkcje
  6. Zadbaj o klimat w domu. Zobacz jak — GALERIE ZDJĘĆ

Przed zakupem wentylatora (czyli wiatraka domowego) warto przejrzeć kilka ofert. Do wyboru mamy urządzenia tradycyjne (okrągłe wiatraki) i kolumnowe. Wentylatory do pokoju można również podzielić na stojące (podłogowe), biurkowe oraz sufitowe.

Wentylator tradycyjny

Tradycyjny wiatrak domowy to urządzenie dobrze wszystkim znane. Zanim jeszcze upowszechniła się klimatyzacja w pomieszczeniach, właśnie w ten prosty sposób odczuwało się ulgę w upałach. Prosty wiatrak domowy to również niska cena – zwykle kilkadziesiąt złotych za mały model biurkowy. Im większy i mocniejszy, tym oczywiście kosztuje więcej.

A jak to się właściwie dzieje, że odczuwamy chłód, skoro powietrze… nie zmienia się? Mianowicie chodzi o jego obieg. Wiatrak domowy wprawia je w ruch, przez co najcieplejsze powietrze (to przy naszej skórze) ucieka i zastępowane jest tym nieco chłodniejszym.

Jaki klimatyzator przenośny sprawdzi się najlepiej? Poradnik zakupowy >>>

Jaki wentylator do pokoju wybrać?

A jaki wiatrak do domu w wersji tradycyjnej będzie najlepszy? Wentylator w pokoju o niewielkim metrażu nie musi być ogromny — wystarczy nam w zupełności średniej wielkości wentylator przenośny, który możemy postawić na przykład na biurku. Wysoki wiatrak stojący równomiernie zaś schłodzi większą powierzchnię w pomieszczeniu.

W sypialni lepiej zdecydować się na wentylator obracający się tak, by nie chłodzić tylko jednej strefy. Jeśli np. skierujemy strumień powietrza wyłącznie w ściśle określone miejsce (twarz, plecy), ryzykujemy przeziębieniem!

Wiatrak domowy
Autor: agencjafree/living4media Mały wiatrak biurkowy przyda się np. w sypialni - pod warunkiem że pracuje dość cicho!

Wentylator kolumnowy – nowoczesny wiatrak do pokoju

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki wentylator do pokoju wybrać, koniecznie rozważ zakup wentylatora kolumnowego. Wentylator kolumnowy zamiast śmigła ma w środku kilka małych skrzydełek. Zakup wentylatora kolumnowego warto rozważyć wtedy, gdy zależy nam na oszczędności miejsca w pomieszczeniu.

Ten rodzaj wentylatora wyróżnia się smukłą budową (stąd zresztą jego nazwa – przypomina kolumnę), dzięki czemu nie potrzebuje dużo przestrzeni. Zwykle ma wysokość od 40 do 100 cm.

Bez problemu zmieścimy go w kącie czy w dowolnie wybranym miejscu w pokoju. Wentylatory kolumnowe prezentują się nowocześnie i estetycznie, dlatego mogą nawet odgrywać rolę praktycznych dekoracji.

Jednak wadą designerskich wentylatorów tego typu jest niestety wysoka cena. W zamian zyskamy za to np. możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota.

Najlepsze oczyszczacze powietrza. Jaki model wybrać? >>>

Wentylator w pokoju - stojący, biurkowy czy sufitowy?

Wentylatory możemy też podzielić na biurkowe (o niskiej podstawie i małej średnicy śmigła) oraz stojące, czyli podłogowe (z regulowaną wysokością stojaka – nawet do 150 cm). Stojące na pewno okażą się praktyczniejsze w bardziej przestronnych pomieszczeniach.

Jeśli potrzeba wiatraka dla jednej osoby, już sporą ulgę przyniesie mały model biurkowy – może „wędrować” po domu, w miarę jak zmieniamy miejsce. Zaoszczędzimy też na rachunkach za prąd, bo oczywiście większy i mocniejszy model pobiera więcej energii.

W sklepach znajdziemy także wentylatory sufitowe – znane nam przede wszystkim z… amerykańskich filmów. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie w Polsce, a szkoda!

Taki wiatrak domowy pracuje o wiele ciszej niż tradycyjny biurkowy. Ponadto może być zintegrowany z lampą – mamy więc produkt 2 w 1. Wtedy śmiało można go zamontować w centralnym punkcie pokoju, gdzie stanie się też głównym źródłem światła. Warto pamiętać, że wiatraki sufitowe domowe mają większe walory dekoracyjne niż te przemysłowe.

Tania moskitiera – jak ją zrobić? >>>

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Upał w domu – jak przetrwać? 9 sposobów na upały w mieszkaniu Okna energooszczędne – wady i zalety. Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?Klimatyzacja do mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator do mieszkania będzie najlepszy?Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

Wentylator: dodatkowe funkcje

Współczesne wentylatory mają wiele dodatkowych funkcji. Podstawową opcją jest możliwość obracania wentylatora. Dzięki temu chłodzenie nie odbywa się punktowo, a chłód roznosi się po całym pomieszczeniu.

W niektórych wentylatorach można regulować prędkością obracania. Na pewno dobrze jest, żeby wentylator miał regulację stopnia chłodzenia (prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek).

Pracę urządzenia możemy wtedy dostosować do swoich potrzeb i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba dopilnować, aby wentylator miał solidną osłonę i pracował cicho lub przynajmniej miał opcję przyciszania typu „sleep”.

Zadbaj o klimat w domu. Zobacz jak — GALERIE ZDJĘĆ

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora
Nasi Partnerzy polecają